Co jeść, by mieć serce jak dzwon?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2012 17:30
Tłusty schabowy czy golonka w piwie – odpadają. Jeśli chcemy być zdrowi i dobrze się czuć powinniśmy przestawić się na tzw. sterole.
Audio
Co jeść, by mieć serce jak dzwon?
Foto: Glow Images/East News

Mawia się, że człowiek jest tym, co je. My trochę zmodyfikujemy to stwierdzenie: człowiek czuje się tak, jak się odżywia. Czyli, jaka dieta takie zdrowie.

Ostatnio zapanowała moda na tzw. żywność funkcjonalną, czyli taką, która ma właściwości lecznicze. Taka żywność zawiera miedzy innymi sterole roślinne. Sterole roślinne, czyli związki chemiczne, które obniżają poziom cholesterolu we krwi. - Dawka dzienna to 2 gramy na dobę. Pozwala ona osiągnąć redukcję niedobrego cholesterolu (LDL) o około 10 procent – wyjaśnia prof. Artur Mamcarz, kardiolog.

- Sterole roślinne zawierają miedzy innymi oleje roślinne, olej sojowy, lniany, migdały, nasiona sezamu, i słonecznika – informuje Aleksandra Kubacka, dietetyk. - Z racji tego, że produkty te są dosyć kaloryczne to nie powinno spożywać się ich w dużych ilościach – dodaje.  

Stosowanie steroli roślinnych zalecane jest przez ekspertów Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Więcej na temat wpływu diety na zdrowie serca, żywności funkcjonalnej i steroli dowiesz się słuchając "Debaty medycznej", którą poprowadziła Iwona Schymalla.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolor jedzenia ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 11:30
Warzywa i owoce można podzielić ze względu na kolorystykę. Czerwone wpływają na serce. Zielone - na układ oddechowy. Białe chronią przed infekcjami, a fioletowe wpływają na pracę wątroby. Żółte chronią wzrok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywność zdrowsza niż inne?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 11:28
Prawie 70% Polaków deklaruje, że nie spotkało się z pojęciem żywności funkcjonalnej, badania pokazują jednak, iż intuicyjnie właśnie takiej żywności szukamy i coraz częściej ląduje ona na naszych talerzach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz być zdrowy? Nie jedz mięsa!

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 12:00
Każdy z nas w ciągu całego życia spożywa co najmniej 25 ton pokarmów. Niektórzy nawet dwa razy więcej. To, jak jemy i co ma znaczenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tłuszcz - przyjaciel czy wróg?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 09:30
- Tłuszcz to magiczne słowo, którego wszyscy się boimy – twierdzi Lidia Trawińska, dietetyczka. Niepotrzebnie.
rozwiń zwiń