Prof. Grabowska: w wielu państwach UE sądem ostatniego słowa był Trybunał Konstytucyjny

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 19:17
Prawo Unii Europejskiej sprzeciwia się wdrażaniu orzecznictwa sądów konstytucyjnych, jeśli w połączeniu z przepisami krajowymi stwarzają one systemowe ryzyko bezkarności - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE. Oprócz tego TSUE uznał, że praworządność Unii wymaga, aby sądy krajowe miały prawo dopuszczać niewykonanie orzeczenia sądu konstytucyjnego sprzecznego z tym prawem, bez obawy ryzyka poniesienia odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Prawo UEsprzeciwia się wdrażaniu orzecznictwa sądów konstytucyjnych, jeśli w połączeniu z przepisami krajowymi stwarzają one systemowe ryzyko bezkarności - orzekł we wtorek TSUE
Prawo UEsprzeciwia się wdrażaniu orzecznictwa sądów konstytucyjnych, jeśli w połączeniu z przepisami krajowymi stwarzają one systemowe ryzyko bezkarności - orzekł we wtorek TSUEFoto: Shutterstock/nitpicker
  • Prawo UE sprzeciwia się wdrażaniu orzecznictwa sądów konstytucyjnych, jeśli w połączeniu z przepisami krajowymi stwarzają one systemowe ryzyko bezkarności - orzekł we wtorek TSUE
  • Dwa rumuńskie sądy zwróciły się do TSUE o wykładnię prawa unijnego, gdyż muszą orzekać w sprawach dotyczących korupcji
  • Węgry nie zmienią ustaw dotyczących migracji mimo wyroku TSUE

- To może doprowadzić do zniszczenia systemu sprawiedliwości, albowiem do tej pory wedle konstytucji sądem ostatniego słowa był Trybunał Konstytucyjny, nie tylko w Polsce - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa międzynarodowego. - W wielu innych państwach członkowskich, gdzie trybunał pełni taką rolę, do jego wyroków nie ma odwołania - dodaje.  

Zdaniem prof. Grabowskiej TSUE próbuje "wejść w buty" Trybunału Konstytucyjnego, parlamentu państw członkowskich, który tworzy prawo. - Próbuje to wszystko objąć, szukając uzasadnienia w bardzo ogólnych przepisach traktatów, ponieważ odwołuje się do art. 19, który jest bardzo ogólnie zapisany i który mówi, że państwa członkowskie przyjmują środki niezbędne do zapewnienia ochrony prawnej w dziedzinach objętych prawem UE - wyjaśnia ekspert.  


Posłuchaj
18:31 Jedynka/Więcej świata - 22.12.mp3 Prawo Unii Europejskiej sprzeciwia się wdrażaniu orzecznictwa sądów konstytucyjnych, jeśli w połączeniu z przepisami krajowymi stwarzają one systemowe ryzyko bezkarności (Więcej świata/Jedynka)

Procesy o korupcję w Rumunii 

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekał w sprawie przedstawionej przez dwa rumuńskie sądy w związku z uchyleniem przez tamtejszy trybunał konstytucyjny niektórych wyroków w procesach o korupcję. Dodatkowo ten sam trybunał konstytucyjny wydał orzeczenie, że w procesach nie mogą być wykorzystywane dowody zebrane przez służby wywiadowcze.

Ostatnie reformy sądownictwa w tym kraju mogły przynajmniej sprawiać wrażenie, że doprowadziły do nacisków politycznych na rumuńskich sędziów.

Przed przystąpieniem do UE w 2007 r. Rumunia przyjęła różne ustawy w celu dostosowania swojego sądownictwa do wymogów europejskich. W latach 2017-2019 niektóre z tych ustaw sądowych zostały jednak znowelizowane.

Węgry nie zmienią przepisów dotyczących obrony granic 

Węgry nie zmienią przepisów dotyczących ochrony granic przed nielegalną migracją, mimo nacisków Unii Europejskiej. Zapowiedział to na konferencji prasowej premier Viktor Orban. "Rząd zdecydował, że nie będziemy zmieniać systemu ochrony granic. Utrzymamy to, co obowiązuje teraz, nawet jeśli unijny sąd nakaże nam zmianę" - poinformował szef węgierskiego rządu.

Według UE polityka Węgier wobec migrantów narusza prawo europejskie i międzynarodowe. Przeciwko Węgrom wszczęto kilka postępowań w sprawie naruszenia przepisów.

- Jeżeli czytamy ten wyrok, to widzimy, że Trybunał Konstytucyjny Węgier zdefiniował jasno i wyraźnie, że nie wszystkie kwestie prawa uchodźczego Unia Europejska rozwiązuje i że w wielu przypadkach braki w tym prawie dotyczącym migracji na poziomie UE muszą wypełniać ustawodawstwa narodowe - tłumaczy gość audycji. - Orban poszedł dalej tym tropem i stwierdził, że prawo węgierskie dużo lepiej określa sytuację prawną uchodźców, niż czyni to prawo europejskie - dodaje. 

Czytaj także:

W audycji również: 

- Relacje Rosji z Zachodem. Rosja wciąż gromadzi wojska blisko Ukrainy i próbuje wymusić na państwach Zachodu gwarancję bezpieczeństwa. Felieton Katarzyny Semaan i rozmowa z Jarosławem Guzym z Polskiej Agencji Prasowej. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Genowefa Grabowska (ekspert prawa unijnego), Jarosław Guzy (Polska Agencja Prasowa) 

Data emisji: 22.12.2021

Godzina emisji: 17.32

PAP/IAR/ans 

Czytaj także

Jacek Liziniewicz o aferze w UE: notorycznie stosuje się tam podwójne standardy

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 10:44
- Wychodzi na to, że UE jest nieszczególnie transparentna. My w Polsce trochę idealizujemy te struktury. Przez wiele lat wydawało się, że jest to pewien ideał do którego polska scena polityczna musi dojrzeć i dołączyć - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europosłowie chcą debaty ws. lobbingu w UE. Waszczykowski: nie damy tego przemilczeć

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 15:25
Jak poinformowała delegacja Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim, prawie 60 europosłów poparło wniosek polskiego deputowanego Witolda Waszczykowskiego o debatę na sesji plenarnej w sprawie doniesień francuskiego dziennika "Liberation".
rozwiń zwiń