"Anna i Pan Jaskółka". Amerykanin o wojennej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 14:08
Książka Gavriela Savita to opowieść o przetrwaniu w okrutnych czasach i jedna z takich książek, które mogą czytać dzieci, ale w pełni zrozumieją tylko dorośli.
Audio
  • Prof. Alicja Baluch o powieści Gavriela Savita pt. "Anna i Pan Jaskółka" (Moje książki/Jedynka)
Fragment okładki książki Anna i Pan Jaskółka
Fragment okładki książki "Anna i Pan Jaskółka"Foto: materiały promocyjne/Wyd. Jaguar

Bohaterką powieści amerykańskiego autora jest Anna, 7-letnia córka profesora lingwistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, która doskonale włada kilkoma językami. Pewnego listopadowego dnia w 1939 roku ojciec Anny wychodzi z domu i już nigdy nie wraca, aresztowany wraz z wieloma innymi krakowskimi profesorami. Przestraszona dziewczynka spotyka na ulicy dziwnego człowieka -  chudego, wysokiego, trochę przypominającego ptaka i zdającego się znać wszystkie języki świata, z językiem ptaków włącznie. Razem wędrują przez wojenną Polskę, próbując wspólnie przetrwać ten straszny czas.

Książka Gavriela Savita to zręczne połączenie różnych gatunków. - Początek, kiedy 6 listopada 1939 roku znika ojciec Anny, przypomina literaturę faktu. Podane są daty, miejsce - uniwersytet i postać profesora lingwistyki, czyli ojca. To wszystko mogłoby wskazywać, że dalej będzie to szło w konwencji czysto realistycznej. Nagle potem, od spotkania pana Jaskółki, rozpoczyna się pełen nezwyklych obrazów realizm magiczny. Obie te konwencje są ze sobą pomieszane, bo ta literatura faktu przebija potem w tekście po raz drugi - tłumaczy w radiowej Jedynce prof. Alicja Baluch, badaczka literatury.

Jak można interpretować książkę "Anna i Pan Jaskółka" i czym różni się literatura dziecięca od literatury dla dzieci, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: prof. Alicja Baluch (badaczka literatury, poetka, pisarka)

Data emisji: 1.03.2017

Godzina emisji: 21.12

Fragment powieści "Anna i Pan Jaskółka" czyta Agnieszka Kunikowska.

pg/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zofia Posmysz: syk lokomotywy brzmiał w Auschwitz przerażająco

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 11:45
- Gdy pociąg naładowany ludźmi przeznaczonymi do gazu zatrzymywał się na rampie, słychać było syk lokomotywy. Ten straszny dźwięk nieraz budził mnie w nocy - mówi w radiowej Jedynce Zofia Posmysz, pisarka i autorka reportaży radiowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Książka do zrobienia". Bodziec, by wydać własną

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 12:00
Aleksandra Cieślak zdobyła właśnie wyróżnienie Bologna Ragazzi Award for Art Books za "Książkę do zrobienia". To najbardziej prestiżowy międzynarodowy konkurs książki dziecięcej i młodzieżowej.
rozwiń zwiń