"Może rozlać się na całą Azję Wschodnią". Dr Bogusz o narastającym konflikcie na linii Chiny-Tajwan

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 19:05
Władze Chin ostro skrytykowały w niedzielę przemówienie prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen z okazji 110-lecia rewolucji xinhaiskiej, która doprowadziła do ustanowienia Republiki Chińskiej w 1911 roku, twierdząc, że podżegało ono do konfrontacji i wypaczało fakty. 
Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen przemawia podczas obchodów Święta Narodowego Tajwanu
Prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen przemawia podczas obchodów Święta Narodowego Tajwanu Foto: PAP/EPA/RITCHIE B. TONGO

usarmy-1200-shutterstock.jpg
Jednostki specjalne USA na Tajwanie. Marines od roku szkolą tamtejszą armię

110-lecie rewolucji xinhaiskiej

"Liczymy na poprawę stosunków w Cieśninie (Tajwańskiej) i nie będziemy działać pochopnie, ale nikt nie powinien żywić złudzeń: Tajwańczycy nie ugną się pod naciskiem" - stwierdziła w niedzielę prezydent Tsai Ing-wen. Prezydent przemawiała z okazji 110-lecia rewolucji xinhaiskiej, która doprowadziła do ustanowienia Republiki Chińskiej.

W sobotę w Pekinie z okazji rocznicy rozpoczęcia rewolucji xinhaiskiej przemawiał również przywódca Chin Xi Jinping. Xi oświadczył wtedy, że "kwestia tajwańska to wyłącznie wewnętrzny problem Chin i żadna ingerencja z zewnątrz jest niedopuszczalna".


Posłuchaj
19:19 Jedynka/Więcej świata 12.10 Chiny -Tajwan.mp3 Zaostrza się konflikt na linii Chiny - Tajwan (Więcej świata/Jedynka)

 

- Chiny Ludowe rezerwują sobie prawo użycia wszystkich środków do zjednoczenia Chin. Te wszystkie incydenty, akty są podyktowane na potrzeby wewnętrzne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Oni nie przelatują nad Tajwanem, nie wlatują nawet w tajwańską przestrzeń powietrzną, tylko wlatują w strefy identyfikacji obrony przeciwlotniczej Tajwanu. (...) To wszystko powoduje, że napięcie rośnie - twierdzi ekspert. 

Zdaniem gościa audycji rocznica rewolucji xinhaiskiej jest okresem, kiedy zaostrza się konflikt między Chinami a Tajwanem. Jest to rocznica, która uznawana jest zarówno na Tajwanie jak i w Chinach kontynentalnych i jest uznana jako początek współczesnych, nowożytnych Chin, ponieważ wtedy obalono cesarstwo - wyjaśnia. 

Czytaj także:

Chiny krok od inwazji na Tajwan? 

Minister obrony narodowej Tajwanu Chiu-Kuo Cheng mówił w tamtejszym parlamencie, że armia Chin już w 2025 roku osiągnie możliwość dokonania pełnoskalowej inwazji na Tajwan. - Wydaje się, że Chiny Ludowe od samego początku przygotowują się i budują armię z myślą o próbie zdobycia Tajwanu, ale to nie będzie łatwe zadanie - ocenia ekspert. - Tajwańska armia jest relatywnie silna. (...) Ten konflikt może rozlać się na całą Azję Wschodnią - dodaje dr Michał Bogusz. 

Czy inwazja byłaby w interesie Chin? - Podgrzanie tej atmosfery służy przede wszystkim mobilizacji wewnętrznej. Wzrost napięć w Cieśninie Tajwańskiej zawsze występuje w sytuacjach kryzysowych. W Chinach Ludowych mamy teraz wyłączenie prądu, wyczerpywanie się dotychczasowego modelu rozwoju i mamy perturbacje ekonomiczne, bankructwo deweloperów - wylicza ekspert. - To wszystko powoduje, że najlepszą kartą dla partii komunistycznej, żeby zdobyć dodatkowe poparcie, jest nacjonalizm - dodaje. 

Poza tym w audycji:

- Przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości rozprawa dotycząca skargi Polski i Węgier na uzależnienie wypłaty funduszy od kwestii praworządności. Korespondencja Beaty Płomeckiej. 

- Australia - Sydney kończy ponadstudniowy lockdown, jednak Melbourne wciąż pozostaje w najdłuższym lockdownie na świecie. Więcej w materiale reporterskim Magdaleny Skajewskiej

- Budapeszt - konsultacje V4 z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Korespondencja Karola Darmorosa.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Gość: dr Michał Bogusz (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 12.10.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

Czytaj także

Nowy szef opozycyjnej partii na Tajwanie. Prezydent Chin wzywa do "zjednoczenia narodowego"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 17:11
Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej i przywódca Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Xi Jinping pogratulował w opublikowanym w niedzielę liście zwycięstwa wyborczego nowemu szefowi opozycyjnej na Tajwanie partii Kuomintang (KMT) Ericowi Chu oraz zaapelował o "zjednoczenie narodowe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziesiątki chińskich samolotów naruszyło strefę obrony powietrznej Tajwanu. "To rekord wtargnięć"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 18:00
- W piątek 38 chińskich samolotów wojskowych, w tym 32 myśliwce, naruszyły od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ). W ciągu dnia do strefy wleciało 25 samolotów, wieczorem natomiast 13 - poinformował tajwański resort obrony. Chiny ustanowiły tym samym nowy dzienny rekord wtargnięć w ADIZ Tajwanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost napięcia na linii Chiny - Tajwan. Shen: świat wie, że do inwazji nie dojdzie jutro

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 17:40
- Chiny nie chcą zauważyć, że Tajwan jest członkiem ważnego partnerstwa w regionie - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen, dziennikarka polskich mediów na Tajwanie.
rozwiń zwiń