X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Bogactwo języka i formy. To dobry czas na czytanie Jerzego Ficowskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 20:39
To jego słowa wyśpiewała Maryla Rodowicz w piosence "Jadą wozy kolorowe". To on odkrył dla świata cygańską poetkę i napisał pierwsze kompendium na temat cygańskich obyczajów. Jerzy Ficowski był nie tylko znakomitym etnologiem, ale również poetą.
Audio
  • Dobry czas na czytanie Jerzego Ficowskiego (Moje książki/ Jedynka)
Pisarz, poeta i autor tekstów piosenek Jerzy Ficowski wędrował z taborem cygańskim, był znawcą ludowej poezji żydowskiej, zajmował się prozą Brunona Schulza
Pisarz, poeta i autor tekstów piosenek Jerzy Ficowski wędrował z taborem cygańskim, był znawcą ludowej poezji żydowskiej, zajmował się prozą Brunona SchulzaFoto: Bartosz Pietrzak / mat. prasowe

- Bardzo lubię zbiór wierszy "Czekanie na psa" Jerzego Ficowskiego i jestem zaskoczony, że odkryłem go dopiero przed chwilą, to znaczy nie wiedziałem o jego istnieniu. Zdawałem sobie sprawę, że Ficowski pisał wiersze, ale tego tomiku nie znałem - mówi Piotr Paziński, pisarz, eseista i tłumacz.
- Podoba mi się w jego opowiadaniach nurt ćwiczeń z pamięci i zastanawiania się czym jest pamięć, czym jest wspomnienie. Mijanie się ze zmarłymi, zmarli nas nie rozpoznają, żywi też w zasadzie mają nas za obcego. Dzieli nas interwał czasu, nas i tych, których już nie ma - opowiada o jego twórczości Piotr Paziński. Jak dodaje, Ficowski pisze prozą bardzo giętką, w której więcej niż metafor jest obrazów.

Kultura w radiowej Jedynce >>>
- Ficowski wyprzedzał świat o wiele wiorst i może teraz jest czas, by go czytać w całym bogactwie tej twórczości i dostrzec w niej to wszystko, co tam tkwi. Po pierwsze, nie dostrzegano rewolucyjności jego języka poetyckiego, po drugie - Ficowski jest moim zdaniem jedynym uczniem, do którego przyznawałby się Leśmian, ale również z radością obserwował to, co zrobił później - mówi Piotr Sommer, który dokonał wyboru wierszy i opracował zbiór "Lewe strony widoków".

Drugi z gości audycji "Moje książki" podkreśla również, że Ficowski jest tak mocno zakorzeniony w tradycji języka polskiego, że nie ma drugiej osoby, która by tak umiejętnie zbierała w całość palimpsest języka polskiego w drugiej połowie XX wieku.

W tym roku przypada 90. rocznica urodzin Jerzego Ficowskiego (1924-2006), wybitnego poety, tłumacza, autora tekstów piosenek, znawcy kultury cygańskiej i żydowskiej. Pośmiertnie ukazał się niedawno zbiór jego opowiadań "Lewe strony widoków" oraz zbiór wierszy "Czekanie na psa".

Rozmawiała Magda Mikołajczuk.
(sm, pg)

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
szeleszczyciel2014-10-24 03:38 Zgłoś
Francuscyźnie
szeleszczyciel2014-10-24 02:13 Zgłoś
Polskie radio, a przynajmniej niektórzy gadający w nim i piszący pracownicy z jednej strony przywołują na pamięć Ficowskiego, a z drugiej strony sami psują ten już i tak bardzo popsutu, uniurany w taniej angielszczyźnie, krzywej francuzczyźnie i innych śmieciach polski język. Wstydzilibyście się!

Czytaj także

Film o cygance, która zachwyciła Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:00
- To była pierwsza cygańska poetka, która zapisała swoje wiersze. Pierwsza na świecie. I zapłaciła za to swoją cenę - mówi Krzysztof Krauze o bohaterce swojego nowego filmu "Papusza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpiękniejsza księgarnia świata i apatyczny Saramago. "Szkice portugalskie"

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 17:00
- Moje pierwsze spotkanie z Portugalią odbyło się za sprawą pracy dla radia, więc mogę powiedzieć, że ojcem chrzestnym tej książki jest Polskie Radio - mówi Renata Gorczyńska, autorka książki "Szkice portugalskie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbieżność nazwisk i niezwykła kamienica. "Dom tęsknot" Piotra Adamczyka

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2014 09:49
Piotr Adamczyk jest reporterem, dziennikarzem i publicystą. Tak się składa, że nazywa się tak jak znany aktor, z którym zresztą bywa mylony. - Czasami udaje mi się załatwić jakieś rzeczy tylko dlatego, że nazywam się podobnie. W mojej poprzedniej książce punktem wyjścia jest to, jak mnie z nim mylono - mówi pisarz.
rozwiń zwiń