X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stanisław Ostwind. Żyd. Patriota. Żołnierz Niezłomny

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 15:30
- To niezwykła postać, burząca schematy. Najwyższy rangą dowódca w polskim podziemiu pochodzenia żydowskiego - mówi Wacław Holewiński, autor książki "Honor mi nie pozwala”.
Audio
  • Wacław Holewiński opowiada o powstaniu swojej książki "Honor mi nie pozwala" poświęconej niezwykłej postaci Stanisława Ostwinda (Moje książki/Jedynka)
Bohaterem, wydawnictwa jest Stanisław Ostwind-Zuzga, major Narodowych Sił Zbrojnych. Żyd, legionista, policjant, żołnierz oskarżanych o faszyzm Narodowych Sił Zbrojnych
Bohaterem, wydawnictwa jest Stanisław Ostwind-Zuzga, major Narodowych Sił Zbrojnych. Żyd, legionista, policjant, żołnierz oskarżanych o faszyzm Narodowych Sił ZbrojnychFoto: ipn/spar6/deviantart/cc

Stanisław Ostwind jako 16-latek wstąpił do Legionów Piłsudskiego, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w II RP był policjantem, a później znów żołnierzem, gdy wybuchła II wojna światowa. W styczniu 1945 został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przez miesiąc był poddawany niewyobrażalnym torturom, które miały go zmusić do współpracy z Sowietami. Gdy to się nie udało został skazany na karę śmierci. - Zachowały się jego akta ze sprawy, wiemy nawet kto go zastrzelił. To coś wstrząsającego. Wplotłem te dokumenty w swoją książkę, która jest powieścią. To moje wyobrażenie o jego życiu, a nie biografia. Wciąż mamy małą wiedzę na temat Ostwinda. Jeszcze 3 lata temu nie miał nawet swojego biogramu w internecie – przyznaje gość Magdy Mikołajczuk. 

Książka "Honor mi nie pozwala" była czytana w Jedynce >>
mariusz bonaszewski 1200.jpg
Niezwykłe dzieje majora Stanisława Ostwinda

Wacław Holewiński podkreśla, że swoich bohaterów - ludzi niezłomnych - stara się portretować nie jako postaci ze spiżu. – Pokazuję ich ze słabościami, lękami, obawami. Mam nadzieję, że udaje mi się wykreować postaci bliskie rzeczywistości, których dzień powszedni nie za bardzo różni się od dnia powszedniego innych, ale przychodzi taki moment, kiedy na plan pierwszy wysuwa się ich niezwykła siła charakteru – mówi Wacław Holewiński, autor wydanej pod patronatem Jedynki książki "Honor mi nie pozwala".

Co w napisaniu tej niezwykłej książki było najtrudniejsze? Dlaczego jest tak ważne, aby powstawała także beletrystyka poświęcona Żołnierzom Wyklętym? Jakich książek historycznych wciąż brakuje na polskim rynku? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Wacław Holewiński (pisarz, laureat m.in. Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza)

Data emisji: 11.11.2015

Godzina emisji: 20.17

gs/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Okupacja od kuchni. Kolejki po chleb podczas bombardowań

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 13:30
- W ramach systemu kartkowego wprowadzonego przez Niemców, Polak mógł dostać na cały dzień pożywienie wartości 300 kalorii, czyli mniej więcej tyle ile ma kajzerka – mówi Aleksandra Zaprutko-Janicka, autorka książki "Okupacja od kuchni. Kobieca sztuka przetrwania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gonçalo M. Tavares: literatura pomaga nam przejrzeć

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 16:00
- Wykształcenie nie polega na znajomości nazwisk czy dat. Osoba wykształcona to ktoś, kto postrzegając konkretną czynność, będzie zastanawiał się, skąd ona się bierze i dokąd prowadzi - mówi portugalski pisarz Gonçalo M. Tavares.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katowani, grzebani w tajemnicy. Pamięci ofiar komunistycznych

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 14:30
- W Białymstoku ekshumowano ciała kilkuset osób. To mężczyźni, kobiety, dzieci, kobieta w ciąży. W latach 80. ukazała się księga ku czci tamtejszych funkcjonariuszy więziennych, w tym kata wykonującego niewyobrażalne dla nas wyroki śmierci – mówi dr Andrzej Zawistowski.
rozwiń zwiń