Wybory do Bundestagu. Ekspert: zmiana kanclerza nie zakłóci funkcjonowania tandemu niemiecko-francuskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 19:33
Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął w środę kandydata na kanclerza Niemiec Armina Lascheta. W poniedziałek podobną wizytę złożył Olaf Scholz, minister finansów i kandydat z ramienia SPD. Jak zmienią się relacje niemiecko-francuskie po odejściu Angeli Merkel? 
Prezydent Francji Emmanuel Macron i ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel
Prezydent Francji Emmanuel Macron i ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel Foto: PAP/DPA Axel Schmidt

shutterstock emmanuel macron free 1200.jpg
Francja i Wielka Brytania zaproponują utworzenie strefy bezpieczeństwa w Kabulu. Jest deklaracja Macrona

Wybory do Bundestagu 

Zaplanowane na 26 września wybory do Bundestagu wiążą się z zapowiadanym od dawna odejściem Angeli Merkel z funkcji szefowej rządu. Sondaże w Niemczech, przeprowadzane przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, wskazują na zwiększającą się przewagę socjaldemokratów i ich kandydata na następcę Angeli Merkel. SPD ma 25 proc. poparcia, podczas gdy Unia CDU/CSU notuje 20-procentowe poparcie. - Sondażowe wyniki pokazują znaczną przewagę kandydata SPD i odnotowują najniższe od ponad 20 lat poparcie dla CDU - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Kamil Zajączkowski, dyrektor Centrum Europejskiego UW. 

Posłuchaj
18:04 Jedynka/Więcej świata 8.09.mp3 Jak zmienią się relacje niemiecko-francuskie po odejściu Angeli Merkel? (Więcej świata/Jedynka)

 

Zmiany w polityce międzynarodowej 

Zdaniem gościa audycji zmiana na stanowisko kanclerza nie wpłynie znacząco na sprawy międzynarodowe. - Zmiana z CDU na SDP byłaby odnotowana w Unii Europejskiej, ale nie przyniosłaby generalnie większych różnic - podkreśla ekspert. - Jeżeli porównamy to, co mówią kandydat SPD i kandydat CDU, to w sprawach międzynarodowych istnieją pewne podobieństwa - dodaje. 

Obaj kandydaci podkreślają również, że duże znaczenie dla Niemiec ma Europa Środkowa, zwłaszcza Polska. - W wywiadzie sprzed kilku tygodni dla dziennika "Rzeczpospolita" Laschet zaznaczał, że UE musi w jakimś stopniu zrozumieć pewną wrażliwość i historię państw Europy Środkowej, bez tego trudno mówić o konstruktywnym dialogu - mówi gość audycji. - Zarówno jeden, jak i drugi kandydat dostrzegają znaczenie Europy Środkowej - ocenia. 

Tandem niemiecko-francuski 

Po 16 latach spędzonych na czele niemieckiego rządu Angela Merkel nie będzie ponownie kandydować. - Trzeba powiedzieć, że jeżeli nastąpi zmiana w Niemczech to tandem niemiecko-francuski będzie funkcjonował - mówi dr hab. Kamil Zajączkowski. - Jeżeli z kolei nastąpi zmiana warty we Francji i wygra Marine Le Pen, to będzie to oznaczało całkowitą zmianę układu sił w UE i ten motor niemiecko-francuski przejdzie do historii - uważa gość Jedynki. 

W audycji również:

- Początek procesu w sprawie ataków z 13 listopada 2015 r., w których w Paryżu i Saint-Denis zginęło 130 osób. Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej. 

- Zespół NATO do spraw zwalczania zagrożeń hybrydowych rozpoczął pracę na Litwie. Eksperci Sojuszu przybyli tam na prośbę litewskich władz. Zespół przez najbliższe dwa tygodnie ma analizować sytuację związaną z agresją hybrydową - poinformowało litewskie ministerstwo obrony. Następnie Litwie i całemu NATO zostaną przedstawione rekomendacje, jak można zapewnić skuteczną walkę z takim zagrożeniem. Cytowany w komunikacie resortu obrony Litwy szef zespołu ekspertów Michaelis Ruehle zaznaczył, że jest to konkretny sygnał wsparcia dla Litwy oraz demonstracja solidarności ze strony Sojuszu. Gościem audycji była Kinga Dudzińska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 

- W amerykańskiej bazie Guantanamo na Kubie wznowiono sądowe postępowanie w sprawie Chalida Szejka Mohammeda, uznawanego za głównego autora planu zamachów terrorystycznych w USA z 11 września 2001 roku. Oskarżone są też cztery inne osoby. Według Terry'ego McDermotta, autora książki o schwytaniu Chalida Szejka Mohammeda "The Hunt for KSM", wina Pakistańczyka jest bezsporna. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: dr hab. Kamil Zajączkowski (UW), Kinga Dudzińska (PISM) 

Data emisji: 8.09.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans