COVID-19. Litwa, Łotwa i Estonia wracają do obostrzeń

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 12:56
Kraje nadbałtyckie, w związku z sytuacją epidemiczną, wprowadzają coraz surowsze restrykcje. Litwa, Łotwa i Estonia, w których mieszka ponad 6 milionów ludzi notują w ostatnich tygodniach najwięcej, w przeliczeniu na sto tysięcy mieszkańców, zakażeń koronawirusem spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/John B Hewitt

shutter stock szczepienie szczepionka 1200 free.jpg
Litwa i Łotwa będzie wypłacać świadczenia za zaszczepienie się

Nowe restrykcje w Estonii 

Trwa czwarta fala pandemii koronawirusa. W niektórych krajach wracają obostrzenia, które mają na celu zmniejszyć ryzyko zakażenia. Od 25 października w Estonii obowiązują nowe restrykcje. Przy wejściach do lokali konieczne jest zakładanie maseczek, a wstęp mają tylko w pełni zaszczepieni bądź osoby, które okażą certyfikat przebycia choroby. Negatywny wynik testu jest niewystarczający. Po ogłoszeniu nowych zasad w Estonii zorganizowano protesty.

- Co najmniej do 10 stycznia do miejsc, do których można wejść na podstawie certyfikatu covidowego, nie będzie można dostać się z negatywnym wynikiem testu. Wymagane będzie jedynie zaświadczenie o szczepieniu lub przejściu choroby - mówiła w ubiegłym tygodniu szefowa estońskiego rządu Kaja Kallas. 


Posłuchaj
02:47 Jedynka/WŚ covid.mp3 COVID-19. Litwa, Łotwa i Estonia wracają do obostrzeń (Więcej świata/Jedynka)

 

Estonia jest w czołówce krajów europejskich, w których w ostatnich dniach odnotowano najwięcej zakażeń koronawirusem. Wskaźnik w ciągu ostatnich 2 tygodni wynosi 1350 przypadków na 100 tys. mieszkańców. 

Litwa - obostrzenia dla niezaszczepionych 

22 października Litwa wprowadziła nowe ograniczenia epidemiczne, dotyczące przede wszystkim niezaszczepionych. Przy wejściu do większości sklepów trzeba będzie okazać certyfikat covidowy. 

Litwa zaostrzyła także wymagania dla placówek handlowych, w których można było do tej pory robić zakupy bez okazywania certyfikatu covidowego. Były to przede wszystkim mniejsze supermarkety. Sklepy, apteki i targowiska muszą zapewnić minimalną powierzchnię 30 metrów kwadratowych na jednego klienta lub wprowadzić kontrolę certyfikatów covidowych. Dotychczas dokument był sprawdzany jedynie w dużych centrach handlowych.

Certyfikaty covidowe na Litwie wymagane są przez wszystkie restauracje i kawiarnie, placówki kultury oraz organizatorów wydarzeń organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Dokument mogą otrzymać zaszczepieni i ozdrowieńcy. Ważny też jest przez 48 godzin w przypadku osób z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Twardy lockdown na Łotwie

Najpoważniej wygląda sytuacja na Łotwie. Rząd Łotwy ogłosił wprowadzenie od 21 października do 15 listopada lockdownu w całym kraju, aby zahamować wzrost zakażeń koronawirusem. Wśród państw Unii Europejskiej na Łotwie zaszczepił się najmniejszy odsetek ludności.

Łotewskie środowiska medyczne oraz eksperci od ponad 2 tygodni sygnalizowali, że wzrost zachorowań na COVID-19 i rosnąca liczba hospitalizacji będą miały negatywny wpływ na system służby zdrowia. 

- Nasz kraj jest w ciężkiej sytuacji. Łotwa jest na pierwszym miejscu na świecie pod względem zachorowalności. Wielu mieszkańców się nie zaszczepiło - powiedział premier Łotwy po specjalnym posiedzeniu rządu. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Więcej świata 

Materiał: Kamil Zalewski 

Data emisji: 26.10.2021 r. 

Godzina emisji: 17.43

IAR/ans 

Czytaj także

Przedłużono ograniczenia epidemiczne. Regulują także zasady użycia zagranicznych certyfikatów COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 06:54
Przedłużenie do 31 października 2021 r. obowiązywania obecnych ograniczeń, nakazów i zakazów zakłada rozporządzenie Rady Ministrów, które w czwartek weszło w życie. W rozporządzeniu wprowadzono regulacje dotyczące wydawania unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID osobie, która została zaszczepiona przeciwko COVID-19 poza terytorium Polski. Zawarto w nim także doprecyzowanie przepisów dotyczących posługiwania się unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lockdown na poziomie lokalnym? Prof. Horban: to perspektywa dwóch, trzech tygodni

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 10:19
- Istnieje pewna różnica pomiędzy tym, co sobie wyobrażają lekarze i epidemiolodzy, a tym, co robi rząd. To są inne kalkulacje - ocenił doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Dodał, że na terenach o największej liczbie zachorowań trzeba będzie wprowadzić lokalne lockdowny. 
rozwiń zwiń