Eustachy Rylski o Warszawie, książkach i ego artysty

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 14:10
Prozaik, dramaturg i scenarzysta dostał właśnie Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii twórca warszawski. To wyróżnienie przyznawane pisarzom, którzy mieszkają w stolicy, choć niekoniecznie o niej piszą.
Audio
  • Eustachy Rylski o swojej twórczości (Moje książki/Jedynka)
Eustachy Rylski
Eustachy RylskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

- Nie chcę mówić, że Warszawa jest miastem szczególnie inspirującym literacko. Możliwe, że gdybym mieszkał tam, gdzie się urodziłem i wychowałem, czyli w Kotlinie Jeleniogórskiej, też podjąłbym próby pisarskie. Rzeczywiście nie potrafię wymienić żadnej powieści czy opowiadania, które byłoby bardzo związane z Warszawą, może w jakimś stopniu "Człowiek w cieniu", bo akcja dzieje się w stolicy - mówi Eustachy Rylski.

Pisarz opowiada też, dlaczego coraz bardziej lubi Warszawę i wyjaśnia, co to miasto ma wspólnego z... Moskwą. Tłumaczy również, dlaczego bycie twórcą może deprawować i zdradza, co sądzi o książkach masowo pisanych przez celebrytów.

***

Tytuł audycji: Moje książki

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Eustachy Rylski (laureat Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii twórca warszawski)

Data emisji: 4.05.2016

Godzina emisji: 22.10

mg/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Biblioteka Narodowa wypożycza ponad 1000 książek dziennie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2015 18:00
Placówka stara się gromadzić wszystkie książki wydawane w Polsce. - W czasach PRL biblioteka zdobywała mniej lub bardziej oficjalne publikacje ukazujące się w drugim obiegu. W BN pracowali też opozycjoniści – przypomina jej dyrektor Tomasz Makowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Za cudze grzechy". Sensacje XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 12:45
- Są tam wątki sensacyjne, kryminalne, miłosne - mówi Hanna Cygler, autorka powieści obyczajowo-przygodowej "Za cudze grzechy", której akcja zaczyna się w XIX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrody Literackie m.st. Warszawy przyznane!

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2016 19:45
Prosto z gali wręczenia nagród do naszego studia przybyli juror Janusz Drzewucki i laureaci: Magdalena Kicińska, autorka "Pani Stefy", oraz Justyna Bednarek i Daniel de Latour (autorka i ilustrator "Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek").
rozwiń zwiń