Znamy laureatów Nagrody Literackiej m. st. Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 21:41
Wiesław Myśliwski, Ignacy Karpowicz, Joanna Rolińska, Tadeusz Dąbrowski oraz Emilia Dziubak i Przemysław Wechterowicz to laureaci tegorocznej Nagrody Literackiej m. st. Warszawy
Audio
  • Rozmowa z Ignacym Karpowiczem nagrodzonym za powieść "Ości" (Moje książki)
  • Rozmowa z Emilią Dziubak i Tadeuszem Dąbrowskim (Moje książki/Jedynka)
  • Rozmowa z prof. Andrzejem Makowieckim (Moje książki/Jedynka)
Ignacy Karpowicz
Ignacy KarpowiczFoto: Wojciech Kusiński/PR

Nagrodę Literacką m. st. Warszawy przyznano w pięciu kategoriach: warszawski twórca, proza, poezja, książka dla dzieci oraz edycja warszawska.
W głównej kategorii warszawski twórca nagrodę otrzymał Wiesław Myśliwski .

W kategorii Proza zwyciężył Ignacy Karpowicz z książką "Ości". - Ryzykownym uczuciem jest dołączenie do tej plejady gwiazd literackich - mówił pisarz w radiowej Jedynce tuż po otrzymaniu nagrody, nawiązując do wielkich postaci polskiej literatury, nagrodzonych zwłaszcza przed wojną. Autor żyje i tworzy na Podlasiu z daleka od wielkomiejskiej cywilizacji. Ale zapewnia, że Warszawa nie jest mu obca, bo tu studiował i przeżył w niej wiele lat. Kiedy jest w stolicy spotyka się z takimi rodzinami, jakie opisał w powieści "Ości", które nie są podobne do rodzin w tradycyjnym tego słowa rozumieniu. Uważa, że wśród nominowanych do nagrody nie było złych książek.
W kategorii Edycja Warszawska uhonorowano Joannę Rolińską za wydawnictwo zatytułowane "Rozmowy o dzieciństwie".

Za najlepszy tomik poezji kapituła uznała dzieło Tadeusza Dąbrowskiego "Pomiędzy".

Wśród autorów literatury dziecięcej triumfowali: Przemysław Wechterowicz (tekst) i Emilia Dziubak (ilustracje) za wspólną produkcję "Proszę mnie przytulić".

Emilia Dziubak zwróciła w radiowej Jedynce uwagę, że literatura dla dzieci musi być przerysowana, czyli te emocje, które nam towarzyszą na co dzień, w literaturze dziecięcej są pokazywane w sposób wyostrzony. Jej zdaniem, wiele książek dla dzieci nie powinno znaleźć się w księgarniach z powodu fatalnej treści i brzydkich ilustracji. Zaledwie co piąta książka dla dzieci powinna stanąć na półce. Emilia Dziubak mówi, jak według niej powinno wyglądać ilustrowanie książek dla dzieci.
Tadeusz Dąbrowski uważa, że perspektywy dziecka i poety są sobie bardzo bliskie. Zaś pisanie poezji przyrównał do striptizu. - To jest odsłanianie się i zasłanianie jednocześnie. Wystawianie się na publiczny widok, a jednocześnie chowanie się za kartką papieru - mówi poeta. Tadeusz Dąbrowski przeczytał jeden z utworów z nagrodzonego tomu poezji.

Przewodniczący jury, prof. Andrzej Makowiecki wyjaśnia, że nagroda w kategorii warszawski twórca, którą otrzymał Wiesław Myśliwski jest przyznawana za całokształt twórczości. Zwrócił uwagę, że w powszechnej opinii Myśliwski jest przedstawicielem nurtu wiejskiego w literaturze. Profesor nie zgadza się z takim zaszufladkowaniem pisarza. - Próbowałem o tym mówić w laudacji. Pisarz przybył do nas z sandomierskiego i lubelskiego, ale od pięćdziesięciu paru lat jest mieszkańcem Warszawy - mówi przewodniczący. Podkreśla, że Myśliwski to pisarz, dla którego obserwacja pewnych realiów wiejskich, czy małomiasteczkowych znacznie wykracza poza zadania, tak zwanego, artystycznego nurtu wiejskiego. To literatura uniwersalna.

Wręczanie Nagród Literackich Miasta Stołecznego Warszawy odbywa się od czasów II Rzeczpospolitej. Jej pierwszym laureatem był syn Adama Mickiewicza Władysław. Po II wojnie światowej prestiż nagrody osłabł, ale od 2008 roku powoli odzyskuje ona swą renomę. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Audycję prowadziła Magda Mikołajczuk.

(ag)

Czytaj także

"Ostatnie rozdanie" Wiesława Myśliwskiego: prawda o każdym z nas

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 09:40
- "Ostatnie rozdanie" każe nam się zastanowić czy powinniśmy się przywiązywać do myśli, że wszystko w naszym życiu jest dane na zawsze; czy też nasze życie składa się z fragmentów, z prób i błędów. Często tracimy okazję, by cieszyć się szczęściem, które bywa chwilowe - mówi Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ignacy Karpowicz nominowany do Nagrody NIKE za "ości" [wideo]

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 14:00
- Książka pokazuje świat, w którym żyje czytelnik. Z opinii można wyciągnąć czy jest to jednak świat konserwatywny, czy miejski, miasteczkowy, czy wiejski. Kiedyś były "-izmy", teraz są "-ości" - opowiadał pisarz w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagroda Literacka Nike dla Joanny Bator

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 22:04
- Bardzo się cieszę z tej nagrody - mówi radiowej Jedynce Joanna Bator, laureatka tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. Jury konkursu nagrodziło jej powieść "Ciemno, prawie noc".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lew oprowadza dzieci po Pałacu Prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 16:00
Anna Komorowska jest inicjatorką powstania książki dla dzieci o Pałacu Prezydenckim, której bohaterem jest lew. Zdradziła to podczas rozmowy z Januszem Weissem o książkach jej młodzieńczych lat.
rozwiń zwiń