X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dziewczyny z Powstania. Losy bohaterek Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 12:50
- Powstanie Warszawskie to finał wychowania Polski podziemnej, to wielki egzamin krwi i życia. Wierzyliśmy, że jest to walka o wolność i przyszłość - mówiła druhna Urszula Katarzyńska - łączniczka podczas Powstania, której słowa przytacza Barbara Wachowicz, autorka książki "Bohaterki powstańczej Warszawy".
Audio
  • Dziewczyny z Powstania. Losy bohaterek Warszawy (Moje książki/Jedynka)
Patrol sanitarny Wojskowej Służby Kobiet podczas Powstania Warszawskiego
Patrol sanitarny Wojskowej Służby Kobiet podczas Powstania WarszawskiegoFoto: Eugeniusz Lokajski/Wikipedia/Public Domain

Tuż przed 70. rocznicą Godziny "W" w księgarniach pojawi się monografia prezentująca losy 18 kobiet z Powstania Warszawskiego. Barbara Wachowicz opisuje ich pracę, naukę, walkę, harcerskie dni, marzenia, miłości i nadzieje.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Każdej bohaterce poświęcony jest odrębny rozdział. Wachowicz odkrywa w niej mało znane karty powstańcze życia wybitnych aktorek Aliny Janowskiej i Danuty Szaflarskiej. Przybliża dzieje Krystyny Niżyńskiej i Krystyny Krahelskiej oraz innych kobiet, które wsławiły się niezwykłą odwagą i bohaterstwem.

- Alina Janowska w ramach obowiązków konspiracyjnych pełniła funkcję gosposi. W domu znajdował się punkt opatrunków dla rannych oraz schronisko dla Żydów. W pokoju zamieszkiwanym przez Janowską przechowywano broń. Aktorka trafiła na Pawiak, gdzie należała do konspiracji sporządzając listy osób wywiezionych do obozów lub przeznaczonych na egzekucje - mówi autorka książki "Bohaterki powstańczej Warszawy".

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego >>>

W powstaniu brały udział także anonimowe dziewczynki. Barbara Wachowicz przybliża dzieje m.in. Krystyny Niżyńskiej ps. "Zakurzona" i Krystyny Krahelskiej. - Gdy trzasnął pocisk, a sanitariuszki zaczęły ratować zasypane koleżanki, 16-letnia wówczas Krysia Niżyńska krzyknęła: "Ratujcie tamte, mnie nic nie jest. Ja jestem tylko zakurzona". Ten pseudonim do niej przywarł. Była jedną z najmłodszych sanitariuszek batalionu "Zośka". Los Krysi był najtragiczniejszy z tragicznych. Nie zginęła w walce, tylko została wzięta do niewoli i z garstką dziewczynek zamordowana przez Niemców przy kościele św. Wojciecha na Woli. Matki nigdy nie odnalazły ich prochów - mówi gość audycji "Moje książki".

Z kolei Krysia Krahelska, jak opowiada Wachowicz, zakochała się w lotniku.  - Jej ukochany znalazł się poza granicami Polski po 1939 r. Był jednym z nielicznych lotników, który nie doznał żadnej kontuzji. Okazało się jednak, że ożenił się po opuszczeniu Polski i nie miał odwagi o tym Krysi zawiadomić. Po latach napisał liryczne wspomnienie o niej. (…) Krysia miała złote włosy i zielone oczy. Stefan Starzyński, prezydent Warszawy, gdy zobaczył rzeźbę jej głowy, zachwycił się jej urodą i stąd decyzja, żeby ona właśnie pozowała autorce pomnika warszawskiej Syrenki - symbolu siły i męstwa - podkreśliła Wachowicz.

Zobacz serwis specjalny - II wojna światowa >>>

Co łączy wszystkie te dziewczęta? Pisarka zwraca uwagę na historię gniazd rodzinnych. - Najczęściej dziadowie i pradziadowie to zesłańcy syberyjscy. Ojcowie to legioniści marszałka Piłsudskiego, to się powtarza w prawie każdej sylwetce. Ich matki i prababki także stały się bohaterkami tej książki - zauważa Wachowicz.

Wszystkie bohaterki przyznają, że najgorszym momentem podczas Powstania Warszawskiego była kapitulacja i wyjście z Warszawy. - Szli wśród milczącego szpaleru warszawiaków niepewni jak oni zareagują, bo przecież ludność cywilna poniosła straszne straty - mówi Wachowicz i przytacza scenę zasłyszaną od jednej z bohaterek: w pewnym momencie przekupka podniosła ręce, pobłogosławiła ich krzyżem i zaczęła wołać: "Dzieci, nasze dzieci, nasze dzieci nam zabierają" …

Powstanie Warszawskie na archiwalnych zdjęciach >>>

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00. 

to, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Współautor "Kalendarium Powstania Warszawskiego": to opowieść przez pryzmat emocji

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 18:25
- Uświadomiliśmy sobie, że szkoda opowiadać tylko o faktach - mówili w radiowej Jedynce Edyta Poźniak i Witold Banach z Informacyjnej Agencji Radiowej, którzy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego stworzyli 66 niepowtarzalnych, dwuminutowych audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Komasa: "Miasto 44" to kino drogi

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 17:39
- Opowiadamy historię zgrupowania "Radosław". Ci powstańcy nie bronili jednej twierdzy, tylko szli od Woli, przez Stare Miasto, kanałami do Śródmieścia, a potem część na Czerniaków, a część na Mokotów. My skupiamy się na Czerniakowie, gdy już właściwie trwa apokalipsa - mówił w Jedynce reżyser filmu "Miasto 44".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wicher wolności" - niezwykłe powstańcze wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 18:33
Przed 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego w księgarniach pojawią się niezwykłe wspomnienia z tego dramatycznego okresu - "Wicher wolności. Pamiętnik powstańca".
rozwiń zwiń