Tadeusz Łomnicki - aktor, ale także autor

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 15:39
- Kiedy czyta się te opisy ról dawno już pomarłych aktorów, jak Jan Kurnatowicz czy Ludwik Solski, widać w nich niesłychanie trafne uwagi. Pozwalają one nam, historykom teatru, zrekonstruować w pewien sposób to, jak widziano danego aktora - mówi Tomasz Mościcki o książce "Spotkania teatralne" Tadeusza Łomnickiego.
Audio
  • Tomasz Mościcki o książce Tadeusza Łomnickiego "Spotkania teatralne" (Moje książki/Jedynka)
  • Paulina Policzkiewicz-Woźniak i Jan Woźniak o powieści "Bogowie tanga" (Moje książki/Jedynka)
W środę 22 lutego minęło 25 lat od śmieci Tadeusza Łomnickiego
W środę 22 lutego minęło 25 lat od śmieci Tadeusza ŁomnickiegoFoto: Leszek Łożyński/PAP

Tadeusz Łomnicki był nie tylko genialnym aktorem, ale też nieźle pisał - sztuki teatralne, scenariusze filmowe, wiersze, artykuły i eseje. Próbkę jego talentu stanowi zbiór "Spotkania teatralne", gdzie zawarte są opowieści o największych aktorach drugiej połowy XX wieku.

- W swoich esejach Łomnicki potrafił fantastycznie wychwycić istotę fenomenu aktorstwa każdego ze swoich bohaterów. To się rzadko udaje krytykom, aktorom czasami tak, bo jak się słucha aktorów prywatnie, to oni świetnie recenzują kolegów. Oczywiście nie wszyscy obdarzeni są talentem literackim. Łomnicki akurat był człowiekiem wielu talentów, także całkiem wybitnym pisarzem - podkreśla w radiowej Jedynce Tomasz Mościcki.

Co Tadeusz Łomnicki pisze w "Spotkaniach teatralnych" o swojej słynnej roli w spektaklu "Kariera Artura Ui", dowiesz się z nagrania audycji. Tam również rozmowa z tancerzami tanga Pauliną Policzkiewicz-Woźniak i Janem Woźniakiem o powieści "Bogowie tanga" Caroliny de Robertis.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Tomasz Mościcki (krytyk i historyk teatru, dzienniakarz Polskiego Radia)

Data emisji: 22.02.2017

Godzina emisji: 21.12

W audycji wykorzystano archiwalne nagrania z udziałem Tadeusza Łomnickiego. Fragmenty powieści "Bogowie tanga" czyta Agnieszka Kunikowska.

pg/ab

Czytaj także

Aktor, mąż, potwór. 25 lat bez Tadeusza Łomnickiego

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 13:00
– Mam ochotę zanotować swoją prawdę, która jest być może prawdą małostkową, ale chcę odtworzyć w miarę wiernie różne rzeczy, tak jak je zapamiętałam – mówiła w archiwalnych reportażu aktorka Maria Bojarska, ostatnia żona Łomnickiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Łomnicki - wybitny i wymagający majster teatru

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 22:17
Po śmierci Tadeusza Łomnickiego Jan Kot napisał, że odszedł jeden z największych aktorów w jego pokoleniu w Polsce i na świecie. Jedna z anegdot mówi, że podpatrywał go i uczył się od niego sztuki aktorskiej Jack Nicholson.
rozwiń zwiń