"Otwarcie nowej drogi w relacjach gospodarczych". Prof. Żukrowska o porozumieniu USA i UE

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 18:42
Stany Zjednoczone i Unia Europejska porozumiały się w sprawie zniesienia ceł na stal i aluminium. Doszło do tego na marginesie szczytu G20 w Rzymie. - Tutaj nastąpi olbrzymie otwarcie na liberalizację handlu przemysłowego między USA, a UE - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.
Joe Biden
Joe BidenFoto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

szczyt klimatyczny PAP 1200.jpg
"Względy ideologiczne grają bardzo istotną rolę". Guzy o dyskusji ws. klimatu
Posłuchaj
17:11 Jedynka/Więcej świata - 2.11.2021 Porozumienie USA-UE ws. ceł, szczyt klimatyczny w Glasgow, opodatkowanie największych firm, wspomnienie tych, którzy odeszli (Jedynka/Więcej świata)

Amerykański prezydent Joe Biden na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, powiedział, że umowa jest korzystna zarówno pod względem gospodarczym, jak i ekologicznym.

- To jest wielki przełom w relacjach między Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską. Ta umowa jest odpowiedzią na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi, a jednocześnie chroni amerykański przemysł. Pokazuje, że nasza przyjaźń jest silna i dowodzi, jak wiele możemy osiągnąć dzięki współpracy - informował Joe Biden.

Przypomnijmy, że spór o cła na stal i aluminium był jednym z najważniejszych problemów, jakie zaistniały na linii Stany Zjednoczone - Europa w czasie prezydentury Donalda Trumpa. Ówczesny prezydent USA nakazał nałożenie wysokich ceł na import stali i aluminium w 2018 roku. Nowe taryfy obowiązywały także w stosunku do importu tych produktów z UE. W odpowiedzi na to Komisja Europejska, w porozumieniu z państwami członkowskimi, nałożyła wysokie cła na szereg towarów sprowadzanych z USA do Europy, w tym alkohole, motocykle czy zagęszczony sok pomarańczowy.

Liberalizacja wymiany handlowej

Zdaniem prof. Katarzyny Żukrowskiej zawarte porozumienie jest otwarciem nowej drogi w gospodarczych relacjach amerykańsko-europejskich. - Tym bardziej, że G20 miało wyraźne hasło:

"Ludzie, planeta, dobrobyt". Wszędzie podkreśla się, że w momencie, kiedy zliberalizuje się wymianę handlową między Stanami Zjednoczonymi, a Unią Europejską, przyniesie to w najbliższych 20 latach olbrzymi, prawie dziesięcioprocentowy wzrost dla obu partnerów - twierdzi ekspert Jedynki.

- Okazało się, że cła nie przyniosły oczekiwanych efektów dla pracowników, którzy byli zatrudnieni w hutnictwie w Stanach Zjednoczonych i tym samym wszyscy na to narzekali, ponieważ były kontynuowane zwolnienia (…) Teraz mówi się o mądrej infrastrukturze, tj. w związku ze zmianami klimatycznymi i założeniem określonych granic dla wzrostu temperatury na naszej planecie - dodaje.

Większa konkurencja, niższe ceny

Prof. Katarzyna Żukrowska podkreśla, że zawarte porozumienie jest "pierwszym krokiem i nastąpi tutaj olbrzymie otwarcie na liberalizację handlu przemysłowego między Stanami Zjednoczonymi, a Unią Europejską".

- Ani Amerykanie, ani Europejczycy nie są głównie producentami dóbr przemysłowych, tylko usług. W związku z tym łatwiej będzie im zrezygnować z ceł, które dotyczą produkcji przemysłowej. Liberalizacja obejmie prawdopodobnie szerszy wachlarz towarów, które wymienia się między USA, a Europą. To też zwiększy konkurencję i prawdopodobnie obniży ceny na obu rynkach - słyszymy.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Liderzy ponad 100 państw zobowiązali się do powstrzymania i odwrócenia procesu wylesiania na świecie do 2030 roku. To pierwsze znaczące porozumienie, zawarte podczas trwającego w Glasgow szczytu klimatycznego COP26. O szczegółach Magdalena Skajewska.

- Przywódcy G20 zatwierdzili w Rzymie zmiany w systemie podatkowym, które dotkną największe światowe firmy, często unikające opodatkowania. Rozmowa z Mateuszem Piotrowskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Wspomnienie o tych, którzy odeszli w 2021 roku. To m.in. Donald Rumsfeld, Larry King, książę Filip, Siergiej Kowalow, John McAfee, Colin Powell i Charlie Watts. Felieton Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: prof. Katarzyna Żukrowska (Szkoła Główna Handlowa), Mateusz Piotrowski (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 2.11.2021

Godzina emisji: 17.32

DS

Czytaj także

A. Duda w Paryżu. Ekspert: polityka, jaką Polska prowadzi wobec UE, jest dla Francji wygodna

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 19:45
Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Kancelaria polskiego prezydenta poinformowała, że rozmowy dotyczyły współpracy w kwestiach gospodarczych, w zakresie polityki bezpieczeństwa, a także w ramach Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedobory gazu w Mołdawii. Ekspert: Rosja chce podpisać kontrakt, ale na swoich warunkach

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 19:20
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział w czwartek, że Mołdawia padła ofiarą działań Rosji, która wykorzystuje gaz ziemny jako broń do zastraszania tego kraju. Zapewnił o wsparciu Mołdawii w kryzysie gazowym, jak i po wygaśnięciu kontraktu Mołdawii na dostawy od rosyjskiego Gazpromu. - Rosja chce podpisać kontrakt z Mołdawią, ale na swoich warunkach - mówi w "Więcej świata" Jakub Pieńkowski z PISM.
rozwiń zwiń