Światowy Dzień Chorego. Prawa i godność wciąż pomijane

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 21:34
- Nie o to chodzi, żeby pacjent był dla świadczeniodawcy ciężarem, określanym jako pretensjonalny. Powinien po prostu wiedzieć, jakie prawa mu przysługują i domagać się ich wypełnienia - powiedział w radiowej Jedynce ks. Arkadiusz Nowak z Instytutu Praw Pacjenta.
Audio
  • Ksiądz Arkadiusz Nowak i Szymon Chrostowski o prawach pacjentów (Jedynka/Debata medyczna)
Światowy Dzień Chorego. Prawa i godność wciąż pomijane
Foto: Glow Images/East News

We wtorek obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go Jan Paweł II wyznaczając 11 lutego dniem, który ma uwrażliwić na cierpienie pacjentów, a także zachęcić do wspierania lekarzy i duszpasterzy, którzy pomagają chorym.

Ksiądz Arkadiusz Nowak przypomniał, że w Polsce obowiązuje ustawa o prawach pacjenta. Powołano też Urząd Rzecznika Praw Pacjenta. - Nawet gdybyśmy chcieli ocenić go krytycznie, to sam fakt, że istnieje, jest dobry. Pacjent może się do niego odwoływać. Z założenia rzecznik powinien mu pomóc w dochodzeniu swoich praw - podkreślił Nowak w "Debacie medycznej" Jedynki.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

O tym, że nasza świadomość jako pacjentów jest niska mówił z kolei Szymon Chrostowski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Jego zdaniem, problem polega też na tym, że trzeba żebrać o pieniądze nawet na kampanię społeczną, która o takich prawach informuje. Chrostowski tłumaczył, że ws. praw pacjentów organizacje pozarządowe nie mają żadnej pomocy ze strony NFZ lub Ministerstwa Zdrowia. - Nie mają w tym interesu. Pacjent, którego prawa zostały nadużyte staje się niewygodny - dodał Chrostowski.

11 lutego Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska była gościem audycji "Z kraju i ze świata".

Dlatego Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych stworzyła projekt "Pacjent wykluczony". Dotyczy on tych obywateli, którym przerwano leczenie twierdząc, że nie mogą dostać się do programu terapeutycznego oraz tych, którzy nie za kwalifikowali się do danego leczenia nie z własnej winy.

Jaka jest sytuacja pacjentów w Polsce, m.in. jeśli chodzi o dostępność leczenia, jakie są możliwości korzystania z nowoczesnych terapii? Zapraszamy do wysłuchania całej debaty, którą prowadziła Iwona Schymalla.

Do tematu powrócimy także w nocy z wtorku na środę - w audycji "Muzyka nocą" (w godz. od północy do 3.00) Małgorzata Kownacka i ks. Krzysztof Ołdakowski porozmawiają o wyzwaniu, jakie niesie choroba dla tych, którzy są nią dotknięci oraz dla ich otoczenia.

"Debata medyczna" na antenie Jedynki w każdą niedzielę o godz. 16.10. Zapraszamy!

tj/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opieka paliatywna: rak nie musi boleć

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 01:00
Chorzy na raka żyją z bólem, chociaż czasami cierpieniom można zapobiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z rakiem można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 14:40
Jaki wpływ na poprawę stanu zdrowia pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową mają najnowsze terapie? Czego potrzebują na tym etapie choroby i co można zrobić, aby pomóc cierpiącym w zaawansowanym stadium raka? W "Wieczorze odkrywców" rozmawialiśmy o jakości życia chorych na raka. Bo leczenie nie musi być uciążliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Dzień Chorego. Los polskiego pacjenta

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 19:10
Ustanowiony przez papieża Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego obchodzić będziemy 11 lutego. W niedzielnej debacie porozmawiamy o sytuacji polskich pacjentów.
rozwiń zwiń