Zbrodnia, romans i komisarz-bokser o twarzy bandyty

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 02:00
- Bohaterowie czarnego kryminału są do siebie bardzo podobni - opowiada Marcin Wroński, pisarz.
Audio
  • Marcin Wroński opowiada o swojej najnowszej książce (Moje książki/ Jedynka)
Marcin Wroński - polski pisarz i redaktor, absolwent KUL-u, autor m.in. kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim, w których scenerię stanowi przedwojenny Lublin
Marcin Wroński - polski pisarz i redaktor, absolwent KUL-u, autor m.in. kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim, w których scenerię stanowi przedwojenny LublinFoto: PAP/Wojciech Pacewicz

''

Marcin Wroński, autor "Kwestii krwi", siódmej części cyklu o komisarzu Zygmuncie Maciejewskim przyznaje, że gdyby dziś pracował nad pierwszym tomem i tworzył tę postać, to miałaby ona inne cechy. Jego zdaniem musi to być ktoś bliski ludziom, nie odstający od średniej statystycznej, ale też lepszy. - Rysowałem go siedem lat temu na większych kontrastach i tak już zostało. Właśnie dlatego uprawia boks, a jednocześnie czyta "Proces" Franza Kafki w oryginale - opowiada autor.
Jak czytamy w książce, ma on twarz idealnie pasującą do jego zawodu, bo "śledczy powinien mieć twarz bandyty albo alfonsa". - Zgadza się, Maciejewski się nadaje, a do tego nie jest głupi, bo gdy trafia do komendy powiatowej w Zamościu jest najlepiej wykształconym policjantem w całym powiecie. Stąd też jego służba nie jest łatwa, bo nikt nie lubi mieć tak wykształconych ludzi obok siebie - mówi Marcin Wroński.
Pisarz opowiada, że jego bohater jest stosunkowo prosty w konstrukcji. Zasada, jak wyjaśnia Marcin Wroński, jest prosta - ma coś dobrego, ale również coś, co mu przeszkadza.
***

Tytuł audycji: Moje książki
Prowadziła: Magda Mikołajczuk
Goście: Marcin Wroński (pisarz), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki), Krystyna Dąbrowska (poetka)

Data emisji: 7.01.2015
Godzina emisji: 20.14

(sm/ag)

Czytaj także

Katarzyna Bonda: słucham, podpatruję, jestem wampirem

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 15:32
- Wszystkie moje książki są dokładnie udokumentowane, wszędzie jeżdżę, wszystko sprawdzam. Nie cierpię, kiedy pisarz posiłkuje się "wujkiem Googlem", bo to jest prawda z drugiej ręki - opowiada autorka kryminałów, która była gościem magazynu "Moje książki". W radiowej Jedynce opowiedziała jak dużą dawkę "kryminalnej wiedzy" zdobyła w pracy... dziennikarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bonda zdradza jak napisać bestsellerowy kryminał. "Zaczynam od mordercy"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 13:05
- Jestem osobą dosyć racjonalną, nie wierzę w żadne przypadki, lubię twarde dane. Pisząc, staram się podrzucać czytelnikowi tropy, by sam rozwiązywał zagadkę, a to jest możliwe tylko wtedy, gdy od początku wiem, kto zabił - opowiada w Jedynce Katarzyna Bonda.
rozwiń zwiń