X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polacy mają coraz większy kłopot z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 15:00
W ciągu roku 140 tys. osób wychodzi od lekarza z diagnozą: ”rak". Nowotwory to, po chorobach układu krążenia, druga przyczyna śmierci. Czy na nowotwory zapadamy częściej niż inne narody?
Audio
  • "Debata medyczna": co robić, żeby nie zachorować i jak się leczyć (Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- W ciągu minionego wieku średnia ludzkiego życia wzrosła niemal dwukrotnie, nie tylko w krajach rozwiniętych - mówi gość radiowej Jedynki prof. Witold Zatoński z warszawskiego Centrum Onkologii. Kiedyś najmłodszych było najwięcej, a niewielu dożywało wieku, w którym ryzyko zapadnięcia na nowotwór wzrasta. - Teraz zmieniła się zatem cała geografia chorób. Pierwszą przyczyną przedwczesnych zgonów są właśnie nowotwory. Musimy doprowadzić do tego, by ujarzmić raka - dodaje.

W audycji sporo mówiono o nowotworach hematologicznych, a zatem związanych z krwią. - Statystyka zachorowań na nowotwory hematologiczne trochę różni się od statystyki nowotworów narządów litych - mówił hematolog prof. Krzysztof Warzocha. - Liczba zachorowań niewątpliwie rośnie, co jest w pewnym sensie konsekwencją sukcesów medycyny i tego, że żyjemy dłużej. Wzrasta czas ekspozycji na czynniki rakotwórcze - dodaje.

Czynniki rakotwórcze to m.in. dym tytoniowy czy zagrożenia fizyczne, ale są i nowe powody zapadalności na raka, których jeszcze do niedawna brano pod uwagę, na przykład infekcyjne. Wirus HPV powoduje często występującego u kobiet raka szyjki macicy.

Jeśli chodzi o nowotwory krwi, w Polsce jest coraz więcej chłoniaków i szpiczaków. - Natomiast zachorowania na białaczki utrzymują się ciągle na zbliżonym poziomie - mówi prof. Warzocha.

W przeciwieństwie np. do chorób układu sercowo-krążeniowego nie ma jednak jasnych recept, jak unikać zachorowania na raka. Trzeba unikać czynników rakotwórczych, ale to nie wystarcza. Bardzo różnie wyglądają też perspektywy leczenia. - Nowotwory hematologiczne to pole, gdzie osiągnięto spory sukces w kwestii leczenia - mówi prof. Zatoński.

Walka z rakiem jest bardzo skomplikowana. Czasami nie pomaga nawet to, że zna się jego przyczynę. Problemem jest również fakt, że pacjenci nie chcą się badać (np. 20 proc. kobiet nigdy nie wykonało badania cytologicznego) lub sami wystawiają na czynniki rakotwórcze, na przykład palą.

Jakie mamy szanse na wyleczenie? Co robić, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka? Odpowiedzi w audycji z cyklu „Debata medyczna”, którą przygotował i prowadził dr Mariusz Gujski.

(ew/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Science": nowa metoda leczenia nowotworów osiągnięciem naukowym 2013 roku

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 13:23
Metoda polega na przekierowaniu układu immunologicznego, by komórki odpornościowe bezpośrednio niszczyły komórki nowotworowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak na liście wyróżniających się badaczy prestiżowego pisma "Nature"

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 13:37
Wiktor Grochowski z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego znalazł się na pierwszym miejscu "Listy najbardziej wyróżniających się badaczy 2013 roku".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Supernowoczesne polskie urządzenie do walki z rakiem

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2013 11:16
Opracowane w Narodowym Centrum Badań Jądrowych prototypy pozwalają łączyć już na sali operacyjnej pracę chirurga z precyzyjnym napromieniowaniem.
rozwiń zwiń