"Amerykańska sielanka" pełna życia opowieść o przebudzeniu z amerykańskiego snu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 18:00
- To dojrzała powieść. Przede wszystkim ma to, co ja na swój prywatny użytek nazywam "walorem prawdziwości", ma w sobie życie. To nie jest zadrukowany papier, to nie jest zmyślona historia. Takich powieści wcale nie ma tak dużo - ocenia Jolanta Kozak, tłumaczka "Amerykańskiej sielanki".
Audio
  • Jolanta Kozak, tłumaczka "Amerykańskiej sielanki" opowiada o sile i wyjątkowości powieści (Moje książki/Jedynka)
Czy ekranizacja Amerykańskiej sielanki jest równie udana jak powieść?
Czy ekranizacja "Amerykańskiej sielanki" jest równie udana jak powieść?Foto: Best Film/materiały prasowe

roth bryla.jpg

Zdaniem tłumaczki wyjątkowość pisarstwa Rotha, w szczególności zaś tej książki, to wielość drobiazgowo odmalowanych planów. - Jest mistrzem w tworzeniu drugiego i trzeciego planu. Bardzo często jest tak, że autorzy skoncentrowani na głównym bohaterze i głównych wątkach, drugi i trzeci plan traktują pobieżnie. Roth się nie boi eksponować tych planów - podkreśla Jolanta Kozak. Niezmienne istotne jest także to, że pisarz jest mistrzem stylistycznym, mistrzem składni językowej, budującym światy w poszczególnych zdaniach. 

"Amerykańska sielanka" Philipa Rotha ukazała się w 1997 roku, rok później nagrodzono ją Pulitzerem. Książkę wznowiono w Polsce w związku z filmem, powstałym na jej podstawie. Obraz wyreżyserował, grający w nim również główną rolę, Ewan McGregor, któremu partnerują Jennifer Connelly i Dakota Fanning. Historia jak ze snu amerykańskiej rodziny, zostaje brutalnie przerwana przez brutalną radykalizację dorastającej córki. 

Czy "Amerykańska sielanka" przynosi odpowiedź dlaczego doszło do tragedii? Czy miłość rodziców wystarczy, aby wychować szczęśliwe dziecko? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Jolanta Kozak (tłumaczka m.in. "Amerykańskiej sielanki")

Data emisji: 15.02.2017

Godzina emisji: 21.08

gs/ab

Czytaj także

"Literatura kobieca to nie tylko romanse"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 12:57
- Od 5 lat w Siedlcach jest organizowany Festiwal Literatury Kobiecej. Spektrum gatunków, tematów i stylów, które się tam pojawiają, jest ogromne. To nie tylko romanse, ale również sagi historyczne, kryminały czy powieści satyryczne. Łączy je to, że zostały napisane przez kobiety - mówi pisarka Anna Fryczkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryminały, reportaże, poezja... Co się czyta w Europie?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 16:01
Statystyki wykazują, że w świecie w ogóle czyta się coraz mniej, ale są kraje, w których czyta się dużo i ciągle jest zapotrzebowanie na trudniejsze, ambitne książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zofia Posmysz: syk lokomotywy brzmiał w Auschwitz przerażająco

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 11:45
- Gdy pociąg naładowany ludźmi przeznaczonymi do gazu zatrzymywał się na rampie, słychać było syk lokomotywy. Ten straszny dźwięk nieraz budził mnie w nocy - mówi w radiowej Jedynce Zofia Posmysz, pisarka i autorka reportaży radiowych.
rozwiń zwiń