Wybory w Rosji. Dr Domańska: mają pokazać, że władza kontroluje sytuację w kraju

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 19:13
W Rosji rozpoczęły się wybory do Dumy Państwowej. - Informacje, które od rana spływają, na temat przebiegu głosowania, wskazują na to, że władze najprawdopodobniej sfałszują te wybory w znacznej części - mówi dr Maria Domańska z Ośrodka Studiów Wschodnich. Na czym dokładnie zależy Władimirowi Putinowi?
Władimir Putin podczas elektronicznego głosowania
Władimir Putin podczas elektronicznego głosowaniaFoto: PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ / KREMLIN POOL/SPUTNIK

1200 nawalny pap.jpg
"Wybory” do Dumy. Iwona Wiśniewska (OSW): tzw. mądre głosowanie Nawalnego może napsuć Kremlowi wiele krwi
Posłuchaj
19:05 Jedynka/Więcej świata - 17.09.2021 Wybory w Rosji, konflikt Francji i Australii, ochrona zdrowia w Unii Europejskiej, obostrzenia we Włoszech (Jedynka/Więcej świata)

W piątek (17.09) ruszyło przedterminowe głosowanie do niższej izby rosyjskiego parlamentu, czyli do Dumy Państwowej, zaś właściwe głosowanie odbędzie się w niedzielę. Prezydent Władimir Putin poinformował, że już dziś oddał głos elektronicznie.

- Dzisiaj w naszym kraju rozpoczęło się trzydniowe głosowanie w ósmych wyborach do Dumy Państwowej. Jak widać, w ramach ograniczeń sanitarnych i kwarantanny, swój obywatelski obowiązek spełniłem w formie elektronicznej. Taki system głosowania jest wykorzystywany w wielu krajach świata i już kilka razy był używany w Moskwie - stwierdził Władimir Putin.

Dlaczego Kremlowi zależy na zdecydowanym zwycięstwie?

Jakie znaczenie w rosyjskim systemie politycznym mają wybory do Dumy Państwowej? - Parlament w rosyjskim systemie politycznym nie pełni żadnej samodzielnej funkcji. Tak naprawdę jest to przystawka do władzy wykonawczej, czyli Kremla - zauważa dr Maria Domańska.

unia europejska flaga shutterstock 1200x660.jpg
PE przyjął rezolucję ws. Rosji. Legucka: zbieżność dat nie jest przypadkowa

- W systemie autorytarnym takie wybory pełnią kilka ważnych funkcji. Mają przede wszystkim pokazać, że władza kontroluje sytuację w kraju. W tym roku jest ona szczególna, ponieważ Jedna Rosja, czyli partia władzy, ma w sondażach poparcie najniższe od 13 lat, tj. zaledwie 27 proc. Natomiast władza chce narysować ładny wynik, jak przypuszczam, co najmniej 2/3, czyli większość konstytucyjną. Obecnie Jedna Rosja ma 3/4 mandatów w parlamencie - wyjaśnia ekspert Jedynki.

Dr Maria Domańska dodaje, że "to ma też być sygnał w stronę elity, iż prezydent Putin jako lider, całkowicie kontroluje sytuację". - Ma to znaczenie przede wszystkim na najbliższe lata głównie już pod kątem wyborów prezydenckich za trzy lata i ewentualnego planowania sukcesji władzy w perspektywie średnioterminowej. Dlatego tak ważne jest usunięcie z tych wyborów praktycznie całej realnej opozycji, aby zapewnić oficjalny, pożądany wynik i przede wszystkim uniknąć jakiejś negatywnej dla Kremla reakcji społecznej - słyszymy.

Eliminowanie antykremlowskiej opozycji

Opozycja - w postaci Aleksieja Nawalnego i jego współpracowników - proponuje tzw. inteligentne głosowanie.

- To dotyczy okręgów jednomandatowych. Chodzi o to, żeby głosować na tych kandydatów, którzy mają największe szanse pokonać Jedną Rosję. Jest to głównie opozycja koncesjonowana, przede wszystkim Partia Komunistyczna. Stoi za tym logika, że to nie jest istotne, iż Partia Komunistyczna jest lojalna wobec Kremla, ponieważ jeśli przełamie się monopol Jednej Rosji na władzę, to też trochę zmieni się atmosfera w parlamencie i ewentualnie pojawi się tam jakiś ferment. W dłuższej perspektywie pokaże się, że jednak Kreml nie ma monopolu na kontrolę nad państwem - tłumaczy dr Maria Domańska.

forum-Rafal Leskiewicz. 1200.jpg
"Demagogiczne i wierutne kłamstwo". Rzecznik IPN o komunikacie MSZ Rosji w sprawie 17 września 1939 r.

