Eksperci: opieka nad chorym na SM powinna być kompleksowa

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 08:00
Stwardnienie rozsiane to jedna z najczęściej występujących przewlekłych chorób neurologicznych. Szacuje się, że w Polsce na SM cierpi między 40 a 60 tys. osób.
Audio
  • Opieka nad chorym na SM powinna być kompleksowa (Debata medyczna/Jedynka)
W Polsce system finansowania ochrony zdrowia powinien być mieszany
W Polsce system finansowania ochrony zdrowia powinien być mieszanyFoto: sxc.hu/public domain

Polska wciąż jest daleko za innymi, często mniej rozwiniętymi gospodarczo, krajami europejskimi, a polscy pacjenci nadal nie są objęci kompleksową opieką.
Jak podkreśliła w audycji "Debata medyczna" w radiowej Jedynce prezes zarządu Fundacji Neuropozytywni Izabela Czarnecka, według standardów opracowanych przez Europejską Platformę Stwardnienia Rozsianego (The European Multiple Sclerosis Platform), osobą chorą na SM powinien zajmować się zespół specjalistyczny. - Chory ze stwardnieniem rozsianym potrzebuje nie tylko leków i kontaktu z neurologiem, ale także konsultacji z innymi specjalistami - wyjaśniła.
Dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zdrowia z Uczelni Łazarskiego, autor raportu dotyczącego SM, zaznaczył, że stwardnienie rozsiane to jednostka chorobowa, która wymaga interdyscyplinarnego podejścia. - Pacjenci uskarżają się na to, że opieka nad nimi nie jest kompleksowa. W każdej poradni otrzymują poradę dotyczącą tylko jednego narządu, natomiast brak jest koordynacji leczenia, która dawałaby im poczucie bezpieczeństwa i wydłużała aktywność zawodową - oznajmił.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na platformie moje.polskieradio.pl >>>

- Roczne koszty związane z wypłacaniem zwolnień lekarskich, rent i emerytur osobom chorym wynoszą 444 mln zł. Poprawa systemu ochrony zdrowia w zakresie opieki nad pacjentem ze stwardnieniem rozsianym pozwoliłaby na efektywniejsze zarządzanie tą jednostką chorobową, uniknięcie kosztów społecznych i poprawę efektów zdrowotnych dla tych pacjentów - wyliczył.
Czarnecka zwróciła też uwagę, że w opracowanych standardach podkreśla się, że hospitalizacja chorego nie zawsze jest konieczna, co również pozwoliłoby na zmniejszenie kosztów leczenia osób z SM. - Myśmy obliczyli, że koszty hospitalizacji, których moglibyśmy uniknąć to ponad 45 mln zł - dodał dr Gryglewicz. Także - według eksperta - są środki, które można by wykorzystać na stworzenie modelu kompleksowej opieki nad pacjentami w oparciu o już istniejące poradnie specjalizujące się w stwardnieniu rozsianym.

Wysłuchaj całej audycji! Rozmawiała Iwona Schymalla.

"Debata medyczna" na antenie Jedynki w każdą niedzielę o godz. 16.10. Zapraszamy!

kk/asz

Czytaj także

Alergia chorobą cywilizacji. Co czwarty Polak wymaga konsultacji

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 13:24
Coraz więcej osób cierpi na alergię. Badania na przestrzeni lat pokazują, że wraz z upływem czasu mamy wprost proporcjonalny wzrost zachorowań, a populacja alergików się zwielokrotniła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o homeopatię. Co jest nauką, a co wiarą?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 16:53
W marcu tego roku pierwszą edycję studiów podyplomowych na kierunku homeopatia w medycynie niekonwencjonalnej i farmacji zainaugurował Śląski Uniwersytet Medyczny. Na wydarzenie zareagowało środowisko lekarskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pacjent na lodzie? Co się stało z medycyną rodzinną w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 04:51
W Polsce medycyna rodzinna to ponad 20 lat historii. - Obawiam się, że ci, którzy tworzyli jej podwaliny mieli nieco inny pomysł niż to, co widać dzisiaj - komentuje dr. Mariusz Gujski prowadzący "Debatę medyczną". Jakie zdanie na ten temat mają inni lekarze?
rozwiń zwiń