Wojtek Miłoszewski: w "Inwazji" więcej jest fiction niż political

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 16:07
- To powieść sensacyjno-przygodowa na wakacje. Jeżeli dojdzie do jakiegoś dodruku, to chyba będę starał się u wydawcy o nadruk "Wesoła komedia frontowa" na okładce, żeby ludzie nie myśleli, że to coś przygnębiającego - mówi Wojciech Miłoszewski o swoim literackim debiucie.
Audio
  • Wojciech i Zygmunt Miłoszewscy o rodzinnym pisaniu (Moje książki/Jedynka)
Wojciech Miłoszewski
Wojciech MiłoszewskiFoto: Andrzej Rybczyński/PAP

Inwazja Wojciech Miłoszewski.jpg

Powieść "Inwazja" dzieje się tu i teraz, czyli w Polsce roku 2017. Na nasz kraj napada Rosja, a wielkie mocarstwa nie kwapią się z pomocą.

Dotychczas Wojciech Miłoszewski znany był jako scenarzysta seriali "Prokurator" i "Wataha" oraz autor paradokumentalnego serialu "Policjantki i policjanci". Jest młodszym bratem znanego pisarza Zygmunta Miłoszewskiego - autor trylogii kryminalnej o prokuratorze Szackim, książki sensacyjnej "Bezcenny" i horroru "Domofon". To właśnie brat nakłonił Wojciecha, by spróbował sił jako pisarz.

- Pracując wspólnie nad scenariuszami przeżyliśmy swoją dawkę upokorzeń i karczemnych awantur. Pewnego razu powiedziałem do niego: "Słuchaj, jest taka wspaniała branża, która nazywa się literatura. Nie chodzisz na spotkania, nikt ci nie mówi, jak to ma wyglądać, a można opowiadać te same fajne historie, które masz w głowie" - wspomina Zygmunt Miłoszewski.

Jak to jest być młodszym bratem znanego pisarza? Czy "Inwazja" to pierwsze podejście Wojciecha Miłoszewskiego do pisarstwa? Nad jaką książką pracuje obecnie Zygmunt Miłoszewski? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Wojciech Miłoszewski i Zygmunt Miłoszewski (pisarze)

Data emisji: 7.06.2017

Godzina emisji: 21.09

Fragment powieści "Inwazja" czyta Andrzej Mastalerz.

pg/gs

Czytaj także

Zośka Papużanka: jestem wielką fanką opowiadań

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 14:00
- Bardzo wysoko cenię sobie opowiadania. Kto wie nawet, czy nie stawiam ich wyżej niż jakieś bardzo grube powieści. Są wygodniejsze, można je zabrać do torebki, bo nie ważą 6,5 kg - śmieje się autorka tomu opowiadań "Świat dla ciebie zrobiłem".
rozwiń zwiń