Prof. Madajczyk: ewentualna agresja Rosji będzie ostatecznym testem jedności NATO i UE

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 19:44
We wtorek w Moskwie odbyło się spotkanie szefów rosyjskiego i niemieckiego MSZ. Rozmowy dotyczyły szeregu bieżących kwestii, takich jak m.in. energia odnawialna i gazociąg Nord Stream 2, kryzys na Ukrainie i działania NATO, stabilizacja sytuacji w Kazachstanie, a także sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. 
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Moskwie.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem w Moskwie.Foto: PAP/EPA/RUSSIAN FOREIGN AFFAIRS MINISTRY / HANDOUT

"Upolitycznienie" Nord Stream 2 

Podczas spotkania minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock i jej rosyjskiego odpowiednika Siergieja Ławrowa poruszono wiele tematów, takich jak wymiana towarowa, energia odnawialna czy gazociąg Nord Stream 2. Ministrowie rozmawiali także na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, na Ukrainie oraz w Kazachstanie.

Ławrow zwrócił uwag na kwestię "upolitycznienia" Nord Stream 2, wraził także "zaniepokojenie kursem NATO". Baerbock odpowiedziała, że wielokrotnie było podkreślane, że jeżeli energetyka będzie wykorzystywana jako broń, to będzie mieć to odpowiednie konsekwencje dla gazociągu. Z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówił, że jest to prywatna inicjatywa i nie powinna być wykorzystywana przez Rosję. 

Posłuchaj
18:29 Jedynka/Więcej świata- 18.01.mp3 Ekspert o wizycie szefowej dyplomacji Niemiec w Moskwie (Więcej świata/Jedynka)

- Mam wrażenie, że Baerbock w tym momencie się podporządkowała pewnej linii koalicyjnej. Oznacza to, że jeżeli nie będzie agresji i nastąpi uspokojenie, to Nord Stream 2 będzie włączony - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN. - Przy tej wizycie warto podkreślić, że główne pytanie brzmiało nie, czego chcą Niemcy, tylko do czego są oni potrzebni rosyjskiej dyplomacji i dlaczego - ocenia ekspert. 

Niemcy zapłacą wysoką cenę gospodarczą? 

Baerbock zaznaczyła, że przyjechała do Moskwy z wieloma kwestiami do przedyskutowania. Powiedziała, że "wspólne zasady są fundamentem europejskiego domu, dla Niemiec są podstawą wspólnego istnienia, dlatego nie mamy innego wyjścia, niż bronić wspólnych zasad, nawet jeżeli oznacza to zapłacenie wysokiej ceny ekonomicznej".

- Jeżeli doszłoby do agresji i sankcji, to w tym momencie jest świadomość, że nie sposób byłoby uniknąć udziału [we wprowadzaniu sankcji] Niemiec, ponieważ w innym wypadku byłby to całkowity rozłam, zniszczenie jedności w ramach NATO i Unii Europejskiej i całej transatlantyckiej współpracy - podkreśla gość audycji. 

Szefowa niemieckiej dyplomacji na Ukrainie 

W poniedziałek Annalena Baerbock złożyła wizytę w Kijowie. Spotkał się z nią ukraiński minister szef dyplomacji Dmytro Kułeba. Zaapelował on o odblokowanie przez Niemcy natowskich dostaw broni na Ukrainę.

Podczas wspólnej konferencji prasowej Annalena Baerbock ostrzegła Rosję przed dalszymi agresywnymi działaniami wobec Ukrainy. Jak zaznaczyła, każde dalsze agresywne działanie będzie miało dla Rosji wysoką cenę. Jak jednak podkreśliła, jedynym sposobem na zmniejszenie obecnego napięcia jest dyplomacja, a jej kraj jest gotów do poważnego dialogu z Rosją. 

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał telefonicznie z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem o sytuacji w Europie. Tymczasem Aleksander Łukaszenka zapowiada nowe białorusko-rosyjskiej manewry na luty, a rosyjskie okręty wojenne, które doprowadziły do mobilizacji szwedzkiej armii na Gotlandii, opuściły w większości Bałtyk. Materiał Magdaleny Skajewskiej. 

- W Pekinie, na nieco ponad miesiąc przed Igrzyskami Olimpijskimi, stwierdzono infekcje omikronem. Czy władze Chin zamkną stolicę, tak jak zamknęły wcześniej inne milionowe miasta po zaledwie kilku przypadkach infekcji? Relacja Tomasza Sajewicza z Pekinu.

- Minął rok od uwięzienia Aleksieja Nawalnego. Co dalej z rosyjską opozycją. Rozmowa z Anastazją Siergiejewą ze stowarzyszenia "Za wolną Rosję". 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki 

Goście: prof. Piotr Madajczyk (Instytut Studiów Politycznych PAN), Anastazja Siergiejewa (stowarzyszenie "Za wolną Rosję")  

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 17.32

IAR/ans