X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Uwielbiany i znienawidzony Ireneusz Iredyński

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2015 02:39
- Ireneusz Iredyński to jedna z najbarwniejszych postaci polskiej literatury XX wieku, także w sensie ludzkim, bo mało kto pamięta, że do grona pisarzy, żyjących na krawędzi i tworzących swoją legendę już za życia należał właśnie on - mówi dziennikarka Małgorzata Raducha.
Audio
  • Rozmowa na temat Ireneusza Iredyńskiego (Moje książki/ Jedynka)
Ireneusz Iredyński zmarł przedwcześnie, w wieku 46 lat
Ireneusz Iredyński zmarł przedwcześnie, w wieku 46 lat Foto: KarolajnWAR/Wikipedia/CC-BY-SA-4.0

Autorka książki na temat Ireneusza Iredyńskiego podkreśla, że im więcej czasu mija od jego śmierci, a w tym roku upłynie 30 lat, tym bardziej odchodzi w zapomnienie. - Pozostawił po sobie znakomite dramaty, świetne wiersze, które się bronią po latach oraz genialne słuchowiska. Szczególnie jestem przywiązana do jego sztuki dialogu, do umiejętności pointowania ludzkich zachowań poprzez dialog - opowiada Małgorzata Raducha.

Zdaniem autorki biografii, Iredyński trafia w sedno swoją umiejętnością podsłuchania dialogu. Rozmowa z nim bywała niebezpieczna, bo miał wyjątkowo cięty język i używał wulgaryzmów. - Nie wymawiał "r", więc jego przekleństwa brzmiały nieco łagodniej i można powiedzieć, idąc tym tropem, że kulwował ostro. Dlatego "Gra w butelkę" nie nadaje się do czytania dzieciom, chyba że już takim mocno podrosłym - podsumowuje pisarka.

W programie mówiliśmy o najbardziej brawurowych anegdotach, związanych z tym pisarzem oraz co na jego temat mieli do powiedzenia ludzie, którzy go znali.

Książka została wydana pod patronatem radiowej Jedynki.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Małgorzata Raducha (dziennikarka Jedynki, autorka książki o Ireneuszu Iredyńskim pt. "Gra w butelkę", wydanej pod patronatem Jedynki), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 28.10.2015

Godzina emisji: 20.19

sm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czar Poznania i jego gwary w nowym kryminale Ćwirleja

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2015 03:33
- Jako autorzy kryminałów staramy się, by nasze książki niosły jakąś diagnozę współczesności i głębsze przesłanie, jak również mówiły o nas samych - mówi w radiowej Jedynce pisarz Ryszard Ćwirlej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Podsiadło: życie publiczne poety to dysonans

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2015 14:00
- Uroczyste gale to nie jest nasz świat. Nie chcę dotrzeć do jak największej liczby ludzi. Chcę dotrzeć do tych, którzy wezmą moją książkę do ręki - przyznaje Jacek Podsiadło, jeden z tegorocznych laureatów Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gonçalo M. Tavares: literatura pomaga nam przejrzeć

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 16:00
- Wykształcenie nie polega na znajomości nazwisk czy dat. Osoba wykształcona to ktoś, kto postrzegając konkretną czynność, będzie zastanawiał się, skąd ona się bierze i dokąd prowadzi - mówi portugalski pisarz Gonçalo M. Tavares.
rozwiń zwiń