Zadbaj o bezpieczne wakacje

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 19:00
Do wakacji pozostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz powinniśmy się do nich przygotować. Jakie badania zrobić przed wyjazdem i jak przygotować się do zmiany diety. Doradzamy tez, jak skompletować apteczkę i jak radzić sobie w sytuacjach trudnych.
Audio
Polscy turyści bardzo chętnie wybierają Egipt, jako miejsce wypoczynku
Polscy turyści bardzo chętnie wybierają Egipt, jako miejsce wypoczynku Foto: sxc.hu

Jeżeli wybieramy się w egzotyczne miejsca, to warto odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, który doradzi ewentualne szczepienia. - Czasami warto pójść do poradni medycyny podróży, gdzie specjaliści doradzą, jakim poddać się szczepieniom, bo w niektórych państwach są takie wymagane - w radiowej Jedynce radzi dr Małgorzata Gołkowska, pediatra. Takie obowiązkowe szczepienia można zrobić również w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. I koniecznie trzeba to zrobić teraz, bo niektóre szczepienia należy powtórzyć, a między nimi jest wymagany czas kwarantanny. Więc może się zdarzyć, że nie zdążymy ich zrobić przed wyjazdem.

Dalekie podróże, czy to samochodem, czy samolotem mają element ryzyka, często niedocenianego. - Wiąże się to z zakrzepicą, choroba niedocenianą, ale mogącą spowodować groźne następstwa - ostrzega dr Cezary Pszenny, flebolog i chirurg. Dlatego podczas długich podróży powinniśmy dużo pić i możliwie dużo się ruszać, co - niestety - nie zawsze jest możliwe. Napoje typu kawa czy alkohol są wręcz niewskazane, bo odwadniają organizm.

Warto też zabezpieczyć dzieci przed negatywnymi skutkami zmiany diety i to nawet niekoniecznie podczas podróży do egzotycznych krajów. Przed kłopotami żołądkowymi powinny uchronić probiotyki, czyli pożyteczne bakterie. Trzeba je dawać dzieciom jakiś czas przed wyjazdem.

A jak chronić dzieci przed nadmiernym słońcem i jakie stosować kremy, bo nie wszystkie np. pasują dla dzieci, co ze sobą zabrać na wakacje i co robić w przypadku nagłych wypadków? Posłuchaj całej rozmowy.

Rozmawiała Iwona Schymalla.

(ag)

Czytaj także

Jak uniknąć "zemsty faraona" na wakacjach?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2010 08:28
Co drugi turysta wyjeżdżający na egzotyczne wakacje cierpi z powodu zatruć i biegunek. Przypadłości, które dają się we znaki podczas wypoczynku, są często określane jako "zemsta Montezumy" czy "klątwa faraona".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uwaga! Kleszcze atakują!

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2012 08:00
– Kleszcza najlepiej usunąć wyciągając go. Tylko nie drażnić drania, nie ostrzegać go jakimś nakładaniem tłuszczu tylko jednym ruchem wyciągnąć – radzi prof. Andrzej Radzikowski.
rozwiń zwiń