X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Serce się nie skarży

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 12:04
Do czasu, bo w najmniej spodziewanym momencie serce odmówi posłuszeństwa. A przyczyn tego może być wiele.
Audio
Naukowcy szukają nowych metod odbudowy serca po zawale
Naukowcy szukają nowych metod odbudowy serca po zawaleFoto: (fot. Heikenwaelder Hugo/Wikimedia Commons)

Część chorób serca w pierwszym okresie przebiega bezobjawowo, więc można nie zdawać sobie sprawy z tego, iż jest się chorym. Taką chorobą jest cholesterolemia, czyli nadmiar złego cholesterolu. Dopiero kiedy odłożą się złogi biegniemy do lekarza, albo - częściej - to lekarz przyjeżdża do nas. Karetką pogotowia.

Oczywiście chorobę można wykryć przeprowadzając odpowiednio wcześniej badania, ale z tym jest różnie. - Już osoba w wieku 20 lat powinna takie badanie na zawartość cholesterolu zrobić – radzi w radiowej Jedynce kardiolog, dr Jacek Woźniak z Instytutu Kardiologii w Warszawie. Podobnie z poziomem cukru.

Nie należy lekceważyć banalnego bólu zęba. Bo ząb, zanim zacznie poważnie boleć choruje. A próchnica może być powodem zapalenia osierdzia. Groźne są także cukrzyca i choroby tarczycy.

Kardiolog  ostrzega w "Magazynie medycznym", że nie można lekceważyć nawet błahych infekcji wirusowych, których przechodzimy kilka w ciągu roku. Nieleczone lub bagatelizowane, mogą doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego. Niby wszystko to jest powszechnie wiadome, ale jakoś wielu ludzi nie przestrzega lekarskich zaleceń.

Mało się ruszamy, bilans energetyczny jest dodatni, tyjemy siedząc przed telewizorem i dla naszego serca to mało komfortowa sytuacja. Powszechny w codziennym życiu stres też jest dla serca zabójczy.

Dbajmy więc o serce i nie lekceważmy nawet najdrobniejszych symptomów jego choroby.

Rozmawiała Małgorzata Kownacka.

(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Choroby serca i naczyń wieńcowych...

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 12:55
...są najczęstszą przyczyną zgonów oraz jednym z najczęstszych powodów inwalidztwa w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczęśliwe małżeństwo służy zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2011 12:50
Osoby szczęśliwe w małżeństwie mają trzy razy większe szanse na wieloletnie przeżycie po operacji wstawiania bypassów niż ich rówieśnicy stanu wolnego - wynika z pracy publikowanej na łamach pisma "Health Psychology".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sercowe sprawy Polaków. Nie jest dobrze

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2011 06:00
Serce przeciętnego Polaka jest starsze od jego wieku metrykalnego o dziewięć lat - wynika z raportu na temat chorób krążenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Faceci mają gorzej

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 12:56
Panowie, po męsku musicie przyjąć tę prawdę. Niezależnie od tego, jak będziecie prężyć muskuły, to i tak okazuje się, że jesteście płcią słabszą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co trzeci Polak nie dożyje 65 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 11:14
Witold Zatoński (onkolog): Nie będzie komu pracować po przedłużeniu wieku emerytalnego. Jedna trzecia mężczyzn umrze, zanim doczeka emerytury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raka można wyleczyć, ale Polacy się nie badają

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 15:31
Kobiety w Polsce częściej umierają na raka płuca niż z powodu nowotworu piersi - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Centrum Onkologii w Warszawie.
rozwiń zwiń