"Córki Wawelu". Historia bez lukru

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 14:00
Szesnastowieczny Kraków, panowanie ostatnich Jagiellonów i realia tamtych czasów widziane z kobiecej perspektywy - oczami królewien, służących, mieszczek, dwórek, mniszek, żon rzemieślników.
Audio
  • Anna Brzezińska o swojej książce "Córki Wawelu" (Moje książki/Jedynka)
Fragment okładki książki Córki Wawelu Anny Brzezińskiej
Fragment okładki książki "Córki Wawelu" Anny BrzezińskiejFoto: mat. promocyjne

Anna Brzezińska w swojej książce "Córki Wawelu" z realizmem opisuje obyczajowość tamtych czasów, poruszając kwestie edukacji, macierzyństwa, małżeństwa, przemocy domowej. Książka jest połączeniem pracy popularnonaukowej i powieści historycznej. Liczy ponad 800 stron i powstawała przez dwa lata.

Główną bohaterką jest karlica Dosia, postać autentyczna, kobieta, która towarzyszyła córkom królowej Bony i Zygmunta Starego od dzieciństwa aż do starości. - Niewiele wiemy o początkach jej życia. Ona pojawia się w korespondencji, kiedy Katarzyna Jagiellonka jest już żoną księcia finlandzkiego Jana. Dosia była na tyle zaufaną służką, że królewna zabrała ją ze sobą do więzienia, gdzie mogło jej towarzyszyć tylko sześć osób ze służby - opowiada Anna Brzezińska.

Wyjaśnia także, dlaczego władcy lubili otaczać się osobami nietypowymi - o zdeformowanych ciałach lub ciemnym odcieniu skóry. Mówi również o trudnej sytuacji ludzi żyjących w tamtych czasach, których los był przesądzony w zasadzie już w momencie urodzenia.

Więcej o tej niezwykłej publikacji - w nagraniu. Fragmenty książki były czytane na naszej antenie.

***

Tytuł audycji: "Moje książki"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Anna Brzezińska (autorka książki "Córki Wawelu")

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 21.11

mg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Zofia Nałkowska. Intelektualistka, feministka, pisarka

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 18:30
Bohaterką audycji była Zofia Nałkowska żyjąca w latach 1884-1954, która do historii literatury przeszła jako autorka zbioru opowiadań "Medaliony" i powieści "Granica".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnicze życie Kazimiery Iłłakowiczówny

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 16:07
- Do napisania książki o Kazimierze Iłłakowiczównie pchnęły mnie tajemnice, których jest sporo w jej życiorysie. Być może niektóre udało mi się odkryć, ale nie wszystkie - mówi w "Kulturalnej Jedynce" Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Iłła".
rozwiń zwiń