"Fiasko wspólnej polityki zagranicznej UE". Prof. Grabowska o rozmowach Merkel z przywódcami Białorusi i Rosji

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 19:00
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że na ma zgody na to, aby jakiekolwiek ustalenia dotyczące Polski i polskiej granicy dokonywane były bez naszego udziału. Szef rządu podkreślił, że polskie stanowisko przedstawił kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która rozmawiała wcześniej z Aleksandrem Łukaszenką oraz Władimirem Putinem. 
Ustępująca kanclerz Niemiec - Angela Merkel
Ustępująca kanclerz Niemiec - Angela Merkel Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN/POOL

premier merkel 1200 pap.jpg
Premier rozmawiał z kanclerz Niemiec. Müller: tematem sytuacja na granicy i koordynacja reakcji UE

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że wszelkie rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką na temat kryzysu migracyjnego faktycznie legitymizują reżim w Mińsku i zachęcają do kontynuowania nielegalnych działań.

Niemiecka dyplomacja poinformowała, że podczas rozmowy z Łukaszenką kanclerz Niemiec Angela Merkel nie zgodziła się na żadne porozumienie z Białorusią w sprawie rozwiązania kryzysu migracyjnego. Wcześniej przedstawiciele białoruskich władz poinformowali, że podczas niedawnej rozmowy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel Łukaszenka zaproponował utworzenie korytarza humanitarnego do Niemiec dla 2 tysięcy migrantów przebywających przy granicy z Polską. 

Posłuchaj
18:09 Jedynka/Więcej świata - 18.11.2021.mp3 Kryzys migracyjny i rozmowy Angeli Merkel z przywódcami państw (Więcej świata/Jedynka)

 

- To, co obserwujemy, to jest absolutne fiasko wspólnej polityki zagranicznej, którą Unia Europejska chce uprawiać. Ma ją wpisaną w traktaty, a rzadko może pokazać, że cała UE mówi jednym głosem - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego. - Angela Merkel nie wytrzymała ciśnienia i jako pierwsza, ośmielając zresztą Francję, przystąpiła do tych rozmów - ocenia. 

Prof. Grabowska zwraca uwagę na brak odpowiedniej reakcji ze strony Komisji Europejskiej. - Dziwi mnie trochę dystansowanie się KE, zważywszy na to, kto stoi na jej czele - dodaje. 

Pierwsza rozmowa Merkel z Łukaszenką

Natalla Ejsmant, rzecznik prasowy prezydenta Republiki Białorusi, informowała, że podczas pierwszej rozmowy telefonicznej Aleksander Łukaszenka zaproponował Angeli Merkel, by "UE stworzyła korytarz humanitarny dla 2 tys. uchodźców, którzy znajdują się w obozowisku" przy granicy z Polską. Przekazała, że aktualnie na terytorium Białorusi jest ok. 7 tys. migrantów, z tego ok. 2 tys. w obozowisku na granicy, a jeszc ok. 200-500 rozproszonych wzdłuż granicy. - Jeżeli pada słowo korytarz, w rozmowach niemiecko-białoruskich, to nam "cierpnie skóra" - mówi prof. Grabowska. - Nie ma w zwyczaju w stosunkach międzynarodowych, aby za plecami państwa, które jest na obecne na arenie międzynarodowej i zmaga się w imieniu pozostałych z bardzo fatalnym wrogiem, umawiać się, czynić obietnice - uważa gość Jedynki. 

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Kompania brytyjskich wojsk inżynieryjnych rozpocznie służbę w Polsce. Zadaniem żołnierzy z Wielkiej Brytanii będzie między innymi naprawa tymczasowego ogrodzenia na granicy z Białorusią. Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace, który na poligonie w Bemowie Piskim spotkał się z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, powiedział, że sytuacja na białorusko-polskiej granicy jest próbą zdestabilizowania Polski, jej sąsiadów i całej Europy. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego.

- W Warszawie wizyta szefa niemieckiego MSW Horsta Seehofera. Zdaniem ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego narastająca presja migracyjna na granicy wymaga wspólnych, zdecydowanych działań Polski i Niemiec. Niemiecki polityk w mediach twardo nawołuje do udzielenia Polsce konkretnej pomocy w zabezpieczeniu wschodniej granicy Unii Europejskiej. Czy inni ważni politycy podzielają tę opinię i jak w Niemczech oceniane są ostatnie działania p.o. kanclerza Angeli Merkel w kwestii uregulowania sytuacji na granicy polsko-białoruskiej? Rozmowa z prof. Piotrem Madajczykiem z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. 

- 83 procent czytelników "Le Figaro" popiera budowę muru na polskiej granicy. Czy francuscy politycy idą ich śladem? - Francja stoi solidarnie z Polską - oświadczył w środę w Radiu France Inter rzecznik rządu Gabriel Attal. Więcej w felietonie Magdaleny Skajewskiej. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Genowefa Grabowska (ekspert prawa międzynarodowego i europejskiego), prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk) 

Data emisji: 18.11.2021

Godzina emisji: 17.33

IAR/ans 

Czytaj także

Brytyjskie wojsko wesprze polskie służby na granicy. Michał Karnowski: lepsze to niż telefony z Berlina

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 13:54
- Lepszy taki symbol niż telefony z Berlina ponad głowami Polski do Moskwy i Mińska. Brytyjczycy widzą sytuację w odpowiedniej skali i widzą, że Polska sobie radzi, ale zdecydowali się taki gest wsparcia wysłać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Michał Karnowski, tygodnik "Sieci" i portal wPolityce.pl
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys na granicy. Ekspert PISM ostrzega: Zachód nie może wpaść w pułapkę, którą zastawiły Mińsk i Moskwa

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 16:15
- Sztucznie wygenerowany kryzys w intencji Mińska i Moskwy ma prowadzić do nowego otwarcia w relacjach z UE, w którym Rosja w roli mediatora oferuje łatwe i szybkie rozwiązanie tego kryzysu, w zamian za pewne ustępstwa na rzecz Białorusi i jej samej. Dlatego tak ważne jest, żeby wszelkie kontakty z reżimem Łukaszenki były podejmowane w imieniu całej UE, a nie poszczególnych państw członkowskich. Rosja i Białoruś tylko czekają na rozgrywanie podziałów i braku jedności w Unii w kwestii kryzysu granicznego - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Marcin Terlikowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń