Polskie dzieci są otyłe - rodzice tuczą swoje pociechy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2015 09:35
Dane statystyczne pokazują, że 93 procent mam nie stosuje się do zaleceń żywieniowych dla dzieci. Rodzice skupiają się często na ilości, a nie jakości posiłków, a to prowadzi do wielu zaburzeń.
Audio
  • Polskie dzieci są otyłe - rodzice tuczą swoje pociechy (Debata medyczna/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Nadwaga i otyłość u dzieci to w Polsce, według badań, jest już prawdziwą epidemią. Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Polskie 11-latki są grubsze niż ich rówieśnicy w Europie i USA. Skala problemu narasta - naukowcy mówią wręcz o epidemii otyłości wśród młodego pokolenia.

- Pierwszym błędem, już na starcie życia jest skrócenie przez matki do dwóch, trzech miesięcy okresu karmienia piersią - podkreśla prof. Piotr Socha, gastroenterolog z Centrum Zdrowia Dziecka, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.

Przygotowując posiłki dla maluchów rodzice kierują się swoim smakiem - dosładzają więc i dosalają, a to kolejny błąd. - Dzieciom wcale to nie jest potrzebne, bo jeżeli są od początku przyzwyczajone do innego smaku to dosalanie czy dosładzanie jest zupełnie zbędne - dodaje Aneta Łańcuchowska, dietetyk.

W "Debacie medycznej" są również wskazówki dotyczące tego, jakie najczęstsze błędy zwiazane z żywieniem popełniają rodzice małych dzieci.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadziła: Iwona Schymalla

Gość: Prof. Piotr Socha, gastroenterolog z Centrum Zdrowia Dziecka prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Aneta Łańcuchowska, dietetyk.

Data emisji: 4.01.2015

Godzina emisji: 16.15

(ah/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak