Prof. Zajączkowski: Londyn musi się porozumieć z Paryżem i Berlinem

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 19:51
Brytyjski premier Boris Johnson, szukając w Unii Europejskiej przeciwwagi dla coraz bardziej nieprzyjaznej Londynowi Francji, planuje na początku przyszłego roku zorganizować szczyt z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej - poinformował "Sunday Express". Prof. Kamil Zajączkowski z UW zwraca uwagę, że biorąc pod uwagę potencjały polityczne, gospodarcze i wojskowe Londyn musi porozumieć się jednak z Paryżem i Londynem.
Audio
  • Londyn szuka przeciwwagi wobec Paryża i Berlina (Więcej świata/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ archna nautiyal
elektrownia gazowa free shutt 1200 .jpg
Rosną ceny energii w Europie. Ekspert: KE nie proponuje nowych narzędzi

Gość Programu 1 Polskiego Radia zaznacza, że Francja i Niemcy to najważniejsi partnerzy w Unii Europejskiej. Choć zastrzega, że np. co do wizji przyszłości Paktu Północnoatlantyckiego stanowiska Londynu i Paryża są odmienne.

Posłuchaj
18:17 Jedynka-18-10-2021-więcej-świata.mp3 Londyn szuka przeciwwagi wobec Paryża i Berlina (Więcej świata/Jedynka)

Jego zdaniem, nie można mówić o szukaniu przeciwwagi jeden do jednego, bo trudno porównywać Grupę Wyszehradzką i rolę Francji czy Niemiec w Unii Europejskiej. Ale jest to szukanie pewnych alternatywnych rozwiązań i wspieranie pewnej wizji np. stosunków transatlantyckich.

Prof. Kamil Zajączkowski zwraca uwagę, że Londyn, choć już poza Unią Europejską, jest ważnym partnerem dla Polski w dziedzinie bezpieczeństwa. I to bezpieczeństwa w kilku wymiarach. Bezpieczeństwa energetycznego, bo stanowisko Polski i Wielkiej Brytanii w sprawie Nord Stream 2 jest zbieżne. Tak samo oba kraje mają zbieżne stanowisko w sprawie stosunków z Rosją. Europeista wskazuje, że w Europie toczy się dyskusja między Francją, forsującą pomysł bezpieczeństwa opartego o siły europejskie, a innymi państwami opowiadającymi się na bezpieczeństwie związanym z Sojuszem Północnoatlantyckim.

W audycji także:

Szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys obchodzi swoje 48. urodziny, od marca jest w białoruskim więzieniu. Na prośbę władz polskich za więzionymi Polakami na Białorusi wstawił się pierwszy przywódca Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew, który osobiście poprosił Łukaszenkę o ich uwolnienie. W maju jednak Andżelika Borys oraz działacz ZPB i znany dziennikarz Andrzej Poczobut nie zgodzili się na opuszczenie kraju. Są oskarżani o "rozpalanie nienawiści na tle narodowościowym" za upamiętnianie żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego. Na podstawie spreparowanych zarzutów władze w Mińsku mogą skazać ich nawet na kilkanaście lat łagrów. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Sekretarz Obrony USA Lloyd Austin w podróży po rejonie Morza Czarnego, by wzmocnić sojusz z państwami, które doświadczają presji rosyjskiej. Amerykański polityk będzie także im chciał przekazać wyrazy wdzięczności Stanów Zjednoczonych za ich wkład w działania w Afganistanie na przestrzeni dwóch dekad. Będzie w Gruzji, Rumunii i na Ukrainie przed czwartkowo-piątkowym szczytem ministrów obrony NATO w Brukseli. Rozmowa z Andrzejem Talagą z Warsaw Enterprise Institute.  

Amerykańska prokuratura federalna oskarżyła głównego pilota testowego Boeinga o oszukiwanie władz w sprawie kluczowego systemu w samolotach 737 MAX, które przyczyniły się do dwóch katastrof lotniczych. Mężczyźnie grozi do 20 lat więzienia. W wydanym oświadczeniu prokurator okręgu północnego Teksasu Chad Meacham stwierdził, że 49-letni Mark Forkner zwodził Federalną Administrację Lotnictwa (FAA) w celu oszczędzenia pieniędzy koncernu Boeing. Chodzi o zatajanie informacji na temat zautomatyzowanego systemu kontroli lotu MCAS. Felieton Magdaleny Skajewskiej.

Czytaj także:

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Kamil Zajączkowski (europeista z UW), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 18.10.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

"Potencjał dla Trójmorza". Prof. Krysiak o współpracy Wielkiej Brytanii z krajami V4

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 13:50
- Dzisiaj należy traktować ten kierunek jako istotny potencjał Trójmorza - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie pozwolimy, by zło zatriumfowało nad demokracją". Johnson o zabójstwie brytyjskiego posła

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 19:33
- Nigdy nie pozwolimy, by ci, którzy dopuszczają się aktów zła, zatriumfowali nad demokracją i parlamentem, które sir David Amess tak bardzo kochał - powiedział brytyjski premier Boris Johnson oddając hołd zamordowanemu w piątek posłowi.
rozwiń zwiń