X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tragikomik poezji. Charles Simić o trudnych sprawach pisze z humorem

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 03:24
O skomplikowanych tematach pisze z ironią, czarnym humorem i groteską. - Istnieją poeci z poczuciem humoru, ale mało który łączy tragedię z humorem. Dzisiaj staliśmy się dużo bardziej jednoznaczni, unikamy tego rodzaju podejścia - mówi Charles Simić, laureat tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej im. Zbigniewa Herberta.
Audio
  • Charles Simić - o trudnych sprawach pisze z humorem (Moje książki/ Jedynka)
Amerykański poeta serbskiego pochodzenia Charles Simic odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2014, podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie.
Amerykański poeta serbskiego pochodzenia Charles Simic odebrał Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2014, podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie.Foto: PAP/Rafał Guz

Charles Simić urodził się w 1938 roku w Belgradzie. Przeżył wojnę w Jugosławii, a w wieku 15 lat trafił do Paryża, z którego po roku wyjechał na stałe do Stanów Zjednoczonych. Po polsku ukazała się wyłącznie jego jedna książka - "Madonna ze szpicbródką" z 1992 roku w przekładzie Stanisława Barańczaka.
Prowadząca program podkreśla, że radio było mocnym wspomnieniem z dzieciństwa dla Charlesa Simića. Bardzo namiętnie go słuchał i oskarżał je o bezsenność, która ciągnęła się za nim w jego dorosłym życiu. Obecnie nie jest już tak wiernym słuchaczem radia, ale co sądzi o czytaniu poezji w radiu? - To bardzo ważne, w życiu uczestniczyłem w ok. tysiącu wieczorków poetyckich. Najlepiej odbiera się poezję czytaną na głos - uważa poeta.
Po spotkaniach z czytelnikami Simić często podpisuje ludziom książki. Na jednym z wieczorków poetyckich w Atlancie podeszła do niego para i powiedziała, że czytali jego wiersz wielokrotnie, kiedy zakochiwali się w sobie. - Nie wiedziałem wtedy co zrobić. Pomyślałem, że jedyne, co mogę zrobić, to im pobłogosławić - opowiada Simić.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

W swojej twórczości poeta porusza również temat starości. Kiedy zaczął pisać na ten temat? - Pisanie o tym nie było świadomą decyzją z mojej strony, bo na długo zanim sam się zestarzałem dostrzegałem osoby starsze. Dziwi mnie to, że mało kto to robi dzisiaj - komentuje. Jak dodaje, starość jest ciężka i złożona.
Co zdaniem pisarza łączy go ze Zbigniewem Herbertem? - Trudno powiedzieć, może łączy nas pewna postawa wobec życia, humor, pozorna prostota jego poezji i fakt, że jego wiersze są bardzo przystępne - wyjaśnia Charles Simić. Jak dodaje, zawsze miał ambicje, by napisać wiersz, który byłby zrozumiały dla psa. Przyznaje, że nie jest to łatwe, bo najwięcej czasu zajmuje nauczenie się prostoty i jasności, która daje największą siłę oddziaływania na czytelnika.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia - herbert.polskieradio.pl

Nagroda im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej - przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku, przez Fundację im. Zbigniewa Herberta, za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety.

Patronem medialnym Międzynarodowej Nagrody Poetyckiej im. Zbigniewa Herberta jest Polskie Radio.

"Najbardziej herbertowski z poetów". Czytaj więcej >>>

Naszym gościem była również Sylwia Chutnik, która mówiła o swojej nowej książce "W krainie czarów". Jej bohaterami są ludzie borykający się z utratą, tragicznymi wspomnieniami i bólem.

Audycję "Moje książki" poprowadziła Magda Mikołajczuk.

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krytyk literacki: Różewicz wciąż był najmłodszym z polskich poetów

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 13:27
- W twórczości Tadeusza Różewicza od zawsze intrygowało mnie to, że nieustannie był on rewolucjonistą, nowatorem w literaturze. Są to rzeczy, które przystoją młodym autorom. Różewicz właściwie nieustanie wytyczał nowe drogi literaturze polskiej - mówił w Jedynce Janusz Drzewucki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Im Memoriam" - wyjątkowy album z piosenkami Jacka Kaczmarskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 16:00
W kwietniu minęła 10. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego. Z tej okazji Agencja Muzyczna Polskiego Radia wydała dwupłytowy album „In Memoriam”, na którym znalazły się najbardziej znane utwory legendarnego barda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iren Baumann: w Szwajcarii poezja jest Kopciuszkiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 15:30
– Szwajcarscy wydawcy zwykle na początku pytają mnie, czy nie mam może w szufladzie gotowej powieści – mówiła w Dwójce szwajcarska poetka Iren Baumann, która nominowana była w tym roku do nagrody "Europejski Poeta Wolności".
rozwiń zwiń