Ekspert Jedynki przyznaje, że "władze Rosji bardzo konsekwentnie od kilku tygodni blokują dostęp obywateli do informacji, które rozpowszechniają nawalniści, w tym również do aplikacji, która informuje, na jakiego kandydata w danym okręgu nawalniści stawiają". Co więcej, w tych wyborach właściwie nie ma antykremlowskiej opozycji, ponieważ władze Rosji dbają o to, żeby zapadały wyroki, jak i utrudniają rejestrowanie kandydatur.

- Już na wczesnym etapie rejestracji odpadło bardzo wiele osób. Ostatecznie wystartowało całkiem sporo kandydatów Partii Demokratycznej Jabłoko, ale poza kilkoma osobami, to nie są ludzie, którzy mogliby nawet w uczciwych wyborach uzyskać jakieś istotne wyniki. W tym roku mieliśmy bezprecedensowe tłumienie biernego prawa wyborczego, pozbawianie zwolenników Nawalnego prawa startu w wyborach pod różnymi pretekstami, zaś sam lider siedzi w więzieniu. Nawet osoby, które finansowały jego organizację czy wychodziły na protesty w jego obronie, są traktowane jako współdziałające z ekstremistami. W związku z tym z automatu były eliminowane z procesu rejestracji na wybory - dodaje dr Maria Domańska.

Czytaj również:

W audycji także:

- Władze Francji są oburzone wczorajszą decyzją australijskich władz o zerwaniu umowy dotyczącej dostawy dwunastu okrętów podwodnych. Rząd w Canberze poinformował, że zawarł porozumienie z władzami USA i Wielkiej Brytanii oraz zrezygnował ze współpracy z Francją. Z Paryża Stefan Foltzer.

- Parlament Europejski chce, aby Unia Europejska wzmocniła przepisy dotyczące ochrony zdrowia. Europosłowie przyjęli rezolucję w sprawie negocjacji z państwami członkowskimi w celu wzmocnienia przepisów prawa dotyczących zapobiegania chorobom i ich kontroli oraz wspólnego radzenia sobie z transgranicznymi zagrożeniami dla zdrowia. Rozmowa z dr. Pawłem Kowalskim z Uniwersytetu SWPS.

- We Włoszech od 15 października we wszystkich miejscach pracy będzie obowiązywał wymóg posiadania przepustki covidowej. Osoba, która nie będzie zaszczepiona, nie wykona testu lub nie będzie miała zaświadczenia o przebytym zakażeniu COVID-19, zostanie zawieszona w pracy i będzie mogła też nie otrzymać wynagrodzenia. O szczegółach Katarzyna Semaan.

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Maria Domańska (Ośrodek Studiów Wschodnich), dr Paweł Kowalski (Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 17.09.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

Ojciec Święty odwiedził Węgry. "Druga pielgrzymka papieża od czasu pandemii"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 12:08
Papież Franciszek odwiedził stolicę Węgier, gdzie na placu Bohaterów odprawił uroczystą mszę św. - Wbity w ziemię Krzyż nie tylko zachęca nas, abyśmy się zakorzenili, ale także wznosi i wyciąga swoje ramiona ku wszystkim - mówił Franciszek. O co poprosił papieża premier Węgier Viktor Orban?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe przypadki zakażeń COVID-19 w Izraelu. Ekspert: czwarta fala to pandemia niezaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 18:33
Od kilku tygodni w Izraelu przybywa nowych zakażeń koronawirusem. Władze zastanawiają się nad podawaniem czwartej, a nawet piątej dawki szczepionki przeciw COVID-19. - W Izraelu i w Europie czwarta fala to jest pandemia niezaszczepionych - mówi w "Więcej świata" dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orędzie o stanie UE. Dr Bonikowska: Europa chce być samowystarczalna w zakresie ochrony zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 19:05
Sukces szczepień przeciw COVID-19, potępienie Białorusi za podsycanie kryzysu migracyjnego, uniezależnienie technologiczne od Azji i praworządność - te wątki poruszyła przewodnicząca Komisji Europejskiej w Strasburgu. Doroczne orędzie o stanie Unii Ursula von der Leyen wygłosiła na sesji plenarnej Europarlamentu.
rozwiń zwiń