"Bat na koty". Współscenarzysta "Rancza" o Polsce B tym razem na poważnie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 08:32
Jerzy Niemczuk chciał stworzyć nowy serial, tym razem o mniej pozytywnym wydźwięku. Producent zasugerował mu jednak, że jest to dobry materiał na książkę.
Audio
  • Jerzy Niemczuk o mniej sielankowym obliczu Warmii i Mazur w książce "Bat na koty" (Moje książki/Jedynka)
Jerzy Niemczuk przedstawił w książce Bat na koty obraz Warmii i Mazur bez lukru
Jerzy Niemczuk przedstawił w książce "Bat na koty" obraz Warmii i Mazur bez lukru Foto: PAP/Stach Leszczyński

Bohaterką powieści "Bat na koty" jest młoda matka Asia, której mąż najpierw narobił długów, a potem uciekł. Dziewczyna nie ma pracy, mieszka u teściów, którzy z trudem ją tolerują. W swojej książce Jerzy Niemczuk opowiada historię podnoszenia się z dna, a jednocześnie prezentuje nielukrowany obraz Warmii i Mazur, z animozjami między miejscowymi i przyjezdnymi, a także ścieraniem się tradycji z nowoczesnością.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

Jak  tłumaczył w audycji "Moje książki" autor, po serialu "Ranczo" potrzebował nowych wyzwań. - Jestem w tym wieku, że tkwienie przy nawet frenetycznym sukcesie, jakim było "Ranczo", bywa destrukcyjne. Zaręczam państwu, że sukces, który jest na pewnym poziomie, bywa sytuacją opresyjną, staje się to nudne - wyjaśnił pomysłodawca i współscenarzysta popularnego serialu.

W jego powieści Polska B jest zupełnie inna niż w "Ranczu". Przypomina bardziej sceny z reportażu niż sielankową opowieść. - Ten świat bywa brutalny, ale starałem się ocalić wariant ludzkiego ciepła w tych postaciach - tłumaczył Jerzy Niemczuk. Dodał, że wszelka redukcja do jednej tonacji, niezależnie czy tragicznej, czy komediowej, zubaża fabułę. Dlatego zarówno w serialu "Ranczo", jak i w powieści "Bat na koty" starał się przeplatać różne wątki. - Chodziło mi o to, żeby to były krwiste postaci - stwierdził autor.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

Niemczuk zdradził w Jedynce, że postać Asi ma swój pierwowzór w realnym świecie. Dodał, że jeśli czytelnik po przeczytaniu jego książki uzna, że zna podobne postaci ze swojego życia, to będzie to dla niego komplement.

Więcej o postaciach w książce oraz o historii powstania jej tytułu, dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.

bk, pg

Czytaj także

Drażniąca lektura, od której nie sposób się oderwać. "Pewnego dnia w grudniu"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2014 01:40
Książka Martyny Ochnik szczególnie spodoba się osobom, które lubią literaturę niejednoznaczną, która jest zaskakująca i wciągająca, a jednocześnie powoduje rozdrażnienie, bo nie wiemy czego możemy się spodziewać w kolejnych rozdziałach. Z autorką "Pewnego dnia w grudniu" rozmawialiśmy w magazynie "Moje książki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tędy przeszła śmierć. Zapiski z Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 14:17
Bronisław Troński w okresie okupacji niemieckiej był oficerem ZWZ i AK, członkiem kierownictwa Obwodu AK Grodno (Prawobrzeżna) oraz redaktorem naczelnym konspiracyjnej gazety "Dekada". Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego, brał udział w walkach na Starym Mieście i Czerniakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klucz francuski

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 14:48
O najważniejszym francuskim towarze eksportowym mówią Polacy zakochani we Francji i – dla kontrapunktu – Francuzi zakochani w Polsce. Gośćmi są między innymi: Andrzej Seweryn, Andrzej Chyra, Marek Bieńczyk, Paulina Młynarska oraz Maciej Zień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tamte cudowne lata

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 14:54
Hołd złożony lekturze, ale również opowieść o dwóch kobietach, które wiedzą o życiu zbyt dużo, by móc o tym mówić.
rozwiń zwiń