Danny Wattin: moja rodzina była inna. Chciałem wiedzieć dlaczego

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 04:43
- Przez 20 lat miałem takie myśli, by opowiedzieć historię mojej rodziny. Dziadkowie byli niemieckimi Żydami, którzy uciekli przed Holokaustem z Niemiec do Szwecji, ale nikt nie chciał o tym rozmawiać - mówi szwedzki pisarz.
Audio
  • Rozmowa z Dannym Wattinem o książce "Skarb pana Isakowitza" (Moje książki/ Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Danny Wattin przyznaje, że od zawsze miał wrażenie, że jego dziadkowie byli inni, różnili się od typowych Szwedów, którzy zwykle są cisi, zachowują się spokojnie. - Moja rodzina zawsze była głośna, wyzywali się od głupich, grubych. Chciałem wiedzieć dlaczego właśnie tak jest - opowiada autor "Skarbu pana Isakowitza".

Pisarz przed podróżą do Polski, gdzie udał się w poszukiwaniu historii rodzinnych, wymienił się z ojcem uwagami na temat Polaków. Jego tata uważał, że w Polsce wszyscy są antysemitami i zajmują się produkcją kiełbasy. - Mój ojciec jest wspaniałym człowiekiem, ale niejednokrotnie ma w sobie uprzedzenia, które są zupełnie bezsensowne. Nawet jeśli przez chwilę myślał, że Polacy są antysemitami, to po spotkaniu z młodymi Polakami jego zdanie na ten temat absolutnie się zmieniło - mówi pisarz.

Wattin wyjawił też, dlaczego nie jest łatwo znaleźć przyjaciół w Szwecji i z czego to wynika.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Danny Wattin (szwedzki pisarz o żydowskich korzeniach, autor książki "Skarb pana Isakowitza"), Paulina Wilk (dziennikarka, reportażystka, pisarka), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 10.06.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Umberto Eco o wadach dziennikarstwa i książkach Dana Browna

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 23:32
Wizyta w Polsce to dla Umberto Eco ważne wydarzenie. Już w wieku 12 lat przeczytał "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza i do dziś szczególnie ceni Stanisława Jerzego Leca. Sam podkreśla, że czuje się częścią polskiej kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierre Lemaitre: nawet jeśli moje powieści są złe, to będę krócej cierpiał

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2015 23:00
- Zostałem pisarzem, bo nigdy nie przestałem opowiadać sobie w głowie pewnych historii - mówi francuski pisarz Pierre Lemaitre.
rozwiń zwiń