"Najdłuższy lockdown na świecie". Mieszkańcy Melbourne zamknięci przez 267 dni

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 15:44
Sydney, czyli największe miasto Australii, zakończyło ponad studniowy lockdown. Z kolei inne duże miasto tego kraju, Melbourne, pobiło rekord najdłuższego lockdownu na świecie. - To na pewno nie jest rekord, do którego dążyliśmy, ani taki, który świętujemy - mówi Sally Capp, burmistrz Melbourne. Jak covidowe obostrzenia wyglądają w Australii?
Melbourne
MelbourneFoto: FiledIMAGE/shutterstock

shutt Sydney 1200.jpg
"To będzie czas boomu". Australia znosi pandemiczne ograniczenia
Posłuchaj
02:37 Jedynka/Więcej świata - 12.10.2021 Australia Melbourne w sąsiednim stanie Victoria musi jeszcze poczekać na swój "dzień wolności". Potrwa to do 26 października, kiedy powinna zakończyć się ostatnia odsłona lockdownu (Jedynka/Więcej świata)

Na "dzień wolności" mieszkańcy Sydney czekali aż 107 dni. Po ponad studniowym lockdownie mogą ponownie korzystać z miejsc, do których długo nie mieli wstępu. Kolejki ustawiają się już przed sklepami, pubami, zakładami fryzjerskimi czy klubami fitness. Większość restrykcji zniesiono jednak dla osób w pełni zaszczepionych, których jest około 70 proc.

- Nie chcemy już żadnych lockdownów. To jest takie ciężkie. Mam nadzieję, że uda nam się uporać z tym, co będzie dalej, bez zamykania się. Patrząc na resztę świata, mam nadzieję, że pozostaniemy otwarci - mówi jeden z mieszkańców Sydney.

Lockdown z powodu wariantu Delta

Sydney rozpoczęło swój lockdown pod koniec czerwca, kiedy wariant Delta stał się powodem coraz częstszych zakażeń koronawirusem. Odnotowano wtedy ponad 50 tysięcy nowych infekcji oraz prawie 440 zgonów.

Dla jednych lockdown oznaczał brak możliwości wypicia piwa w swoim ulubionym barze, dla innych poważne straty finansowe. - Zamknięcie 15 sklepów, jakie mamy w Nowej Południowej Walii, nie było dla nas łatwe, tak samo jak dla wszystkich sprzedawców, właścicieli barów i całego stanu. Czekamy z niecierpliwością na okres świąteczny, by zobaczyć więcej klientów - twierdzi jeden z restauratorów.

Więcej restrykcji ma zostać zniesionych, gdy 80 proc. osób powyżej 16. roku życia zostanie zaszczepionych. Obecnie jedną dawkę otrzymało ponad 90 proc. mieszkańców.

Rekordowy lockdown w Melbourne

Tymczasem Melbourne w sąsiednim stanie Victoria musi jeszcze poczekać na swój "dzień wolności". Potrwa to do 26 października, kiedy powinna zakończyć się ostatnia odsłona lockdownu. Do tej daty mieszkańcy Melbourne będą żyli w zamknięciu - z przerwami - aż 267 dni, czyli najdłużej na świecie.

Rządowa polityka walki z COVID-19 w Australii długo opierała się na strategii całkowitej eliminacji wirusa. Z czasem jednak, gdy wariant Delta zaczął zbierać coraz większe żniwo, władze przyznały, że kraj będzie musiał nauczyć się żyć z koronawirusem.

Czytaj także:

***

Tytuł audycjiWięcej świata 

Materiał: Magdalena Skajewska

Data emisji: 12.10.2021

Godzina emisji: 17.41

DS

Czytaj także

"Zdecydowany skręt w prawo". Prof. Szymanowski o wynikach wyborów w Czechach

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 18:58
Opozycyjna koalicja SPOLU zwyciężyła w wyborach parlamentarnych w Czechach. Kto teraz będzie odpowiedzialny za tworzenie nowego rządu? - Myślę, że tutaj nic nadzwyczajnego nie zdarzy i na pewno będzie to prof. Petr Fiala, przywódca ODS i koalicji SPOLU - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Może rozlać się na całą Azję Wschodnią". Dr Bogusz o narastającym konflikcie na linii Chiny-Tajwan

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 19:05
Władze Chin ostro skrytykowały w niedzielę przemówienie prezydent Tajwanu Tsai Ing-wen z okazji 110-lecia rewolucji xinhaiskiej, która doprowadziła do ustanowienia Republiki Chińskiej w 1911 roku, twierdząc, że podżegało ono do konfrontacji i wypaczało fakty. 
rozwiń zwiń