We Włoszech obowiązują już przepustki covidowe dla pracowników

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 19:01
Od dziś we Włoszech wszystkich pracowników obowiązuje przepustka covidowa. Wydawana jest osobom zaszczepionym, ozdrowieńcom lub tym, którzy uzyskali negatywny wynik testu. W kilku miastach przeciwnicy podobnych rozwiązań zorganizowali protesty.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Agencja FORUM

Czytaj też:
szpital free covid free pacjent shutt 1200  .jpg
92 proc. chorych na oddziałach intensywnej terapii to osoby niezaszczepione. Nowe dane z Włoch

Choć we Włoszech w pełni zaszczepionych jest 81 proc. społeczeństwa, rząd zdecydował się wprowadzić obowiązkowe certyfikaty covidowe dla pracowników. W tej grupie prawie 4 miliony osób nie chce przyjąć preparatu, dlatego w kilku miastach zorganizowano protesty przeciwko nowym regulacjom. - To właściwie osobista decyzja premiera Mario Draghiego. Uznał, że tak będzie lepiej dla kraju, dla gospodarki, dla pomyślności całych Włoch - mówi dr Piotr Podemski z Uniwersytetu Warszawskiego.


Posłuchaj
18:31 PR1_AAC 2021_10_15-17-32-08.mp3 Włoski rząd zdecydował o wprowadzeniu obowiązkowych paszportów covidowych dla pracowników ("Więcej świata"/Jedynka)

 

Zdecydowały liczby

Choć poziom wyszczepienia we Włoszech jest stosunkowo wysoki, dziennych przypadków zakażenia COVID-19 było więcej niż np. w Polsce. Przyczyniła się do tego m.in. duża mobilność i gęstość zaludnienia. - Pojawił się kłopot odnośnie tego co będzie dalej, dlatego uznano, że trzeba podjąć działania bardzo radykalne. Co istotne, spotkało się to z uznaniem sporej części klasy politycznej - przekonuje gość Programu 1 Polskiego Radia. Zdecydowanie bardziej podzielone w ocenie decyzji jest włoskie społeczeństwo.

Ekspert Uniwersytetu Warszawskiego przypuszcza, że ruch ten nie jest przypadkowy. Zdaniem dr. Piotra Podemskiego osoby, które chciały zaszczepić się dobrowolnie, już to zrobiły. Rządzący zdecydowali więc, że skuteczniejsze od przekonywania nieprzekonanych będzie myślenie systemowe i wprowadzenie przymusu. - Zdecydowano się użyć argumentu, że jest to najprostsza droga do tego, by wszystkie hotele, restauracje mogły być otwarte - wyjaśnia gość audycji i dodaje, że dominuje narracja o patriotyzmie. - Mówi się, że prawa jednostki muszą ustąpić przed prawami społeczeństwa.

Zobacz też:

Czytaj też:
covid szpital koronawirus free shutterstock 1200.jpg
Nie zaszczepił się, potem trafił do szpitala z COVID-19. Teraz 40-letni Włoch przeprasza lekarzy

Czy Włochom grozi paraliż?

A jednak wbrew argumentom rządu Włochom grozi paraliż. Radykalne kroki zapowiedzieli bowiem przeciwnicy obowiązkowych szczepień. Wśród niezaszczepionych znajdują się zarówno policjanci jak i pielęgniarki czy pracownicy kolei. Dr Piotr Podemski uważa jednak, że trudno wskazać jednoznaczny i pewny scenariusz. - Lewicowe media pisze o tym, że zapowiadano wielkie manifestacje paraliżujące kraj, a to się nie stało. Z drugiej strony prawica nie składa broni i mówi o tym, że prawdziwe protesty dopiero nadejdą w weekend - podsumowuje gość Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Magdalena Skajewska

Gość: dr Piotr Podemski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 15.10.2021

Godzina emisji: 17.32

mg

Czytaj także

Trzech żołnierzy z Gwardii Szwajcarskiej odeszło ze służby. Powodem odmowa szczepienia przeciw COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 17:00
Trzech żołnierzy papieskiej Gwardii Szwajcarskiej odmówiło zaszczepienia przeciw koronawirusowi i odeszło ze służby. Wiadomość podaną przez szwajcarskie media potwierdził rzecznik Gwardii w Watykanie.
rozwiń zwiń