Joseph Conrad - najbardziej polski z brytyjskich pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 12:50
- W Roku Conrada należy spróbować uświadomić Anglosasom, że Conrad był Polakiem i to samo, czyli polskie korzenie tego pisarza, trzeba uświadomić Polakom, szczególnie młodym - stwierdził Mariusz Cieślik z Instytutu Książki, koordynującego obchody Roku Conrada.
Audio
  • Rok Conrada i wspomnienie o Jerzym Pomianowskim (Moje książki/Jedynka)
Wystawa Conrad. Miedzy morzem a lądem w Muzeum Literatury, w lutym 2007 roku, z okazji  150. rocznicy urodzin pisarza
Wystawa "Conrad. Miedzy morzem a lądem" w Muzeum Literatury, w lutym 2007 roku, z okazji 150. rocznicy urodzin pisarza Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Z okazji 160. rocznicy urodzin pisarza, rok 2017 Sejm PR ogłosił Rokiem Conrada. Joseph Conrad, właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski to najbardziej polski z brytyjskich pisarzy i najbardziej brytyjski z pisarzy polskich.

- Wiele powieści i opowiadań Josepha Conrada doczekało się ekranizacji. Dlatego sporo mamy skojarzeń jego twórczości z popkulturą. W 2016 r. BBC nakręciła nową wersję "Tajnego Agenta", cztery półtoragodzinne odcinki w stylu Sherlocka. W ciągu kilku ostatnich lat, powstają najróżniejsze ekranizacje Conrada we Francji - zwracał uwagę Mariusz Cieślik.

Sam Conrad mówił o sobie "Polak, katolik gentleman". Najlepiej mówił i pisał po francusku, dobrze mówił po polsku, ale nigdy nie nauczył się dobrze pisać w języku ojczystym. Pochodził z arystokratycznej polskiej rodziny, ograbionej przez Rosjan po powstaniu listopadowym.

- Conrad był niewygodnym pisarzem w czasach PRL-u, między innymi ze względu na jego antyrosyjskość, antysowieckość. Niektóre jego książki w ogóle nie mogły się wtedy ukazywać. Dopiero pod koniec PRL-u zrobiono adaptacje "Tajnego agenta" i "Spiskowców" - tłumaczył gość Magdy Mikołajczuk.

Mariusz Cieślik wymieniał inicjatywy, które będą organizowane w Roku Conrada. - W kilku miastach Polski odbędą się przeglądy filmów conradowskich, spektakle teatralne. Duży spektakl "Spiskowców" planuje Teatr Telewizji Polskiej, a cykl słuchowisk przygotuje Teatr Polskiego Radia - wyliczał Cieślik.

W audycji także wspomnienie zmarłego 29 grudnia 2016 r. Jerzego Pomianowskiego. Usłyszeliśmy archiwalne nagranie z 1992 r. cyklu Joanny Szwedowskiej "Zapiski ze współczesności" .

Na zakończenie, swoje noworoczne propozycje lektur przedstawił Tadeusz Lewandowski.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Mariusz Cieślik (Istytutu Książki), Tadeusz Lewandowski (krytyk literacki)

Data emisji: 4.01.2017

Godzina emisji: 21.09

ab/gs


Czytaj także

Sołżenicyn - pisarz, który był sumieniem Rosji

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 06:08
- Sołżenicyn dał świadectwo, że prawo stosowane dla podtrzymania nieludzkiej dyktatury, dla podtrzymania władzy jednego człowieka, dla podtrzymania stanu niewoli dla całego narodu, nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością - mówił tłumacz prof. Jerzy Pomianowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Piotr Reszka: nie staram się zadziwić moich czytelników

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 13:54
- Zależy mi na tym, żeby opisane przez mnie historie nie były efekciarskie. Raczej chodzi mi o to, by czytelnik zadumał się na chwilkę - powiedział w audycji "Kulturalna Jedynka" reporter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Król". Mroczny portret Warszawy lat 30.

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 11:25
Przedwojenna Warszawa, w której rozbrzmiewa wiele języków, głównie polski i jidysz. To tu splatają się losy bohaterów książki "Król" - żydowskiego boksera Jakuba Szapiry i trzęsącego miastem gangstera Kuma Kaplicy wzorowanego na autentycznej postaci Taty Tasiemki.
rozwiń zwiń