Nagrody Literackie m.st. Warszawy przyznane!

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 19:45
Prosto z gali wręczenia nagród do naszego studia przybyli juror Janusz Drzewucki i laureaci: Magdalena Kicińska, autorka "Pani Stefy", oraz Justyna Bednarek i Daniel de Latour (autorka i ilustrator "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek").
Audio
  • Laureaci i juror o Nagrodzie Literackiej m.st. Warszawy (Moje książki/Jedynka)
Nagroda Literacka m. st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku , kiedy rada miasta przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie
Nagroda Literacka m. st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku , kiedy rada miasta przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienieFoto: Pixabay (Domena publiczna, zdjęcie ilustracjne)

"Pani Stefa" - nagrodzona w kategorii warszawskiej - to historia Stefanii Wilczyńskiej, która razem z Januszem Korczakiem prowadziła sierociniec. - Jej rola była na pewno niezbędna do tego, aby Dom Sierot jako instytucja i idea, trwał w tak trudnych czasach. Nie tylko ostatni etap tej historii, czyli okupacja, getto i zagłada, były momentami trudnymi. Wilczyńska szła ramię w ramię z Korczakiem - mówi autorka. Wyjaśnia też, na czym polega rewolucyjność idei głoszonych przez wybitnych pedagogów i opowiada, które ze sformułowanych przez nich praw dziecka wciąż nie są respektowane. Wyjaśnia też, kto w tandemie Korczak-Wilczyńska był złym, a kto dobrym policjantem.

W audycji rozmawialiśmy też z autorami "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek". Książka wyróżniona w kategorii dziecięcej opowiada o przygodach skarpetek, które podczas prania uciekły na wolność...

Konkurs sięga czasów przedwojennych. Pierwszym wyróżnionym był najstarszy syn Adama Mickiewicza, Władysław, a ostatnim przed wojną - Leopold Staff. 

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Magdalena Kicińska (autorka książki "Pani Stefa), Justyna Bednarek (autorka książki "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek"), Daniel de Latour (ilustrator) i Janusz Drzewucki (juror Nagrody Literackiej m.st. Warszawy)

Data emisji: 20.04.2016

Godzina emisji: 22.09

mg/mc

Czytaj także

Galeria bliskich nam wariatów w "Schyłku szatrangu"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 02:09
- Można powiedzieć, że "Schyłek szatrangu" to studium głupoty, opowieść ludzi półobłąkanych. Jako powieściopisarz pokazuję osoby dotknięte głupotą w działaniu – mówi Marek Szalsza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Za cudze grzechy". Sensacje XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 12:45
- Są tam wątki sensacyjne, kryminalne, miłosne - mówi Hanna Cygler, autorka powieści obyczajowo-przygodowej "Za cudze grzechy", której akcja zaczyna się w XIX wieku.
rozwiń zwiń