Rozruszaj stawy. Ćwiczenia dla seniora bez ograniczeń

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2013 19:16
Choroby reumatyczne i ból stawów pojawiają się z wiekiem. Możemy jednak skutecznie go niwelować i podnieść jakość naszego życia. Ważna jest aktywność fizyczna.
Audio
  • Prof. Piotr Głuszko z Instytutu Reumatologii i Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmiecka z Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii o chorobach stawów (Jedynka/Debata medyczna)
Rozruszaj stawy. Ćwiczenia dla seniora bez ograniczeń
Foto: Glow Images/East News

Nie ma choroby, która nazywa się reumatyzm. Są choroby reumatyczne.  Jest ich około dwustu. Ból jest sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego. Przyczyn może być mnóstwo. - Najczęściej starsi ludzie cierpią z powodu choroby zwyrodnieniowej. To główna przyczyna bólu stawów - powiedział prof. Piotr Głuszko z Instytutu Reumatologii.
To, że stawy zużywają się jest procesem naturalnym, ale tylko do pewnego stopnia. - Może to  mieć związek z odziedziczoną chorobą, możemy urodzić się z wadą stawu, która narasta, możemy też źle korzystać z naszego aparatu ruchu przeciążając go - wylicza prof. Głuszko. Jak podkreśla, z wiekiem "zbieramy za to", a na nieszczęście zmiany są nieodwracalne.     

Do osób powyżej 55 roku życia, które mają problemy ze stawami skierowana jest kampania "Rozruszaj stawy". Jest ona bezpłatna i składa się z dwóch elementów: działania przeciwbólowego i aktywności fizycznej. Specjalnie na jej rzecz opracowano 12 ćwiczeń dla seniorów. Można je pobrać ze strony rozruszajstawy.pl. Trzeba je jednak wykonywać systematycznie. - Ćwiczenia dotyczą przede wszystkim stawów biodrowych, kolanowych, biodrowych i kręgosłupa. To ćwiczenia wzmacniające, które wzmacniają też odpowiednie zespoły mięśniowe - powiedziała Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmiecka prezes mazowieckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii.

Ćwiczenia z programu "Rozruszaj stawy" mogą być wykonywane przez większość osób. Mogą pomóc, ale trzeba wiedzieć z jakimi dolegliwościami mamy do czynienia. Potrzebne są też badania fizjoterapeutyczne, które dadzą odpowiedź na pytanie, czy problem dotyczy stawów. - Lekarz nie poprowadzi ćwiczeń. Jest po to, by rozpoznać chorobę i  wytłumaczyć istotę problemu - powiedział prof. Głuszko. Z pomocą przychodzi kinezoterapia. To dziedzina, która zajmuje się leczeniem ruchem. W połączeniu z farmakoterapią daje kompleksowe działanie w chorobach stawów.

Niestety często też popełniamy błędy, które przyczyniają się do choroby stawów np. ciężka praca fizyczna, lub wyjście na siłownię, po długim czasie spędzonym za biurkiem. A stawy trzeba rozruszać stopniowo. Wzmocnić mięśnie, które z wiekiem stają się słabsze.

Z prof. Piotrem Głuszko z Instytutu Reumatologii oraz Grażyną Brzuszkiewicz-Kuźmiecką z Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii rozmawiała Iwona Schymalla.

Zobacz więcej na temat: medycyna zdrowie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Podarowałam życie". Oddałam ojcu nerkę

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2013 12:00
Magda nie miała wątpliwości, że powinna to zrobić. Mimo długotrwałych dializ jej ojciec potrzebował nerki. Teraz jest po przeszczepie i może żyć normalnie. Wychowuje dwójkę dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Im więcej zabawy, tym lepszy efekt! Ćwicz mowę w chorobie Parkinsona

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2013 19:35
- Nie tylko dorośli uczą się przez zabawę, dorośli również. Ważne, by ćwiczenia sprawiały radość, nie bójmy się parskać, kląskać, gaworzyć, mruczeć. A więc najpierw rozluźniamy mięśnie twarzy, a następnie wprowadzamy elementy głosowe - radzi Mirosław Oczkoś, specjalista ds. komunikacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak to nie wyrok. Z nowotworem można wygrać

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 21:07
- Lekarze nie wygrają sami walki z rakiem. Do tego potrzebna jest cała społeczność, jak Amazonki - powiedział w debacie radiowej Jedynki prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krew pępowinowa: pomoże zawsze i każdemu?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2013 20:20
W wielu szpitalach trwa zbiórka krwi pępowinowej. Uzyskane z niej komórki macierzyste mogą być stosowane w leczeniu chorób hematologicznych.
rozwiń zwiń