X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Córki Wawelu". Historia bez lukru

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 14:00
Szesnastowieczny Kraków, panowanie ostatnich Jagiellonów i realia tamtych czasów widziane z kobiecej perspektywy - oczami królewien, służących, mieszczek, dwórek, mniszek, żon rzemieślników.
Audio
  • Anna Brzezińska o swojej książce "Córki Wawelu" (Moje książki/Jedynka)
Fragment okładki książki Córki Wawelu Anny Brzezińskiej
Fragment okładki książki "Córki Wawelu" Anny BrzezińskiejFoto: mat. promocyjne

Anna Brzezińska w swojej książce "Córki Wawelu" z realizmem opisuje obyczajowość tamtych czasów, poruszając kwestie edukacji, macierzyństwa, małżeństwa, przemocy domowej. Książka jest połączeniem pracy popularnonaukowej i powieści historycznej. Liczy ponad 800 stron i powstawała przez dwa lata.

Główną bohaterką jest karlica Dosia, postać autentyczna, kobieta, która towarzyszyła córkom królowej Bony i Zygmunta Starego od dzieciństwa aż do starości. - Niewiele wiemy o początkach jej życia. Ona pojawia się w korespondencji, kiedy Katarzyna Jagiellonka jest już żoną księcia finlandzkiego Jana. Dosia była na tyle zaufaną służką, że królewna zabrała ją ze sobą do więzienia, gdzie mogło jej towarzyszyć tylko sześć osób ze służby - opowiada Anna Brzezińska.

Wyjaśnia także, dlaczego władcy lubili otaczać się osobami nietypowymi - o zdeformowanych ciałach lub ciemnym odcieniu skóry. Mówi również o trudnej sytuacji ludzi żyjących w tamtych czasach, których los był przesądzony w zasadzie już w momencie urodzenia.

Więcej o tej niezwykłej publikacji - w nagraniu. Fragmenty książki były czytane na naszej antenie.

***

Tytuł audycji: "Moje książki"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Anna Brzezińska (autorka książki "Córki Wawelu")

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 21.11

mg/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zofia Nałkowska. Intelektualistka, feministka, pisarka

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2017 18:30
Bohaterką audycji była Zofia Nałkowska żyjąca w latach 1884-1954, która do historii literatury przeszła jako autorka zbioru opowiadań "Medaliony" i powieści "Granica".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnicze życie Kazimiery Iłłakowiczówny

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 16:07
- Do napisania książki o Kazimierze Iłłakowiczównie pchnęły mnie tajemnice, których jest sporo w jej życiorysie. Być może niektóre udało mi się odkryć, ale nie wszystkie - mówi w "Kulturalnej Jedynce" Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka książki "Iłła".
rozwiń zwiń