Dr Bonikowska: KE i Polska rozumieją, że eskalacja napięcia nikomu nie służy

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 19:22
Podczas dwudniowego spotkania w Brukseli przywódcy państw członkowskich omawiali m.in. temat praworządności w Polsce, kwestionowanej przez Komisję Europejską i Parlament Europejski. - Polska potrzebuje współpracy z innymi państwami UE, a KE nie ma interesu, żeby konfliktować się z jednym z członków - mówi dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leynen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas konferencji prasowej na zakończenie szczytu Rady
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leynen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas konferencji prasowej na zakończenie szczytu RadyFoto: PAP/EPA/Olivier Matthys
Morawicki pe pap 1200x660.jpg
Prof. Grabowska: problem praworządności w Unii jest przez Europejczyków zauważany

Unijni przywódcy na szczycie w Brukseli potępili ataki hybrydowe na granice Wspólnoty i zaapelowali o szybkie sankcje wobec białoruskiego reżimu. Wezwali też Komisję Europejską do sfinansowania działań na trasach migracyjnych. Takie zapisy znalazły się w komunikacie po dwudniowym spotkaniu. Nie ma jednak zgody na postulat 10 krajów, w tym Polski, o sfinansowanie z unijnego budżetu fizycznych barier na granicach zewnętrznych.

W czwartek poruszano temat pandemii COVID-19, wzrostu cen energii w Europie oraz praworządności w kontekście ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

Posłuchaj
17:47 Jedynka-22-10-2021-więcej-świata.mp3 Wnioski po szczycie przywódców państw Unii Europejskiej (Więcej świata/Jedynka)
shutterstock nord stream 2 free 1200.jpg
Analityk: wysocy rangą urzędnicy nie dostrzegają roli Gazpromu w wywołaniu kryzysu na rynku energii w UE

Polska i Komisja Europejska muszą się dogadać

Dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, zwraca uwagę, że Polsce potrzebne są środki z Krajowego Funduszu Odbudowy. - A poza tym Polska potrzebuje współpracy z innymi państwami Unii w tematach dla niej kluczowych, takich jak kwestie rosyjskie czy białoruskie, gdzie wymagana jest jednomyślność - wyjaśnia. Dlatego potrzebna jest postawa współpracy, a nie konfliktowania się w sprawach dla Polski ważnych, i polski rząd to rozumie.

Z drugiej strony Komisja Europejska nie ma żadnego interesu w tym, żeby się konfliktować z jednym z państw członkowskich. - Bo to może destrukcyjnie wpłynąć na prace Komisji i prace Unii jako całości - podkreśla. Bo są sprawy, które muszą być podejmowane jednomyślnie. Dlatego priorytet powinno mieć dogadanie się. - Podejrzewam, że znajdą formułę kompromisu - przewiduje.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że dla Komisji i pozostałych państw członkowskich istnieje nieprzekraczalna czerwona linia. - Musi być jasność, jak polski rząd podchodzi do unijnego prawa, że ono musi w Polsce obowiązywać i rząd polski to rozumie, i do reformy sądownictwa - tłumaczy. Podkreśla, że Komisja nie może dać zgody na zwasalizowanie wymiaru sprawiedliwości i - jak to ujęła -  podporządkowanie go politycznej machinie. Dlatego polski rząd musi jasno powiedzieć, jak podchodzi zarówno do wyroków TSUE, jak też polskiego TK.

Dla Unii Aleksander Łukaszenka jest stracony

Odnosząc się do postępowania Aleksandra Łukaszenki, dr Małgorzata Bonikowska zauważa, że białoruski dyktator dawno przekroczył wszelkie czerwone linie, gdyż wie, że relacje z Unią są fatalne i innych nie będzie. Jego jedynym celem jest utrzymanie się przy władzy, a przy władzy utrzymuje go Rosja. Dlatego, jej zdaniem, trzeba rozmawiać z krajami, z których przybywają imigranci, i z Rosją. A także sugerować Białorusi jakąś pomoc, tym bardziej że Rosja nie będzie chciała utrzymywać tego państwa w nieskończoność. Ale sankcje powinny być utrzymane, bo pokazują stosunek Unii Europejskiej do białoruskiego prezydenta, nieuznawanego przez UE.

W audycji również:

Przed siedzibą TSUE w Luksemburgu odbył się protest Solidarności w sprawie Turowa. Felieton Michała Strzałkowskiego.

Sytuacja bezpieczeństwa w Afganistanie w dwa miesiące po przejęciu władzy przez talibów. Ostatnio w piątki - dni najważniejszych modłów dla szyitów - dochodziło tam do dużych zamachów terrorystycznych. Dziś zatem w Afganistanie dzień podwyższonego ryzyka. Relacja Wojciecha Cegielskiego.

Wielka Brytania zawarła pobrexitową umowę handlową z Nową Zelandią. To element globalnych aspiracji Londynu, który chce się stać krajem "pacyficznym". Rozmowa z dr. Krzysztofem Winklerem z Grupy Badawczej "Britannia" na Uniwersytecie Warszawskim.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Magdalena Skajewska

Goście: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), dr Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza "Britannia" na Uniwersytecie Warszawskim)

Data emisji: 22.10.2021

Godzina emisji: 17.32

ag

Czytaj także

Szef parlamentu Węgier: obecny kierunek rozwoju UE jest nie do utrzymania

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 19:34
- Węgry pozostaną w Unii Europejskiej, dopóki ta się nie rozpadnie - oświadczył szef parlamentu Węgier Laszlo Koever w wywiadzie dla tygodnika „"Mandiner”, który ukazał się w czwartek. Wyraził też przekonanie, że nastąpi renesans unijnej prawicy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Krasnodębski: działania KE i TSUE wykraczają poza ich kompetencje

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 10:57
- KE i TSUE nie mogą ingerować w sprawy organizacji polskiego sądownictwa, ponieważ wykracza to poza kompetencje tych instytucji - mówi europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski, komentując spór unijnych instytucji z Polską.
rozwiń zwiń