Autor kontynuacji "Millenium": to dla mnie zaszczyt

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 14:56
- To, że dostałem możliwość kontynuowania pracy Stiega Larssona uważam za wielki przywilej i jestem bardzo dumny, że mam prawo to robić - mówi w radiowej Jedynce David Lagercrantz, autor książki "Millenium. Co nas nie zabije".
Audio
  • David Lagercrantz o serii "Millenium" (Moje książki/Jedynka)
  • Charlotte Link o współczesnych kryminałów, powrocie do życia po przeżytej tragedii i pomaganiu zwierzętom (Moje książki/Jedynka)
David Lagercrantz
David LagercrantzFoto: Vit Simanek/PAP/CTK

To kontynuacja słynnej serii zapoczątkowanej przez Stiega Larssona. David Lagercrantz podjął się napisać czwartą jej część na życzenie rodziny zmarłego w 2004 r. autora "Millenium". - Początkowo byłem przerażony, że nie zdołam osiągnąć poziomu, jakiego ode mnie oczekiwano, ale właśnie to poczucie przerażenia sprawiło, że wzniosłem się na wyżyny swoich umiejętności pisarskich - przyznaje gość Jedynki.

David Lagercrantz Zawsze interesowałem się postaciami, które w jakiś sposób łamały zasady, rozsadzały ramy

Przed "Millenium. Co nas nie zabije" David Lagercrantz napisał kilka książek, w tym bardzo popularną "Ja, Ibra" o piłkarzu Zlatanie Ibrahimoviciu. - Wierzę, że dzięki jakiemuś niezwykłemu połączeniu z Larssonem staję się lepszym pisarzem. Zauważyłem to już wtedy, gdy pisałem książkę o Ibrahimoviciu. Wtedy też odczułem rodzaj więzi z osobą, o której pisałem. Teraz coś podobnego dzieje się przy pisaniu kontynuacji "Millenium". Można to porównać do gry aktorskiej, kiedy aktor daje wiele z siebie, ale jednak przedstawia inną osobę - tłumaczy szwedzki pisarz.

Czy David Lagercrantz ma obsesję na punkcie bohaterki cyklu "Millenium" - Lisbeth Salander? Co było najtrudniejsze w znalezieniu stylu podobnego do tego, w którym pisał Stieg Larsson? O tym w nagraniu audycji. Tam również rozmowa z niemiecką autorką kryminałów Charlotte Link.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: David Lagercrantz (szwedzki pisarz), Charlotte Link (niemiecka pisarka)

Data emisji: 31.05.2017

Godzina emisji: 21.11

pg/zi

Czytaj także

Nagroda im. Kapuścińskiego za reportaż o Delhi

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 17:00
Tegorocznym laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki został Rana Dasgupta, autor książki pt. "Delhi. Stolica ze złota i snu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jonathan Carroll: Polska to kraj jedyny w swoim rodzaju

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2017 14:25
- Polacy podchodzą do wszystkiego z wielkim zapałem. Jeśli czytają książki, to są czytelnikami dobrymi, zapalonymi. Jeśli interesują się polityką, to spalają się w dyskusji o niej. Większość ludzi na Zachodzie nie reaguje tak zapamiętale, z taką pasją - mówi popularny w Polsce amerykański pisarz.
rozwiń zwiń