Uwielbiany i znienawidzony Ireneusz Iredyński

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 02:39
- Ireneusz Iredyński to jedna z najbarwniejszych postaci polskiej literatury XX wieku, także w sensie ludzkim, bo mało kto pamięta, że do grona pisarzy, żyjących na krawędzi i tworzących swoją legendę już za życia należał właśnie on - mówi dziennikarka Małgorzata Raducha.
Audio
  • Rozmowa na temat Ireneusza Iredyńskiego (Moje książki/ Jedynka)
Ireneusz Iredyński zmarł przedwcześnie, w wieku 46 lat
Ireneusz Iredyński zmarł przedwcześnie, w wieku 46 lat Foto: KarolajnWAR/Wikipedia/CC-BY-SA-4.0

Autorka książki na temat Ireneusza Iredyńskiego podkreśla, że im więcej czasu mija od jego śmierci, a w tym roku upłynie 30 lat, tym bardziej odchodzi w zapomnienie. - Pozostawił po sobie znakomite dramaty, świetne wiersze, które się bronią po latach oraz genialne słuchowiska. Szczególnie jestem przywiązana do jego sztuki dialogu, do umiejętności pointowania ludzkich zachowań poprzez dialog - opowiada Małgorzata Raducha.

Zdaniem autorki biografii, Iredyński trafia w sedno swoją umiejętnością podsłuchania dialogu. Rozmowa z nim bywała niebezpieczna, bo miał wyjątkowo cięty język i używał wulgaryzmów. - Nie wymawiał "r", więc jego przekleństwa brzmiały nieco łagodniej i można powiedzieć, idąc tym tropem, że kulwował ostro. Dlatego "Gra w butelkę" nie nadaje się do czytania dzieciom, chyba że już takim mocno podrosłym - podsumowuje pisarka.

W programie mówiliśmy o najbardziej brawurowych anegdotach, związanych z tym pisarzem oraz co na jego temat mieli do powiedzenia ludzie, którzy go znali.

Książka została wydana pod patronatem radiowej Jedynki.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Małgorzata Raducha (dziennikarka Jedynki, autorka książki o Ireneuszu Iredyńskim pt. "Gra w butelkę", wydanej pod patronatem Jedynki), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 28.10.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/ag

Czytaj także

Czar Poznania i jego gwary w nowym kryminale Ćwirleja

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 03:33
- Jako autorzy kryminałów staramy się, by nasze książki niosły jakąś diagnozę współczesności i głębsze przesłanie, jak również mówiły o nas samych - mówi w radiowej Jedynce pisarz Ryszard Ćwirlej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Podsiadło: życie publiczne poety to dysonans

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 14:00
- Uroczyste gale to nie jest nasz świat. Nie chcę dotrzeć do jak największej liczby ludzi. Chcę dotrzeć do tych, którzy wezmą moją książkę do ręki - przyznaje Jacek Podsiadło, jeden z tegorocznych laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gonçalo M. Tavares: literatura pomaga nam przejrzeć

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 16:00
- Wykształcenie nie polega na znajomości nazwisk czy dat. Osoba wykształcona to ktoś, kto postrzegając konkretną czynność, będzie zastanawiał się, skąd ona się bierze i dokąd prowadzi - mówi portugalski pisarz Gonçalo M. Tavares.
rozwiń zwiń