X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tej chorobie nie wolno się poddawać

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2012 20:22
Stwardnienie rozsiane, w skrócie nazywane SM, to choroba neurologiczna, diagnozowana u osób w wieku 20-40 lat. Jak się ją leczy i jak się żyje z tą chorobą o tym w "Debacie medycznej".
Audio
Logo kampanii SM Walcz o siebie
Logo kampanii "SM Walcz o siebie"Foto: sm-walczosiebie.pl

Nie wiadomo, co jest przyczyną wywołania stwardnienia rozsianego. A SM zaskakuje osoby młode, aktywne, które często jeszcze się kształcą. Tak jak Olę Baranowską, studentkę Uniwersytetu Warszawskiego, u której prawie rok temu zdiagnozowano stwardnienie rozsiane, uczestniczkę debaty. - Miałam marzenia i plany, kiedy lekarz powiedział mi, że zdiagnozowano u mnie SM – mówi Ola. Nie przestraszyła się, bo wówczas nie wiedziała co to jest Zadzwoniła do matki Urszuli Jaworskiej, kierującej zresztą fundacją własnego imienia. A matka też powiedziała, że nie wie co to jest
- Skłamałam, bo nie wiedziałam, jak sobie z tym poradzić. A poza tym takich rozmów nie przeprowadza się przez telefon - wyznaje Urszula Jaworska. A jest to przykra choroba. Drętwieją nogi, ledwo co można chodzić, przez pół roku nie można spać, bo boli każde dotknięcie, nawet od ubrania. I nic nie pomaga tego uśmierzyć, żadne maści czy zastrzyki. Pod względem dostępności do terapii Polska jest wciąż na jednym z ostatnich miejsc.
Problem w tym, że lekarze źle diagnozują chorobę. - Bo kiedy przychodzi młody człowiek i skarży się, to często jest podejrzewany o symulację - mówi doktor Lidia Darda-Ledzion, specjalistka neurologii i rehabilitacji medycznej. Ortopedzi zaś szukają przyczyn bólów w układzie kostnym i nie pomyślą o podłożu neurologicznym.
Na każdym etapie choroby można jednak być aktywnym. Aby to uświadomić zorganizowano kampanię "SM walcz o siebie". Ma uświadomić chorym, jak odroczyć moment, kiedy chory jest już w takim stanie, że nie może sam zadbać o siebie porusza się na wózku.
Debatę prowadziła Iwona Schymalla.
Posłuchaj całej debaty o stwardnieniu rozsianym.
(ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stwardnienie rozsiane pod kontrolą

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2010 07:10
Lek, który pomaga rozszerzać oskrzela u chorych na astmę, może też poprawiać efekty terapii u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lekcja empatii"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2010 19:10
Każdy z nas może przez chwilę zrozumieć co czuje osoba chora na stwardnienie rozsiane. Dzięki stworzonemu programowi komputerowemu zobaczymy świat oczami cierpiących na SM. To pierwsza tego typu inicjatywa na świecie. W reportażu chorzy opowiadają o swoich zmaganiach z chorobą i o tym co daje symulator Mam SM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ze stwardnieniem rozsianym można normalnie żyć

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 08:00
SM - przewlekła, postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego. Dotyka młodych i dorosłych. Częściej kobiety.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na stwardnienie rozsiane cierpi blisko 40 tys. Polaków

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2011 14:30
Niewyraźne widzenie, zawroty głowy, drżenie i mrowienie kończyn, spowolnienie mowy oraz szybkie uczucie zmęczenia to objawy, których nie wolno bagatelizować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Resort zdrowia oszczędza na lekach ratujących życie

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2012 07:30
Od 1 lipca Narodowy Fundusz Zdrowia nie sfinansuje pacjentom leczenia ponad 110 drogimi specyfikami, bo Ministerstwo Zdrowia nie porozumiało się w sprawie cen z ich producentami - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń