- Francja przygotowuje się do objęcia prezydencji w Radzie Unii Europejskiej od 1 stycznia 2022 roku
- Emmanuel Macron będzie udowadniał, że można połączyć działania na rzecz interesów Francji z budowaniem UE
- Sondaż: Pecresse wygrywa z Macronem w drugiej turze wyborów prezydenckich w 2022 roku
Przemówienie Emmanuela Macrona
W swoim dzisiejszym przemówieniu prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślał, że "Europa, która ma silną pozycję na świecie, jest w pełni suwerenna, wolna w wyborach i jest panem swojego losu". Przygotowanie do francuskiej prezydencji w UE zbiega się z wyborami prezydenckimi we Francji, które mają się odbyć za cztery miesiące.
- Spodziewaliśmy się dzisiejszego wystąpienia od bardzo dawna i nie jest ono zaskoczeniem, o czym mówił Macron - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Łukasz Maślanka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dewizą francuskiej prezydencji w UE jest mocarstwowość, przynależność i rozwój gospodarczy. Na tych trzech filarach chce oprzeć francuskie przewodnictwo - ocenia.
17:54 Jedynka/Więcej świata - 9.12.2021 r.mp3 Francja przygotowuje się do objęcia prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (Więcej świata/Jedynka)
Zdaniem eksperta Jedynki Emmanuel Macron zwraca szczególną uwagę na kwestię ochrony granic. - Jeżeli stefa Schengen ma przetrwać, to musi być wzmocniona współpraca między państwami członkowskimi, a to oznacza większą solidarność zarówno jeżeli chodzi o mechanizm obrony granic, jak i mechanizm relokacji migrantów, chociaż prezydent Francji bezpośrednio o tym nie mówił - dodaje.
Polityka zagraniczna i europejska Francji
W 2022 r. odbędą się we Francji wybory prezydenckie i parlamentarne. Czy należy się spodziewać, że polityka zagraniczna i europejska Francji będzie odgrywała ważną rolę w kampaniach wyborczych? - Macron ma nadzieję, że będzie mógł się przedstawić swoim wyborcom jako jedyny wiarygodny kandydat euroentuzjastyczny, w przeciwieństwie do swoich kontrkandydatów, którzy są mniej lub bardziej eurosceptyczni - zaznacza dr Maślanka. - Będzie on udowadniał, że można połączyć działania na rzecz interesów Francji z budowaniem UE - tłumaczy.
Pecresse wygra z Macronem?
Gdyby w II turze przyszłorocznych wyborów prezydenckich we Francji doszło do pojedynku między ubiegającym się o reelekcję Emmanuelem Macronem a kandydatką Republikanów Valerie Pecresse, ta ostatnia wygrałaby, uzyskując 52 proc. głosów - wynika z sondażu Instytutu Elabe Opinion dla stacji BFM TV.
Pecresse w pierwszej turze zdobyłaby 20 proc. głosów, a Macron - 23 proc. - pokazuje badanie.
Od ostatniego sondażu poparcie dla kandydatki Republikanów wzrosło o 11 pkt. proc. To pierwsze badanie opinii publicznej, w którym Pecresse wygrywa wybory prezydenckie, zaplanowane na 10 i 24 kwietnia 2022 roku.
Sondaż wskazujący na zwycięstwo wyborcze Pecresse przeprowadzono 6-7 grudnia na próbie 1474 osób reprezentatywnych dla dorosłych mieszkańców Francji. Stacja BFM TV opublikowała wyniki tego badania we wtorek wieczorem.
W audycji także:
- Premier Mateusz Morawiecki z wizytą w Rzymie, gdzie spotka się z premierem Włoch Mario Draghim. Głównym tematem rozmów będą zagrożenia geopolityczne oraz sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. To kolejna wizyta w ramach spotkań premiera z europejskimi przywódcami. Dodatkowo podczas rozmów szefowie rządów poruszą kwestie bilateralne – w tym dotyczące obecności włoskich firm w Polsce. Więcej w felietonie Piotra Kowalczuka.
- Wizyta liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej w Warszawie. Więcej w materiale reporterskim Michała Strzałkowskiego.
- Australijscy urzędnicy nie wezmą udziału w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w Pekinie w przyszłym roku, powiedział premier Scott Morrison, dołączając do dyplomatycznego bojkotu Igrzysk zainicjowanego przez Stany Zjednoczone. Z powodu łamania praw człowieka w Chinach nie przyjadą także dyplomaci Kanady, Nowej Zelandii i Litwy. Pekin ogłosił, że odpowie na bojkot retorsjami. Gościem audycji był prof. Dominik Mierzejewski z Uniwersytetu Łódzkiego.
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadziła: Magdalena Skajewska
Goście: dr Łukasz Maślanka (PISM), prof. Dominik Mierzejewski (Uniwersytet Łódzki)
Data emisji: 9.12.2021
Godzina emisji: 17.32
IAR/ans