"Biała wódka, czarny ptak". Naziści nie wzięli się z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 11:53
- Wydaje mi się, że trochę za mało o tamtych czasach mówimy, a już Niemcy na pewno. Pamiętają, ale winą obarczają nazistów, nie siebie - tłumaczył w Jedynce dziennikarz Wiesław Weiss, autor powieści "Biała wódka, czarny ptak".
Audio
  • Wiesław Weiss o swojej powieści "Biała wódka, czarny ptak" (Jedynka/Moje książki)
Fragment okładki książki Biała wódka, czarny ptak.
Fragment okładki książki "Biała wódka, czarny ptak". Foto: Wydawnictwo W.A.B.

W tej wielowątkowej powieści każdy może znaleźć coś dla siebie. Natomiast Wiesław Weiss, na przykładzie kobiecej postaci, która już jako dziewczynka połknęła bakcyla uwielbienia dla Hitlera, próbuje w niej odpowiedzieć na pytanie, m.in. dlaczego Hitlerowi udało się uwieźć Niemców.  - Oglądając ekspozycję w Berlinie poświęconą tamtym czasom miałem wrażenie, że młody człowiek, który niewiele wie na ten temat, może się zastanawiać: gdzie to się działo, jak to się zaczęło? Skąd wzięli się naziści, może z kosmosu? Podobnie my, Polacy, zapominamy o tym, co się wtedy działo, a był to moment w historii, o którym trzeba pamiętać - podkreślał gość Jedynki.Powieść "Biała wódka, czarny ptak" jest jednak kryminałem. - Najważniejsza jest zagadka, którą razem z bohaterem rozwiązujemy. Zarazem jest to kryminał historyczny, ponieważ rozwiązanie zagadki kryje się w przeszłości, w czasach III Rzeszy. Poza tym sama akcja powieści odgrywa się w czasach już odległych, w okresie stanu wojennego - tłumaczył Wiesław Weiss.

Jej bohaterem i jednym z narratorów jest młody dziennikarz. Jakie swoje doświadczenia zawarł w niej Wiesław Weiss? Co ma ona wspólnego z postacią Jamesa Bonda? O tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Wiesław Weiss (dziennikarz, pisarz)

Data emisji: 21.08.2016

Godzina emisji: 21.13

tj/mc

Czytaj także

"Wilimowski" Miljenko Jergovicia. Poprzez piłkę nożną o sprawach uniwersalnych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 14:02
- Piłka nożna, jak każda inna gra, jest metaforą rzeczywistości. Jest też pewnego rodzaju ceremoniałem i obrzędem, dotyczy ojca i syna, narodu i jego przyszłości - mówił w Jedynce o swojej książce "Wilimowski" Chorwat Miljenko Jergović.
rozwiń zwiń