Wielkie emocje na tle wielkiej historii. Zbrodnia wołyńska i miłość

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 04:40
Zakazana miłość, która narodziła się w trudnych czasach i trudnym miejscu - "Czas tęsknoty" w historię dwójki zakochanych wplata zbrodnie drugiej wojny światowej.
Audio
  • Książka - owoc tęsknoty za Polską (Moje książki/ Jedynka)
Fragment okładki książki Adriana Grzegorzewskiego Czas tęsknoty
Fragment okładki książki Adriana Grzegorzewskiego "Czas tęsknoty"Foto: mat. prasowe

Miłość Ukrainki i Polaka na kresach w czasie II wojny światowej jest jednym z trudniejszych tematów. Skąd wziął się pomysł na napisanie "Czasu tęsknoty"? - Planowałem napisanie powieści na temat tego, co by było, gdyby Powstanie Warszawskie nie wybuchło. Osią książki chciałem uczynić miłość pomiędzy Polakiem i Ukrainką, więc zacząłem pisać o Piotrze, który przyjeżdża do małej wioski pod Drohobyczem, w której urodziła się jego matka - mówi autor romansu historycznego Adrian Grzegorzewski.
Początkowo opowieść o życiu na kresach miała zająć kilkanaście stron, bo chodziło o zarysowanie kontekstu, jednak - jak przyznaje pisarz - "zaczęło się to wymykać spod kontroli" i okazało się, że powstaje bardzo ciekawy tekst o miłości pomiędzy Piotrem i Swietą. Ostatecznie ta historia stała się tematem książki. Miejsce akcji ma związek z historią rodzinną autora, który mówi o sobie, że jest kresowiakiem urodzonym na Śląsku. - Moja mama pochodzi spod Drohobycza, zaś tata ze Lwowa - mówi Adrian Grzegorzewski.
Temat kresów wciąż wywołuje wielkie emocje nie tylko w związku ze zbrodnią wołyńską czy nastrojami nacjonalistycznymi. - Jest to kwestia cały czas nierozliczona. Pomiędzy naszymi narodami powstała ogromna wyrwa. Jest potrzeba załatania tego, trzeba o tym rozmawiać i wyjaśniać te sytuacje, bo inaczej nigdy nie dojdziemy do ładu - uważa autor.

Czytaj więcej w serwisie specjalnym: ROCZNICA ZBRODNI WOŁYŃSKIEJ>>>

Pisarz przyznaje, że nie zależało mu na opisaniu z chirurgiczną precyzją elementów zbrodni ani epatowaniu okrucieństwem. - To powieść historyczna, a nie zapis prokuratorski z miejsca zbrodni. Chodziło mi o uświadomienie tych wydarzeń ludziom, którym zbrodnia wołyńska kojarzy się z niczym, bo wielu Polaków nie potrafi powiedzieć nic na ten temat - wyjaśnia Adrian Grzegorzewski.
Swoją powieść kierował głównie do młodego pokolenia, któremu chciał pokazać losy naszego narodu. - Nie zawsze było tak, jak jest w tej chwili, nie zawsze było bezpiecznie. Chciałbym, byśmy pamiętali o tych ludziach, którzy zostali na Wołyniu, bo oni zasługują na naszą pamięć - podkreśla pisarz.

Zabawy z językiem >>>

W "Czasie tęsknoty" pojawiają się różne postaci historyczne, które autor chciał "odbrązowić" i przybliżyć dzisiejszemu czytelnikowi, m.in. generał Sosabowski czy "Grot" Rowecki. - W momencie, kiedy tacy bohaterowie pojawiają się w powieści, a nie w książce stricte historycznej, to nadaje im to rysu człowieczeństwa, są to w tym momencie żywi ludzie. Ustawiałem moich bohaterów w ten sposób, by na tle ich losów móc pokazać troszeczkę szerszy obraz - opowiada Grzegorzewski.
Skąd wziął się pomysł na napisanie książki? Co należy zrobić, by napisać dobrą książkę historyczną? Posłuchaj całej rozmowy, którą prowadziła Anna Stempniak.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Jest upalne lato 1939 r. Młody warszawiak Piotr Ochocki przyjeżdża do Bedryczan, małej wioski na Kresach, żeby poznać rodzinne strony swojej matki.
Ale nie będą to zwykłe beztroskie wakacje. Znad obu granic nadciąga widmo wojny - nawet w malutkich Bedryczanach, gdzie wszyscy się znają, narasta wrogość miedzy sąsiadami: Polakami i Ukraińcami. Piotr wie, że zapuszczanie się na ukraińską stronę wsi naraża go na wielkie niebezpieczeństwo. A jednak to wszystko przestaje mieć znaczenie w dniu, kiedy po raz pierwszy spotyka piękną Ukrainkę Swietę. Już wie, że teraz nic nie będzie takie samo, wszelkie zakazy przestają się liczyć…

W "Moich książkach" mówiliśmy także o pracach, które wpłynęły na konkurs Jedynki "Zatrzymać czas".

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00.

(asz, sm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłość jako uzależnienie. Zelda i Scott Fitzgerald

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 09:00
Scott Fitzgerald i jego żona Zelda w czasie dwudziestolecia międzywojennego byli jedną z najbardziej znanych par w Stanach Zjednoczonych. Bardzo się kochali i sprawiali sobie wiele bólu, co nie zmieniało faktu, że stanowili jedność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lew oprowadza dzieci po Pałacu Prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 16:00
Anna Komorowska jest inicjatorką powstania książki dla dzieci o Pałacu Prezydenckim, której bohaterem jest lew. Zdradziła to podczas rozmowy z Januszem Weissem o książkach jej młodzieńczych lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Seweryn w czasach apartheidu

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 12:11
Poruszająca powieść o niezwykłej przyjaźni dwóch kobiet pozornie stojących po przeciwnych stronach barykady w czasach apartheidu w RPA. Wybrane fragmenty powieści Barbary Mutch "Kolor jej serca" czytała Maria Seweryn.
rozwiń zwiń