X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wspomnienia" Nadieżdy Mandelsztam - historia miłości i terroru

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 16:15
- Największe wrażenie zrobiły na mnie wątki związane z aresztowaniem Mandelsztama, z nocną rewizją, podróżą na zesłanie i ostatecznym zatrzymanien, gdy małżeństwo nie zdążyło się nawet pożegnać - mówił w Jedynce tłumacz Jerzy Czech.
Audio
  • "Wspomnienia" Nadieżdy Mandelsztam - historia miłości i terroru (Moje książki/Jedynka)
Osip Mandelsztam. Zdjęcie wykonane po zatrzymaniu przez NKWD i zesłaniu do gułagu
Osip Mandelsztam. Zdjęcie wykonane po zatrzymaniu przez NKWD i zesłaniu do gułagu Foto: Wikimedia Commons/Domena Publiczna/CC-PD-Mark

Do księgarń trafiły właśnie wspomnienia wdowy po poecie Osipie Mandelsztamie w jego przekładzie. "Wspomnienia" Nadieżdy Mandelsztam uważa się, obok powieści Sołżenicyna i "Doktora Żywago" Pasternaka, za najważniejsze świadectwo epoki stalinowskiego terroru. Mandelsztam spisała je pod koniec swojego życia, trzy dekady po śmierci męża, z dystansu. Przebija się to w tekście, który jest spokojną, klarowną relacją bez emocji, połączoną z autoanalizą człowieka radzieckiego.

– Właśnie dlatego książka jest aż tak cenna. Znamy inne relacje np. z gułagów, ale zawsze jako świadectwo ludzi już wolnych. W wypadku Mandelsztam czy Sołżenicyna jest to świadectwo stamtąd, z wnętrza. Ludzi przejętych tamtymi ideami, którzy jednak się z nich stopniowo wyzwalają - tłumaczył gość Jedynki.

Bezpośrednią przyczyną aresztowania Osipa Mandelsztama w 1934 roku był jeden z jego wierszy mówiący o góralu straszącym z Kremla, który ma "palce tłuste jak czerwie" i "karalusze wąsiska". Rozkaz o aresztowaniu wydał bezpośrednio Józef Stalin. Osip Mandelsztam zatrzymany po raz drugi w 1938 r. nie przeżył nawet kilku miesięcy w łagrze pod Władywostokiem, skąd miał być zesłany na Kołymę.

Dlaczego pełna wersja książki nie była do tej pory znany polskiemu czytelnikowi? W jaki sposób Nadieżdie Mandelsztam udało się ocalić od zapomnienia pamięć o najważniejszym rosyjskim poecie XX wieku? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magdalena Mikołajczuk

Gość: Jerzy Czech (tłumacz, poeta)

Data emisji: 23.12.2015

Godzina emisji: 20.19

tj/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orhan Pamuk z miłości do Stambułu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2015 09:28
- Pisarz kocha to miasto. Jest nim opętany na równi z bohaterami jego książek - mówiła w Jedynce turkolożka Justyna Chmielewska.
rozwiń zwiń