Szczepić czy nie szczepić? Fakty i mity o szczepieniach dzieci

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 18:03
20-30 lat temu szczepiono wszystkie dzieci. Obecnie z każdym rokiem wzrasta liczba rodziców rezygnujących z tego zabiegu.
Audio
  • Fakty i mity o szczepionkach dla dzieci (Debata medyczna/Jedynka)
Program szczepień ochronnych w Polsce składa się ze szczepień obowiązkowych, które są refundowane z budżetu państwa oraz zalecanych, które finansują rodzice
Program szczepień ochronnych w Polsce składa się ze szczepień obowiązkowych, które są refundowane z budżetu państwa oraz zalecanych, które finansują rodziceFoto: East News/Glow Images

Decyzję o tym, by nie poddawać dzieci szczepieniom bardzo często podejmowane są na podstawie niezweryfikowanych naukowo informacji, pojawiających się w internecie anonimowych wpisów, publikacji opartych na mitach, emocjach i skłonnościach do powtarzania nierzetelnych opinii. Jaka jest prawda, co mówią sprawdzone źródła wiedzy na temat szczepionek i szczepień?

Dr Iwona Paradowska-Stankiewicz przekonuje, że bezwzględnie należy szczepić siebie i dzieci. Właśnie dlatego, że kiedyś szczepiono wszystkich, zapomnieliśmy, jakie mogą być konsekwencje chorób zakaźnych. - Wiara w szczepienia się osłabiła - ocenia lekarka. Zwraca uwagę, że należy położyć nacisk na edukację i rozmawiać z rodzicami. Wyjaśnia skąd wziął się ruch antyszczepionkowy i jakie są skutki szczepienia dzieci szczepionką MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce).

Czytaj także:
leki lekarstwa 1200.jpg
Z obaw i niewiedzy narażają pacjentów na ból

Dr Ernest Kuchar mówi, że na co dzień ma do czynienia z dziećmi, u których stwierdzono powikłania po chorobach zakaźnych. - A można by było ich uniknąć dzięki szczepieniom - podkreśla. Daje przykład dziecka, które przeszło ropne zapalenie mózgu wywołane przez pneumokoki. Młoda i wykształcona matka na nic dziecka nie szczepiła, bo tak jej koleżanki poradziły.

Jakie jest zagrożenie dla dzieci w przypadku braku szczepień i jak liczne mogą być powikłania poszczepienne? Które szczepionki są jednorazowe, a które należy powtarzać? Jaki cel mają ruchy antyszczepionkowe, które propagują nieprawdziwe treści, a znajdują posłuch u wykształconych ludzi? Posłuchaj całej debaty medycznej.

***

Tytuł audycji: Debata medyczna

Prowadzi: Mariusz Gujski

Gość: dr Iwona Paradowska-Stankiewicz (konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii), dr Ernest Kuchar (pediatra, specjalista chorób zakaźnych WUM)

Godzina emisji: 16.16

Data emisji: 11.10.2015

ag/bch


Czytaj także

Prof. Skarżyński: co piąte dziecko w wieku szkolnym ma kłopoty ze słuchem

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2015 07:45
- Dzieci w wieku szkolnym, z różnymi zaburzeniami słuchu, jest w Polsce około 18-20 procent - mówi w "Sygnałach dnia" w Jedynce dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ginekolog: moda na cesarskie cięcia nie służy kobiecie ani jej dziecku

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2015 08:02
- Cięcie cesarskie jest operacją położniczą, ratującą życie i zdrowie matki i dziecka. Wobec tego powinno być wykonywane w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z patologicznym przebiegiem porodu bądź ciąży. Niestety zapanowała na nie moda - mówił w Jedynce prof. Stanisław Radowicki, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii i położnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choroba jak niszczycielska gra w organizmie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 02:19
Na tę chorobę zapadają dzieci na całym świecie. - Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów zostaje na całe życie z okresami zaostrzeń i remisji - mówi prof. Lidia Rutkowska-Sak.
rozwiń zwiń