Spór o homeopatię. Co jest nauką, a co wiarą?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 16:53
W marcu tego roku pierwszą edycję studiów podyplomowych na kierunku homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji zainaugurował Śląski Uniwersytet Medyczny. Na wydarzenie zareagowało środowisko lekarskie.
Audio
  • Prof. Zbigniew Gaciong i dr Leszek Borkowski o homeopatii (Debata medyczna/Jedynka)
Spór o homeopatię. Co jest nauką, a co wiarą?
Foto: East News/Glow Images

Homeopatia została wprowadzona na SUM śladem innych europejskich uczelni medycznych. Sześćdziesiąt procent lekow homeopatycznych w Polsce wydawanych jest na receptę. - Stąd wynika potrzeba dalszego kształcenia lekarzy w kierunku homeopatii, jeśli mają w sposób świadomy i fachowy wystawiać recepty - powiedział w Jedynce dr Leszek Borkowski, prezes zarządu fundacji Razem w Chorobie, która zajmuje się promocją nowych technologii w leczeniu pacjentów w Polsce oraz były prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów  Biobójczych. W "Debacie medycznej" podkreślał, że "leki homeopatyczne mają takie same prawo do bycia na rynku, jak każdy inny lek dopuszczony do obrotu".

Prof. Zbigniew Gaciong z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powiedział, że "efektywność tych preparatów równa jest efektowi placebo". Nie ma bowiem naukowego potwierdzenia sposobu ich działania. Z wyników badań nad skutecznością homeopatii, jakie profesor znalazł w pismach ten nurt propagujących wynika, że leki homeopatyczne zawsze działają. - Jest to ewenementem, bo medycyna zna bardzo długą listę porażek i przegranych, natomiast homeopatia okazuje się cudowną dyscypliną, którą zawsze gwarantuje sukces - mówił w Jedynce. W rozmowie z Iwoną Shymallą powiedział, że trudno osiągnąć efekt placebo tam, gdzie medyczne wyniki da się zmierzyć, jak na przykład w przypadku rozrostu komórek rakowych. - Poprawa jest szczególnie dobrze widoczna przy schorzeniach przewlekłych i takich, gdzie stan emocjonalny wpływa na funkcjonowanie chorego - dodał.

Z Jedynką zdrowiej na moje.polskieradio.pl >>>

Dr Borkowski przyznał, że mechanizm działania produktów leczniczych homeopatycznych nie jest znany. - Nie ma leków homeopatycznych na wszystkie schorzenia. Leki homeopatyczne nadają się do ściśle wybranych schorzeń pod warunkiem, że są właściwie zastosowane - powiedział.

Prof. Gaciong jest zdania, że "lekarzom nie wolno posługiwać się pojęciem medycyny  niekonwencjonalnej". - Zawsze mówię, że jest medycyna i nie-medycyna. Medycyna zawsze wie czym leczy, poznanie mechanizmu działania preparatu jest warunkiem niezbędnym do jego zastosowania i dopuszczenia do użytku. W przypadku homeopatii przechodzimy na kwestię wiary, a ta wymyka się poznaniu naukowemu - podkreślił.

"Debata medyczna" na antenie Jedynki w każdą niedzielę o godz. 16.10. Zapraszamy!

(asz, pg)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA zdrowie

Czytaj także

Sztuka mówienia. Zadbaj o głos tak, jak o ciało i umysł

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 12:17
- Każdy z nas ma swój naturalny głos. Są w nim wysokie partie, jest średnica i są doły. Sztuka polega na tym, żeby w tej skali umieć korzystać z tego, co najpiękniejsze - powiedziała w radiowej Jedynce logopedka Alicja Malinowska, założycielka Akademii Efektywnej Komunikacji Moovdobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na kleszcze. Przed boreliozą można się uchronić

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2014 07:30
- Nie rezygnujemy z korzystania z natury, pozostawanie w domu to skrajne rozwiązanie. Ale wychodząc na łąkę czy do lasu zachowajmy podstawowe środki ostrożności, by kleszcz nas nie dopadł - apelowała w radiowej Jedynce dr Marta Maciaszczyk-Rainko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alergia chorobą cywilizacji. Co czwarty Polak wymaga konsultacji

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 13:24
Coraz więcej osób cierpi na alergię. Badania na przestrzeni lat pokazują, że wraz z upływem czasu mamy wprost proporcjonalny wzrost zachorowań, a populacja alergików się zwielokrotniła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalista chorób dziecięcych: rozsądny rodzic woli szczepić

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 10:17
- Jeżeli na jednej szali położymy ryzyko działań ubocznych szczepienia, takich jak spuchnięcie ręki, ból, stan podgorączkowy, czy nawet gorączkowe drgawki, a na drugiej szali - powikłania z powodu niezaszczepienia, to nie ma wątpliwości, co wybrać - mówił w Jedynce prof. Andrzej Radzikowski.
rozwiń zwiń