Pamiętniki z czasu Wielkiej Wojny jak białe kruki

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 05:14
- Dziennik jest jednym z najwartościowszych i najważniejszych rodzajów lektury - mówi prof. Jerzy Kochanowski, historyk. Jeden z oryginalnych pamiętników z czasu I wojny światowej czytamy w "Lekturach Jedynki".
Audio
  • Pamiętniki i dzienniki za czasu wojny - źródło wiedzy historycznej i literackie białe kruki (Moje książki/Jedynka)
Ludwika Ostrowska i Józef Ostrowski, 1902 r. (fragm. zdjęcia). Zbiory Archiwum Państwowego w Łodzi
Ludwika Ostrowska i Józef Ostrowski, 1902 r. (fragm. zdjęcia). Zbiory Archiwum Państwowego w Łodzi

"Trochę się zazdrości tym, co nie dożyli tych czasów… Dziennik Ludwiki Ostrowskiej z Maluszyna" rozpoczyna serię "Wielka Wojna - codzienność niecodzienności", która powstała z myślą o upamiętnieniu setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej i wydarzeń z nią związanych. - Gdy myśleliśmy o tradycyjnych rozwiązaniach jak wystawy, które zawsze uciekają z pamięci, wpadliśmy na pomysł, by w zasobach naszych archiwów poszukać bardzo interesujących, ale zapomnianych tekstów z tego okresu. Nie były one do tej pory publikowane i to jest ich siła i atrakcyjność - opowiada dr Grzegorz Mendykowski, wydawca i pomysłodawca serii.

Głównym zadaniem rady naukowej w pracy nad serią było wybranie tekstów, ciekawych zarówno historycznie, jak i literacko. Seria "Wielka Wojna - codzienność niecodzienności" będzie obejmowała co najmniej 10 pozycji, publikowanych do 2018, kiedy obchodzona będzie setna rocznica zakończenia wojny. - Teksty te trafiają obecnie do obiegu czytelniczego i naukowego, co jest naszą największą radością i będą dodatkowym źródłem dla tych, którzy interesują się historią, jak również dla specjalistów - opowiada.

Goście Anny Stempniak opowiadali o planach kolejnych publikacji w ramach serii "Wielka Wojna - codzienność niecodzienności" oraz państwie Maluszyn, których można lepiej poznać, dzięki dziennikom Ludwiki Ostrowskiej.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: prof. Jerzy Kochanowski (Instytut Historii Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Grzegorz Leszczyński (Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego), dr Grzegorz Mendykowski (kierownik Wydziału Popularyzacji i Wydawnictw Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, wydawca i pomysłodawca serii "Wielka Wojna - codzienność niecodzienności"), prof. Jarosław Kita (Uniwersytet Łódzki), Piotr Zawilski (dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 5.08.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłość w mrocznych czasach wojny. Basia i Krzysztof Baczyńscy

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 02:35
To dla niej powstały jedne z najpiękniejszych erotyków w polskiej literaturze. Życie obojga zakończyło się w powstańczej Warszawie. Miłość Barbary i Krzysztofa Baczyńskich jest tematem książki "Ty jesteś moje imię" Katarzyny Zyskowskiej-Ignaciak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bogusław Linda: na początku byłem przerażony

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 04:11
- Cieszę się, że Magda Umer fajnie dla mnie poprowadziła tę rozmowę i nie musiałem wyrzucać z siebie tych potworności, które we mnie drzemią - o tym, jak powstawała książka "Zły chłopiec" mówi Bogusław Linda.
rozwiń zwiń