Celiakia - życie z przekreślonym kłosem

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2012 07:00
Trudno jest unikać glutenu, zawiera go większość produktów spożywczych. Tymczasem dla chorych na celiakię jest on bardzo niebezpieczny.
Audio
Celiakia - życie z przekreślonym kłosem
Foto: SXC

- Celiakia nazywana jest też chorobą trzewną. Schorzenie polega na zaburzeniu struktury kosmków jelita cienkiego. Gdy są one zniszczone, składniki pokarmowe nie mogą się odpowiednio wchłaniać -  dr Piotr Dziechciarz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Nasilenie objawów zależy od tego, czy dysfunkcja dotyka całego jelita czy tylko jego części.

Małgorzata Źródlak, prezes Stowarzyszenia Chorych na Celiakię i Osób na Diecie Bezglutenowej opowiada, jak zachorował jej syn, w wieku czterech lat. - Miał wzdęty brzuszek, przestał przybierać na wadze - wylicza. Diagnoza oznaczała pożegnanie z glutenem, odpowiedzialnym za te objawy, na zawsze. Tymczasem bardzo trudno go unikać: nie wystarczy unikać produktów mącznych, gluten jest dodawany np. do zagęszczaczy powszechnie stosowanych w produkcji żywności.

Jak mówi dr Dziechciarz celiakię stwierdza się u 1 na 500 urodzonych dzieci. Podejrzewa, że chorych może być znacznie większej: część z nich nie ma żadnych objawów lub tylko nieswoiste. To wielki problem małych dzieci, ale też dorosłych. W przypadku tych ostatnich chorych, objawem może być np. anemia. Badanie pod kątem celiakii zaleca się np. osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego.

Rozmawiała Marta Kielczyk.

(lu)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kurz chroni przed alergią?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2007 10:28
Wszystko wskazuje na to, że tak. Od dawna wiadomo, że wychowywanie dzieci w zbyt sterylnych warunkach sprzyja chorobom autoimmunologicznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po zażyciu leku przeciwbólowego odpadła jej skóra

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 12:38
Toksyczna reakcja organizmu na leki przeciwbólowe wystąpiła u 80-latki z Rzeszowa. Na skutek zażycia tabletek uśmierzających ból, pacjentce z połowy ciała zeszła skóra. Lekarze i farmaceuci ostrzegają przed nadużywaniem leków bez konsultacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światowy Kongres „Alergia i astma bez granic” w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2009 09:07
Liczba pacjentów podwaja się co 15 lat. W tej chwili w Polsce na astmę choruje 12% naszej populacji, 4 miliony osób, 1/3 z nich wie, że to astma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie bez glutenu nie jest trudne

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 13:53
Dieta bezglutenowa kojarzy się z niezbyt smacznymi i skomplikowanymi w przygotowaniu potrawami. Projektanci mody Jola Słoma i Mirek Trymbulak przekonują, że tak wcale być nie musi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alergicy czują, że jest już wiosna

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2011 10:54
Zanieczyszczone środowisko sprawia, że liczba alergików rośnie w zastraszającym tempie. Można zachorować w każdym wieku.
rozwiń zwiń