Rak to obecnie już nie wyrok

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2015 18:48
Leczenie raka dziś wygląda zupełnie inaczej niż 20 lat temu i daje szansę na skuteczne wyleczenie.
Audio
  • Nowoczesne metody leczenia raka pozwalją na wyleczenie pacjenta lub wydłużenie mu życia (Debata medyczna/Jedynka)
Urządzenie Gamma Knife i pacjent przygotowany do zabiegu usunięcia tkanki nowotworowej w mózgu
Urządzenie Gamma Knife i pacjent przygotowany do zabiegu usunięcia tkanki nowotworowej w mózguFoto: PAP/ITAR-TASS/ Stanislav Krasilnikov

Obecnie, dzięki osiągnięciom medycyny, potrafimy skutecznie wyleczyć pacjenta, wobec którego jeszcze kilkadziesiąt lat temu lekarze byli zupełnie bezradni. W wielu przypadkach rak zamiast choroby śmiertelnej staje się chorobą przewlekłą, która daje szanse choremu na długie życie.

Z Jedynką zdrowiej>>>
Prof. Krzysztof Warzocha mówi, jak można szybko rozpoznać nowotwory. Podkreśla, że jedna trzecia nowotworów nie daje żadnych objawów. Więc często trudno osobie chorej wykryć utajoną formę raka. Radzi więc, aby poddawać się badaniom profilaktycznym, często bezpłatnym, bo finansowanym przez Ministerstwo Zdrowia. Do lekarza należałoby się zgłosić również, kiedy ktoś zauważy u siebie objawy czegoś, czego nie było i kiedy te objawy nie ustępują.
Prof. Mirosław Ząbek opowiada mi.in. o urządzeniu Gamma Knife potocznie zwane "nożem gamma". Choć sama technologia pochodzi z lat 60. ubiegłego wieku, to Gamma Knife jest najnowocześniejszym urządzeniem stosowanym we współczesnej radiochirurgii.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna
Prowadził: Mariusz Gujski
Goście: prof. Krzysztof Warzocha (onkolog, hematolog, dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie), prof. Mirosław Ząbek (szef Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie)
Data emisji: 22.02.2015
Godzina emisji: 16.15

(ag)

Czytaj także

Opieka paliatywna: rak nie musi boleć

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 01:00
Chorzy na raka żyją z bólem, chociaż czasami cierpieniom można zapobiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z rakiem można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 14:40
Jaki wpływ na poprawę stanu zdrowia pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową mają najnowsze terapie? Czego potrzebują na tym etapie choroby i co można zrobić, aby pomóc cierpiącym w zaawansowanym stadium raka? W "Wieczorze odkrywców" rozmawialiśmy o jakości życia chorych na raka. Bo leczenie nie musi być uciążliwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Photos for Life - zdjęcia, które pozwalają nadać sens rakowi

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 03:42
Agnieszka Gościniewicz obiecała sobie, że jeśli wyzdrowieje, to będzie chciała "ze swojego pasożyta" wyciągnąć coś dobrego. - Taka myśl dojrzewała we mnie przez cały okres leczenia - opowiada jedna z modelek banku zdjęć "Photos for Life".
rozwiń zwiń