"Zmiana sposobu patrzenia na politykę europejską". Ekspert o nowym kanclerzu Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 19:30
Socjaldemokrata Olaf Scholz został zaprzysiężony na kanclerza Niemiec. Wraz z nim pracę rozpocznie 16 ministrów, w tym dziewięciu z partii koalicyjnych FDP i Zieloni. Kanclerz zapowiedział, że już w nadchodzącą niedzielę odwiedzi Polskę. Będzie to trzecia wizyta zagraniczna nowego przywódcy RFN. 
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaprzysiężony przez przewodniczącego niemieckiego parlamentu
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zaprzysiężony przez przewodniczącego niemieckiego parlamentuFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN
  • Na czele nowego rządu Niemiec stanął socjaldemokrata Olaf Scholz
  • W niedzielę nowy kanclerz ma złożyć wizytę w Warszawie. Będzie to trzecia wizyta zagraniczna nowego przywódcy RFN.
  • Jak będą wyglądać relacje niemiecko-rosyjskie?

Nowy kanclerz Niemiec

Na czele nowego rządu Niemiec, tworzonego przez SPD, Zielonych i FDP, stanął socjaldemokrata Olaf Scholz. Wiosną tego roku mało kto dawał mu na to szanse. Scholz należy do SPD od 17. roku życia. Przez wiele lat był deputowanym do Bundestagu, sprawował też urząd burmistrza Hamburga. W ostatnim niemieckim rządzie, który tworzyła koalicja SPD i CDU/CSU, był wicekanclerzem i ministrem finansów.

Angela Merkel przekazała w środę nowemu kanclerzowi Olafowi Scholzowi siedzibę rządu - urząd kanclerski, w którym pracowała przez 16 lat. "Drogi panie kanclerzu, drogi Olafie Scholzu. Szczerze życzę panu wszystkiego najlepszego" - przywitała Merkel swojego następcę.

Wizyta w Polsce 

W niedzielę do Warszawy przyleci nowy niemiecki kanclerz Olaf Scholz. Będzie to trzecia wizyta zagraniczna nowego przywódcy RFN - tuż po wyborze. Wcześniej ma odwiedzić Paryż i Brukselę. - Jeżeli chodzi o samą kolejność, jest to tradycyjny kierunek wizyt niemieckiej polityki zagranicznej - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Kamil Frymark, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich. - Wizyta w Paryżu pokazuje, jak silny ma być motor wzajemnych relacji niemiecko-francuskich. Bruksela to jest kontynuacja, a Warszawa ma odegrać ważną rolę w stosunkach bilateralnych - dopowiada. 

W piątek, dwa dni przed wizytą Olafa Scholza, Polskę ma odwiedzić nowa szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock. - Jestem ciekawy wizyty nowej minister spraw zagranicznych. Jej partia jest dość krytyczna wobec Rosji, w związku z tym widziałbym tu pewne pole do pogłębionych relacji - ocenia ekspert. 

Relacje niemiecko-rosyjskie  

Nowy kanclerz Niemiec powiedział w środę, w swym pierwszym wywiadzie po zaprzysiężeniu, że Berlin może użyć kwestii zezwolenia na uruchomienie Nord Stream 2 jako formy nacisku na Rosję, jeśli zaatakuje ona Ukrainę. 

Jak będą wyglądały relacje niemiecko-rosyjskie? - W trakcie przekazywania władzy na spotkaniu z kanclerz Merkel Olaf Scholz podkreślał element kontynuacji zarówno polityki zagranicznej, jak i części projektów wewnętrznych, także gospodarczych - mówi Kamil Frymark. - Nowy rząd to zawsze nowe otwarcie i to może się potoczyć w różne strony - uważa. 

W audycji także:

- Olaf Scholz nowym kanclerzem Niemiec - relacja Michała Strzałkowskiego. 

- Reakcje, opinie i komentarze po wtorkowym spotkaniu online prezydentów USA i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Felieton Magdaleny Skajewskiej i rozmowa z Andrzejem Talagą, ekspertem ds. międzynarodowych z Warsaw Enterprise Institute. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: Kamil Frymark (OSW), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 8.12.2021

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans 

Czytaj także

Nie będzie spotkania UE-Rosja. Macron: politycy z Europy Środkowej i Wschodniej są "rusofobami"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 12:25
Liderzy 27 krajów Wspólnoty na szczycie w Brukseli zdecydowali, że nie będzie spotkania przywódców UE i Rosji. Tym samym odrzucona została propozycja Francji i Niemiec, aby wznowić współpracę z Moskwą i zorganizować unijno-rosyjski szczyt z udziałem Władimira Putina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja ujawniła poufną korespondencję. Krytyka ze strony Niemiec, Merkel się wyłamuje

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 10:15
- Krok w postaci publikacji listów uważamy za naruszenie praktyk dyplomatycznych - oświadczył rzecznik niemieckiego MSZ, odnosząc się do ujawnienia przez Rosję poufnych listów na temat sytuacji na wschodzie Ukrainy. Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma odmienne zdanie.
rozwiń zwiń