Pobożność i grzech jak dzień i noc. Rozbudzający zmysły Kair Mahfuza

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 01:21
Nadżib Mahfuz opisał Chan al-Chalili w sposób silnie działający na zmysły. - Znam osoby zakochane w tej części Kairu, które często tam jeżdżą, by pochodzić śladami bohaterów jego książki - mówi Jolanta Kozłowska.
Audio
  • Rozmowa o książce Nadżiba Mahfuza "Chan al-Chalili" (Moje książki/Jedynka)
Labirynt wąskich uliczek, przepełnione kawiarnie, gdzie pali się fajki wodne i rozprawia o ważnych i błahych sprawach. - Na mapie turystycznej Kairu Chan al-Chalili zajmuje takie miejsce jak piramidy czy Muzeum Egipskie - mówi tłumaczka książki Nadżiba Mahfuza
Labirynt wąskich uliczek, przepełnione kawiarnie, gdzie pali się fajki wodne i rozprawia o ważnych i błahych sprawach. - Na mapie turystycznej Kairu Chan al-Chalili zajmuje takie miejsce jak piramidy czy Muzeum Egipskie - mówi tłumaczka książki Nadżiba MahfuzaFoto: Wikipedia Commons/lic. CC BY-SA 2.0/Ahmed Al.Badawy from Cairo, Egypt

Akcja powieści Nadżiba Mahfuza rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej w starej dzielnicy Kairu zwanej Chan al-Chalili, do której przeprowadza się rodzina głównego bohatera, czterdziestoletniego egipskiego intelektualisty. Ten historyczny rejon Kairu należał do najukochańszych miejsc Nadżiba Mahfuza, gdzie lokował nie tylko akcje swych powieści, ale również sam często bywał.

"W tej dzielnicy masz miejsca dla pobożnych, ale i dla grzeszników. Pobożność i grzech to jak dzień i noc, są nierozdzielne, a nad nimi czuwa boskie przebaczenie i miłosierdzie" - czytamy w książce Nadżiba Mahfuza.

- Jak mówimy o krajach arabskich to na ogół w kontekście bieżących wydarzeń, rewolucji, a Mahfuz opisuje codzienne sprawy i ten islam nawet tutaj jest w łagodniejszej, bardziej tolerancyjnej formie - opowiada Jolanta Kozłowska.

Jaką funkcję w książce pełnią balkony, szczególnie w wątku miłosnym? Z rozmowy dowiesz się również dlaczego autor odsłonił Egipt, co tak jak w filmach japońskich pozwoliło lepiej wejść w świat w kultury Japonii, tak w tym przypadku lepiej poznajemy kraj nad Nilem.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadziła: Magda Mikołajczuk

Goście: Jolanta Kozłowska (tłumaczka powieści Nadżiba Mahfuza "Chan al-Chalili"), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki), Paweł Koźliński (redaktor naczelny czasopisma "Książki")

Data emisji: 13.05.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agnieszka Osiecka - kobieta kameleon

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 04:11
Początkująca snajperka w dziedzinie zarządzania sercem, prekursorka polskich singielek i najbardziej kochająca fatalna matka na świecie. O tym, jaka była Agnieszka Osiecka, opowiada książka Uli Ryciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mai Jia, czyli najlepiej sprzedający się autor na świecie, którego nikt nie zna

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 03:36
Czym się płaci za bycie nieludzko utalentowanym człowiekiem? Jakie koszty musi ponieść geniusz? O tym opowiada książka "Szyfr", która zachwyci nie tylko miłośników kryminałów i matematyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Polska bez flaków byłaby Polską? Nowa powieść Krzysztofa Vargi

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 23:27
- Myślę, że czytelnicy moich książek nie utożsamiają się z bohaterami, którzy są wykrzywieni, nieudaczni, przerysowani i groteskowi, tak jak bohater "Masakry" - mówi Krzysztof Varga.
rozwiń zwiń